Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavā plāno būvēt furfurola ražotni 18

Jelgavas pilsētas Dome šodien nolēma iznomāt SIA «Furfurola eksporta sabiedrība» zemesgabalu piecu hektāru platībā pilsētas nomalē furfurola ražotnes būvniecībai, aģentūra LETA uzzināja domes sēdē.

Debatējot par šo lēmumprojektu, opozīcijas deputāts Dainis Liepiņš («Reģionu alianse») iebilda, ka šis lēmumprojekts sagatavots ļoti ātri, un, viņaprāt, nav pieņemami nedēļas laikā lemt par šādu ķīmiskās rūpniecības jautājumu, detalizētāk nenoskaidrojot šādas ražotnes iespējamo ietekmi uz vidi un iedzīvotāju attieksmi pret to.Jelgavas pilsētas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne deputātiem skaidroja, ka jebkurā gadījumā furfurola ražotnes projekts izies ietekmes uz vidi novērtējumu un citas procedūras, taču, lai veiktu šādas pārbaudes, uzņēmuma rīcībā ir formāli jābūt zemesgabalam, kur šādu ražotni būvēt.Tāpat pašvaldība paļāvusies uz to, ka šī uzņēmuma projektu atbalsta arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Iznomāšanai paredzētais piecu hektāru zemesgabals atrodas nomalē un robežojas ar lidlauka teritoriju, un tas esot vairāk nekā puskilometru prom no tuvākajiem mājokļiem.Zemesgabala atvēlēšana vēl nenozīmē atļauju būvēt ražotni, kuru uzņēmums saņems pēc visām pārbaudes procedūrām. Izveidojot šādu ražotni, pirmā gada laikā paredzēts nodarbināt ap 50 cilvēku, bet turpmākajos gados darbinieku skaits dubultosies līdz simtam, par projektu skaidroja Škutāne.Viņa informēja, ka furfurols ir ķīmiskās rūpniecības izejviela, kuru iegūst no augiem un koksnes. Furfurolu iegūst no salmiem, kukurūzas stublājiem, zāģu skaidām un līdzīgiem materiāliem, karsējot tos kopā ar koncentrētu sērskābi.Furfurols ir koksnes pārstrādes produkts, kuru var izmantot kā naftas produktu aizstājēju ķīmiskajā rūpniecībā. Furfurols tulkojumā no latīņu valodas burtiski nozīmē «sēnalu eļļa», jo pirmoreiz to ieguva no sēnalām. Tas ir vienīgais rūpnieciskā organiskā sintēzē izmantotais monomērs, ko iegūst nevis no naftas, bet no augu valsts izejvielām. Furfurols sekmīgi konkurē ar naftas ķīmijas produktiem kā polimēru iegūšanas izejviela, liecina SIA «Furfurola eksporta sabiedrība» informācija.Furfurolu var izmantot, ražojot smēreļļas, medicīnas preparātus, sintētiskus materiālus un citus izstrādājumus, aizstājot produktus, kas ražoti no naftas. Tehnoloģijas priekšrocība ir iegūt ķīmiska vielu, lietderīgi izmantojot to koksni un biomasu, kas tagad Latvijā sapūst vai tiek sadedzināta.SIA «Furfurola eksporta sabiedrība» ir Rīgas reģiona biznesa inkubatora uzņēmums, liecina pilnsabiedrības «Rīgas Reģiona biznesa attīstības inkubators» dati, un uzņēmums reģistrēts 2010.gadā Ogres novadā.Uzņēmuma līdzīpašnieks ir zinātnieks Nikolajs Vederņikovs, kurš konsultējis furfurola rūpnīcu projektēšanu Irānā un Ķīnā, bet tagad nolēmis šādu ražotni uzcelt arī Latvijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 18

Anna

Sērskābe, ko izmantos ražošanā, ir ļoti toksiska. Kad Jelgavā cilvēki sāks slimot, kad no skābajiem lietiem tiks bojāts viņu īpašums, tad, kurš uzņemsies atbildību par to, ka tiek dota atļauja pilsētā būvēt tādu ražotni -Eksperti vai Dome. Ziniet, Eiropas tiesas arī Latvijai ir pieejamas. Ļoti ceru, ka šo ražotni NEKUR Latvijā nebūvēs, jo ekonomiski tas ir ļoti resursu ietilpīgs process ar niecīgu 8% iznākumu, nemaz nerunājot, ka pati ražošana ir ļoti agresīva. Es ceru, ka Jelgavas iedzīvotāji gribēs zināt arī ekspertu uzvārdus!

Серная кислота и олеум — очень едкие вещества. Они поражают кожу, слизистые оболочки, дыхательные пути (вызывают химические ожоги). При вдыхании паров этих веществ они вызывают затруднение дыхания, кашель, нередко — ларингит, трахеит, бронхит и т. д. Предельно допустимая концентрация аэрозоля серной кислоты в воздухе рабочей зоны 1,0 мг/м³, в атмосферном воздухе 0,3 мг/м³ (максимальная разовая) и 0,1 мг/м³ (среднесуточная). Поражающая концентрация паров серной кислоты 0,008 мг/л (экспозиция 60 мин), смертельная 0,18 мг/л (60 мин). Класс опасности II. Аэрозоль серной кислоты может образовываться в атмосфере в результате выбросов химических и металлургических производств, содержащих оксиды S, и выпадать в виде кислотных дождей.

Мельчайшие капельки серной кислоты могут образовываться в средних и верхних слоях атмосферы в результате реакции водяного пара и вулканического пепла, содержащего большие количества серы. Получившаяся взвесь, из-за высокого альбедо облаков серной кислоты, затрудняет доступ солнечных лучей к поверхности планеты. Поэтому (а также в результате большого количества мельчайших частиц вулканического пепла в верхних слоях атмосферы, также затрудняющих доступ солнечному свету к планете) после особо сильных вулканических извержений могут произойти значительные изменения климата. Например, в результате извержения вулкана Ксудач (п-ов Камчатка, 1907 г.) повышенная концентрация пыли в атмосфере держалась около 2 лет, а характерные серебристые облака серной кислоты наблюдались даже в Париже[1]. Взрыв вулкана Пинатубо в 1991 году, отправивший в атмосферу 3·107 тонн серы, привёл к тому, что 1992 и 1993 года были значительно холоднее, чем 1991 и 1994 [2].

pirms 7 gadiem, 2012.10.31 10:23

wikipedia

Mūsdienās lietotā furfurola ražošanas metode tika atklāta 1840. gadā. Furfurolu iegūst no salmiem, kukurūzas stublājiem, zāģu skaidām un līdzīgiem materiāliem, karsējot tos kopā ar koncentrētu sērskābi. Šie organiskie materiāli satur hemicelulozi, kas hidrolizējas par ksilozi, kas tālāk dehidratējas par furfurolu. Reakcijas iznākums ir apmēram 10% no sākotnējā augu materiāla masas. Furfurols iztvaiko kopā ar ūdeni, un tos atdala pēc kondensācijas.

pirms 7 gadiem, 2012.10.27 17:23

Archy

Furfurols pirmo reizi tika iegūts 1832. gadā, kā skudrskābes ieguves blakusprodukts. (Tajos laikos skudrskābi ražoja, destilējot skudras).

pirms 7 gadiem, 2012.10.27 17:21

bij. deputāts

Ja pozicijas deputātiem ir iedoti kukuļi, tad zeme jādod! Liepiņš nav dabūjis, tapēc protestē, kaut gan no furfurola viņam nav nekāda sajēga. Tur blakusprodukts ir spirts! Visiem Jelgavā būs labi.

pirms 7 gadiem, 2012.10.27 07:14

inženieris

Žuļiki, ne ražotāji! LIAA pieteikts, ka ražos kaut kur Dobeles novadā, privātmājas dārzā no salmiem. Tagad jau baumo par ģenētiski modificētu kukurūzu. Visticamāk, ka grib izkrāpt 3miljonus no LIAA un pa lēto uzbūvēs indīgu dūmotavu.

pirms 7 gadiem, 2012.10.26 21:47

Jelgavas iedzivotaj

Ej dzivot meza, ed ciekurus, svaigs gaiss.Par labu dzivosanu ar kaut ko ir jamaksa.Un vispar nemusini cilvekus. populists atradies.

pirms 7 gadiem, 2012.10.26 16:24

tekla

nah nevajag to sūdu, lai ceļ pie sevis ogrē vai rīga, bet Jelgavā nah nevajag.

pirms 7 gadiem, 2012.10.26 12:27

Informacija no GOOGLE

Ķīnā ražo vairāk nekā 70% no furfurola ieguves pasaulē

pirms 7 gadiem, 2012.10.26 12:15

Jelgavas iedzīvotājiem

Neesiet tik naivi! Un domājiet ar galvām. Jelgavas vadība ir labi padomājusi ar savām galvām, - no viņu dzīvesvietām tas ir tālu. Bet visus, kas dzīvo Jelgavā, tas skars pilnīgi noteikti, jo vējš visu pūtīs uz pilsētu! Atcerieties par skābajiem lietiem! Kāpēc tad šis ražotnes ir Ķīnā, nevis Eiropā!!!!???

pirms 7 gadiem, 2012.10.26 12:10

Uzmanību!!!!

Ja Jelgavas domes ierēdņi un Rāviņš apgalvo, ka viss būs baigi droši un labi, tad ir 100% pamats uztraukties par šo ķīmisko rūpnīcu! Vai tiešām Liepiņš ir vienīgais, kuram ir jautājumi par šādu videi bīstamā objekta celtniecību Jelgavā?!!!

pirms 7 gadiem, 2012.10.26 12:02

.

Tā vieta nu gan nav veiksmīga, jo tuvākās mājas ir tikai puskilometra attālumā, un valdošie vēji visus kaitīgos tvaikus nesīs uz pilsētas dzīvojamo māju rajoniem.
Sērskābes tvaiki, kas lielā koncentrācijā būs gaisā BOJĀS VISU MĀJU PANEĻUS Jelgavā, to karkasi rūsēs DAUDZ straujāk, mājas sabruks ātrāk. Visi pilsētas iedzīvotāji elpos kaitīgu gaisu, Jelgavā līs skābie lieti, zeme tiks piesārņota utt.
Lai ražo Ogrē, Olainē, tur mežu ir daudz vairāk kā Jelgavā! Kāpēc vajag nobeigt Jelgavas iedzīvotājus?

pirms 7 gadiem, 2012.10.26 09:12

zinočka

koģenerācija....furfurols...cik ilgam laikam, kādiem apjomiem?

pirms 7 gadiem, 2012.10.25 19:58

Lielupei kaput

Lieliski, ņemam piemērus un tehnoloģijas no valstīm kas par vides aizsardzību neko nav dzirdējušas!

pirms 7 gadiem, 2012.10.25 17:16

uzvārds

vispābā jāvāc tufta, jo no labi daudz tuftas var saražot lielu fufeli. iesaku attīstīt modernu tehnoloģiju tuftu pārstrādāt nevis sīkos fufeļos vai viena liela fufeļa mākonī, bet labāk fufeļa paneļos, ko varētu arī eksportēt dažādām paneļdiskusijām ES valstīs... ;)

pirms 7 gadiem, 2012.10.25 17:15

Citas ziņas