Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas eksports pērn audzis par 1,2 procentiem

Kopumā 2015. gadā eksports bija par 1,2% lielāks nekā pirms gada, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijas (EM) Ekonomiskās attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vecākais referents Edmunds Gergelevičs.

Pērn apjomīgākais pieaugums bija vērojams mehānismu, ierīču un elektroiekārtu eksporta grupā. Uz lielāko Latvijas eksporta tirgu – ES valstīm – eksports šajā laikā pieauga par 1,9%, savukārt uz NVS valstīm – samazinājās par 19,8%. Uz pārējām valstīm eksports pieauga par 22,4%.

Savukārt preču imports 2015. gadā bija par 1,3% mazāks nekā 2014. gadā. EM sagaida, ka 2016. gadā eksports Latvijā augs mēreni un tā svārstības būs atbilstošas sezonalitātei.

Tāpat Gergelevičs atzina, ka preču eksports Latvijā pagājušā gada decembrī bija par 0,4% mazāks nekā pirms gada. «Pozitīvi eksportu ietekmēja galvenokārt lauksaimniecības un pārtikas preču grupas eksporta pieaugums – lielākoties graudaugu produkti. Pieauga arī transportlīdzekļu, metālu un to izstrādājumu, kā arī koksnes un tās izstrādājumu eksports,» skaidroja EM eksperts.

Tajā pašā laikā decembrī saruka mehānismu, ierīču un elektroiekārtu un vieglās rūpniecības preču eksports. Naftas cenu samazinājuma dēļ samazinājās arī minerālo produktu eksports.

Decembrī gada griezumā eksports uz trešajām valstīm, izņemot ES un NVS valstis, pieauga par 47%. Galvenokārt to veicināja straujš graudaugu eksporta pieaugums uz Saūda Arābiju, Turciju un Indonēziju decembrī tika eksportēti 90% no kopējā graudaugu apjoma.

Uz NVS valstīm šajā laika posmā eksports samazinājās par 14,2%. Tas skaidrojams ar pašreizējo ekonomisko stāvokli Krievijā, kā arī Krievijas noteiktajām importa sankcijām. Savukārt uz ES valstīm eksports saruka par 5,4%.

Savukārt preču imports decembrī gada griezumā samazinājās par 10,7%. Lielākoties to ietekmēja minerālo produktu, mehānismu, ierīču un elektroiekārtu, kā arī transportlīdzekļu importa samazinājumi. Savukārt pieauga lauksaimniecības un pārtikas preču, kā arī koksnes un tās izstrādājumu imports.

LETA jau ziņoja, ka pagājušajā gadā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās sasniedza 22,86 miljardus eiro – par 42,9 miljoniem eiro jeb 0,2% mazāk salīdzinājumā ar 2014. gadu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Tajā skaitā eksporta vērtība sasniedza 10,372 miljardus eiro (pieaugums par 122,9 miljoniem eiro jeb 1,2%), bet importa - 12,489 miljardus eiro (samazinājums par 165,8 miljoniem eiro jeb 1,3%).

2015. gada decembrī salīdzinājumā ar novembri Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās samazinājās par 10,3%, tajā skaitā preču eksporta vērtība saruka par 12,6% un importa vērtība – par 8,3%.

Decembrī Latvija eksportēja preces 817 miljonu eiro apmērā, bet importēja par 972,5 miljoniem eiro. Ārējās tirdzniecības bilance pasliktinājās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā samazinoties līdz 45,7% (2015. gada novembrī – 46,9%).

Pievieno komentāru

Citas ziņas