Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izdzīvos, kas ķepurosies

Šā brīža nebūt ne vieglajā ekonomiskajā situācijā Jelgavas tipogrāfija apņēmusies nemest plinti krūmos un plāno paplašināt savas produkcijas eksportu. Uzņēmuma vadība šādi saskata vienīgo iespēju izdzīvot Latvijas ekonomikai tik grūtajos laikos.

Kopš augusta vienu no lielākajiem pilsētas uzņēmumiem - Jelgavas tipogrāfiju - vada Arnis Zviņģelis, kurš līdz šim strādājis kokapstrādē. Direktora amatu viņš uzskata par jaunu izaicinājumu, jo īpaši pašreizējā situācijā.Latvijas ekonomika nav izolētaLīdzīgi kā citi «Ziņu» aptaujātie uzņēmēji, arī Jelgavas tipogrāfijas jaunais direktors spriež, ka vispārējā ekonomiskā situācija pasaulē nākotnē vēl vairāk ietekmēs notiekošo tepat Latvijā, turklāt zemākais kritiena punkts vēl ir priekšā.«Manuprāt, vissmagākā situācija būs nākamgad. Izdzīvos tikai spēcīgākie un tie, kas jau laikus sākuši gatavoties pārmaiņām konjunktūrā,» skaidro direktors. Izeja - eksportsIespieddarbu jomā strādājošie Latvijas uzņēmumi nav stāvējuši uz vietas, īpaši tas sakāms par izdevniecības «Preses nams» nesen ārpus Rīgas uzcelto ražotni. Ekonomiskā situācija pamatīgi samazinājusi iedzīvotāju varēšanu iegādāties grāmatas un citu iespiesto produkciju. Tāpēc vienīgā nopietnā izeja ir aktīvi meklēt jaunas iespējas to eksportēt.«Protams, nav tā, ka līdz šim nekas netika darīts, vien atliek daudz intensīvāk strādāt šinī virzienā. Jau ir sadarbības kontakti, izpildot atsevišķus pasūtījumus izdevniecībām no Skandināvijas, Vācijas un Nīderlandes, kas tagad ir labs atspēriena punkts, lai meklētu jaunus klientus,» stāsta A.Zviņģelis.Kā lielisku iespēju jaunu eksporta tirgu meklējumos uzņēmums saskata piedalīšanos starptautiskajās grāmatnieku izstādēs jeb mesēs. Kā atzīst direktors, tās gan vairāk domātas izdevniecībām, jo mesēs galvenokārt notiek iepazīšanās ar piedāvāto grāmatu klāstu un tiek slēgti līgumi starp izdevniecībām par izdošanas tiesībām. Tipogrāfijas izstādēs var demonstrēt savu varējumu padarīt taustāmus autoru darbus. Šogad Jelgavas tipogrāfija piedalījusies divās starptautiskās mesēs - Gēteborgā un Frankfurtē. Īpaši prātā palikusi Gēteborgas izstāde, kurā interesants šķitis Latvijas kā pasākuma īpašā viesa oriģinālais stends. Kāds ir valsts atbalsts uzņēmējiem jaunu eksporta iespēju meklējumos? A.Zviņģelis teic, ka palīdzības nekad nevar būt par daudz. Pavisam nesen valdība pieņēmusi noteikumus, kas nosaka kārtību, kādā apgūstami Eiropas Savienības struktūrfondi ārējo tirgu iekarošanai, tostarp dalībai specializētajās izstādēs pasaulē.Strādniekus «pieturēs» līdz pēdējamJelgavas tipogrāfija nodarbina 130 cilvēkus, no kuriem trīsdesmit strādā administrācijā, kā arī nodrošina ražošanas procesu, nodarbojas ar pasūtījumu sagādi un izpildi. Vai nepienāks brīdis, kad daļu strādājošo nāksies atlaist? A.Zviņģelis atzīst, ka šo jautājumu gaidījis.«Godīgi sakot, negribētos, lai šāds laiks pienāk. Īpaši tādēļ, ka labus tipogrāfijas speciālistus nav viegli atrast, to apmācīšana ir ilga un dārga,» skaidro uzņēmuma vadītājs. Lai situācija neattīstītos pēc ļaunākā scenārija, tiek aktīvi meklēti pasūtījumi ārpus Latvijas, jo iekšējo iespieddarbu tirgu jau daudzmaz sadalījušas lielās tipogrāfijas.

Pievieno komentāru

Citas ziņas