Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dobelē taps Baltijā lielākā bioloģisko graudu pilnas pārstrādes cikla infrastruktūra (FOTO) 4

AS “Dobeles dzirnavnieks” ceturtdien ar svinīgu kapsulas iemūrēšanu sāka Baltijā pirmās bioloģisko graudu pilna realizācijas cikla infrastruktūras izveidi. Projektu paredzēts realizēt līdz 2020. gada beigām, investējot 18 miljonus eiro. Plānots, ka piecu gadu laikā pēc tā palaišanas bioloģisko graudu pārstrādes apjomi uzņēmumā pieaugs līdz 40 tūkstošiem tonnu, palielinoties aptuveni četras reizes, informē uzņēmumā.

Dobelē taps Baltijā lielākā bioloģisko graudu pilnas pārstrādes cikla infrastruktūra, kurā ietverta laboratorija, bioloģisko graudu pieņemšanas, priekšattīrīšanas, pirmapstrādes tehnoloģijas un uzglabāšanas torņi, kā arī atsevišķa bioloģisko graudaugu pārslu ražotne. Paredzams, ka 95 procentus produkcijas  eksportēs, tādējādi būtiski veicinot augstas pievienotās vērtības produktu eksportu un sniedzot iespēju Latvijai ieņemt konkurētspējīgu pozīciju pasaules bioloģisko produktu tirgū.

“Latvijā ik gadu pieaug bioloģiski sertificēto saimniecību skaits un saražoto graudaugu apjoms, taču līdz šim nozares attīstību lielā mērā kavējis infrastruktūras trūkums bioloģisko graudu pirmapstrādes un pārstrādes jomā,”uzsver AS “Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

Viņš piebilst, ka  AS “Dobeles dzirnavnieks” realizētais projekts var nospēlēt izšķirošu lomu Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības ilgtermiņa izaugsmes iekustināšanai. Tas ir arī būtisks signāls vietējiem zemkopjiem, ka bioloģiski graudi ir nākotnes prece un to audzēšanā ir vērts ieguldīt. Patlaban no mūsu valstī saražotajiem graudiem tikai 3,2 procenti ir bioloģiski, tāpēc šai jomai ir liels potenciāls attīstīties un būtiski kāpināt īpatsvaru kopējā apjomā.

 “Mūsdienās, arvien pieaugot zaļā dzīvesveida popularitātei, pieaug arī sabiedrības pieprasījums pēc ekoloģiski tīras un kvalitatīvas pārtikas. Cilvēki arvien vairāk maina savus dažkārt neveselīgos paradumus, aizstājot tos ar videi un veselībai draudzīgiem pārtikas produktiem. Tādēļ esmu gandarīts, ka līdz ar sabiedrības pieprasījumu un paradumu maiņu arī nozare pielāgojas un aug.

Nozarē gan vēl ir neapgūta niša – bioloģisko graudu pārstrāde. Līdz ar to “Dobeles dzirnavnieka” bioloģisko graudu pārstrādes infrastruktūras izveide var kļūt par starta posmu šīs nišas pilnvērtīgai izmantošanai. Tā ir ne tikai bioloģiski tīra produkcija Latvijas iedzīvotājiem pašmāju tirgū, bet arī vērtīgs eksporta produkts. Pilnvērtīgi izmantojot šīs iespējas, mēs varam stiprināt un attīstīt Latvijas BIO un EKO produktu kvalitātes zīmi,” atzīst Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards

Projektam būs būtiska ietekme Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības ilgtermiņa attīstībā. Uzņēmums prognozē, ka projekts ietekmēs Latvijā audzēto bioloģisko graudu īpatsvara pieaugumu no patlaban esošajiem trīs procentiem līdz 10 procentiem 2026. gadā. Bioloģisko graudu īpatsvara pieaugums vietējos laukos, likumsakarīgi sekmēs arī bioloģiskās lopkopības un piensaimniecības attīstību, kuru izaugsmi līdz šim kavējusi sertificētas barības nepietiekamā pieejamība.   

"Dobeles dzirnavnieks" jau patlaban ir lielākais bioloģisko pārslu un vienīgais bioloģiskās lopbarības ražotājs Latvijā. Bioloģisko graudu pārstrādi uzņēmums uzsāka 2016. gadā, pārstrādājot 657 tonnas bioloģisko graudu gadā. Šogad prognozēts pārstrādāt aptuveni 11 tūkstošus tonnu bioloģisko graudu, sasniedzot maksimālo esošās pārstrādes jaudu.

Pēc projekta īstenošanas AS “Dobeles dzirnavnieks” piecu gadu laikā spēs palielināt bioloģisko graudu pārstrādes apjomus līdz aptuveni 40 tūkstošiem tonnu. Ja patlaban AS “Dobeles dzirnavnieks” bioloģisko graudu apjoms kopējā pārstrādē irpieci procenti, tad 2026. gadā paredzams, ka tas sasniegs 15 procentus.

Pagājušajā gadā Lauksaimnieku nevalstisko organizāciju konsultatīvā padome, kuru pārstāv Zemkopības ministrijas un Latvijas lauksaimnieku organizāciju pārstāvji, izskatīja un atbalstīja šo AS “Dobeles dzirnavnieks” projektu kā stratēģiski nozīmīgu.

Projekta realizēšanā tiks investēti 18 miljoni eiro, no kuriem pieci miljoni eiro ir līdzfinansējums Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” apakšpasākuma “Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē” ietvaros, 2,7 miljoni eiro - uzņēmuma sākotnējais pašu ieguldījums un 10,3 miljonus eiro ir plānots piesaistīt kā bankas finansējumu.

Foto: Eva Pričiņa

 

Pievieno komentāru

Komentāri 4

forši

Lieliski, tikai nepamet skumjas, ka šis vairs nav Latvijas kapitāla uzņēmums. Visādi citādi tiešām laba ziņa.

pirms 8 mēnešiem, 2019.03.22 11:13

Valdis

LAD iegulda naudu ārvalstu uzņēmumā un visi ir priecīgi, BIO tur būs blakus stāvējis un kā varēs pateikt, ka tas ir BIO, viena neiztīrīta graudu pārvadātāja kravas kaste un tas vairs nav BIO, bet cena būs BIO.

pirms 8 mēnešiem, 2019.03.22 17:06

Tio

BIO jau pie mums jāliek "pēdiņās",cenas gan būs ibio.

pirms 8 mēnešiem, 2019.03.22 17:52

No Mazpisāniem

Ar kūts mēsliem nedrīkst mēslot laukus,viena ķīmija

pirms 8 mēnešiem, 2019.03.28 07:42

Ekonomika