Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kad acu muskuļiem pietrūkst spēka, palīdz brilles (FOTO)

Vai iespējams saglabāt labu redzi no bērnības līdz sirmam vecumam, cik bieži pārbaudīt redzi, kā zināt, kad doties pēc jaunām brillēm, vai acīm var palīdzēt vingrinājumi un vitamīni, vai arī ziemā  jānēsā saulesbrilles – uz aktuāliem jautājumiem par redzes saglabāšanu atbild “Vision Express” optometriste Ilga Gičevska. 

–  Vai mūsdienās cilvēkam ir iespējams saglabāt labu redzi no bērnības līdz sirmam vecumam?


Diemžēl nē. Mūsu redzes stiprums ir atkarīgs no acs ābola izmaiņām. Tur rodas “plusiņi” un “mīnusiņi” – cik lielas izmaiņas, tik stipras brilles vajadzīgas. Ja gaismas stari krustojas pirms tīklenes, rodas mīnusi, un cilvēks miglaini redz tālumā. Ja mīnusi ir lieli, redze ir miglaina gan tālumā, gan tuvumā. Plusi rodas, kad gaismas stari krustojas aiz tīklenes. Tādā gadījumā briļļu pluslēca savāc starus un tie nonāk uz tīklenes.
Redzes problēmas rodas gan bērniem agrīnā vecumā, gan pusaudžu gados, un tās kādu laiku var noslēpt, jo acu muskuļi spēj redzi kompensēt, taču ar gadiem acu muskuļi sāk strādāt vājāk. 
Brilles lasīšanai būs visiem, taču katram savā laikā – tas ir individuāli. Agrāk brilles būs cilvēkiem, kuriem ir intensīvs darbs tuvumā, jo tad arī acu muskuļi strādā intensīvāk. Acu vingrinājumi palīdz šo procesu attālināt, tas būs lēnāks. Cilvēkiem, kuriem ir mīnusi, tekstu it kā gribas atbīdīt tālāk, un viņi tuvumā var lasīt bez brillēm. Tas ir tāpēc, ka acu muskuļi tālumā atslābinās, bet tuvumā sasprindzinās. Bet, kad acu muskuļiem pietrūkst spēka, tad palīdz brilles.

– Cik bieži ikvienam no mums (ne tikai autovadītājiem un biroju darbiniekiem) vajadzētu pārbaudīt redzi?


Ideālais variants būtu reizi gadā. Tas ir vajadzīgs ne tikai, lai cilvēks nēsātu attiecīgā stipruma brilles vai kontaktlēcas, bet arī nepieciešams pārliecināties, vai viss ir kārtībā ar acs veselību, vai nav novirzes no normas.
Pirmkārt, mēs, optometristi, pajautāsim, vai ir kādas sūdzības. Nenoliedzami, strādājot ar datoru un vairāk bīdot telefona ekrānu, acu muskuļi tiek noslogoti vairāk, bet arī autovadītājiem un biroju darbiniekiem pietiktu ar pārbaudi reizi gadā.

Visu rakstu lasiet 14. februāra “Zemgales Ziņās”

Foto: Eva Pričiņa

Pievieno komentāru

Dzīvesstils