Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLKC: pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas vidēji par 3%

Pērn lauksaimniecības tehnisko pakalpojumu cenas pieaugušas vidēji par 3%, salīdzinot ar 2010.gadu, aģentūrai BNS pavēstīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ekonomikas nodaļas vadītāja Santa Pāvila.

Viņa uzsvēra, ka LLKC veiktā tehnisko pakalpojumu cenu apkopojuma dati liecina, ka, salīdzinot ar 2010.gada rezultātiem, tehnisko pakalpojumu cenas pērn kopumā nav būtiski mainījušās, lai gan tām ir bijusi tendence nedaudz paaugstināties. «Vidējais cenu paaugstinājums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu bija 3%,» sacīja Pāvila un informēja, ka visvairāk ir paaugstinājušās kravu transporta pakalpojumu, dziļirdināšanas, zāles smalcināšanas un augsnes frēzēšanas cenas.«Novadu speciālisti atzīst, ka cenu nosaka tas, ka pakalpojumu sniedzēju ir maz un nav lielas konkurences,» atzina LLKC pārstāve.Saskaņā ar sniegto informāciju atsevišķos reģionos dažu pakalpojumu cenas ir augstākas nekā citos. «Apkopojot datus pa reģioniem, redzams, ka starp tiem cenas būtiski neatšķiras, tomēr dažu pakalpojumu cenas ir augstākas Latgalē, piemēram, kartupeļu stādīšana un to novākšana gan ar kombainu, gan kratītāju, bet zāles lopbarības sagatavošanas pakalpojumi ir dārgāki Pierīgā. Savukārt graudu novākšana ar kombainu ir dārgāka Pierīgā un Kurzemē, bet transporta pakalpojumu cenas ir augstākas Zemgalē un Kurzemē,» klāstīja Pāvila un norādīja, ka tas varētu būt saistīts ar to, ka dažos reģionos atsevišķi pakalpojumi ir mazāk pieejami, līdz ar to pēc tiem ir lielāks pieprasījums un arī augstākas cenas.Vienlaikus viņa sacīja, ka, tāpat kā iepriekšējos gados, novadu lauku attīstības speciālisti uzsver, ka daudzos novados nav specializētu pakalpojumu sniedzēju un šis tirgus valstī ir ļoti neliels. «Tehnikas pakalpojumus lielākoties sniedz saimnieki, kuri nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu un pakalpojumus sniedz laikā, kad savās saimniecībās darbi ir apdarīti. Līdz ar to tas nav viņu pamatdarbs, un prioritāte ir laikā veikt darbus savā saimniecībā. Neliels pakalpojumu sniedzēju skaits ietekmē arī cenu līmeni, kas šā iemesla dēļ dažos novados ir augstāks,» paskaidroja Pāvila.LLKC tehnisko pakalpojumu cenu apkopojums veikts, pamatojoties uz novadu lauku attīstības speciālistu iesūtīto informāciju par 55 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos – šķīvošanu, organisko un minerālmēslu izkliedēšanu, aršanu, kultivēšanu, dziļirdināšanu, frēzēšanu, šļūkšanu, graudaugu sēšanu, pievelšanu, kombinēto augsnes apstrādi, sējumu ecēšanu, kartupeļu stādīšanu un vagošanu, smidzināšanu, zāles pļauju, ganību appļaušanu, grāvju un ceļmalu appļaušanu, zāles vālošanu, presēšanu ķīpās un rituļos, savācējpiekabes izmantošanu, graudaugu kulšanu, salmu un zāles smalcināšanu, kartupeļu lakstu pļaušanu, kartupeļu kratīšanu un novākšanu ar kombainu, graudu kaltēšanu, tīrīšanu, malšanu, kodināšanu, sniega šķūrēšanu, šķeldošanu, kā arī dažādu jaudu traktoru nomu un kravas automobiļa izmantošanu.

Pievieno komentāru

Citas ziņas