Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLKC: Laicīgā ziemāju sēja paver labu graudaugu ražas potenciālu nākamajam gadam

Pateicoties laicīgajai ziemāju sējai, paveras labs graudaugu ražas potenciāls nākamajam gadam, aģentūrai LETA sacīja Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

Viņš piebilda, ka Latvijas zemnieki šogad laikus un ievērojami agrāk nekā citus gadus sāka sēt ziemas rapsi, un patlaban pilnā sparā rit ziemāju graudu sēja. "Domāju, ka Kurzeme un Zemgale šonedēļ ziemāju sēju beigs. Laika apstākļi tam ir ideāli. (..) Arī citos reģionos laika apstākļi ir labi. Ja līdz 20. septembrim vai nedaudz agrāk ziemājus iesēj un septembrī ziemāju sēja Latvijā noslēdzas, paveras labs ražas potenciāls nākamajam gadam,'' sacīja Balodis.

Viņš izteica cerību, ka drīzumā uznāks nokrišņi, kas ir nepieciešami augsnei, lai ziemāji attīstītos, kā nākas. "Patlaban apsētie lauki izskatās ļoti labi, taču, ja tuvākajās desmit dienās neuznāks lietus, sējumi vēlu sadīgs," sacīja Balodis, skaidrojot, ka šī iemesla dēļ lietus tuvākajā laikā būtu visnotaļ vēlams.

Balodis piebilda, ka šā gada graudu raža Latvijā ir novākta, un šie darbi noslēdzās augusta pēdējā nedēļā. Patlaban vietām no laukiem vēl jānovāc griķi. "Visu augustu apstākļi bija ideāli, lai vāktu graudu ražu. Vietām uzlija, šur tur sausums turpinājās visu vasaru, bet kopumā par laika apstākļiem graudu ražas novākšanas laikā nevarēja sūdzēties," sacīja LLKC Augkopības nodaļas vadītājs.

Pēc viņa teiktā, šā gada sausumā visvairāk bija cietis Kurzemes reģions, kur vasarājiem ražas ir par 50–70 procentiem mazākas nekā normālā ražas gadā. Tikmēr ziemāji pārsvarā bija iesēti Zemgalē, kamēr, piemēram, Kurzemē to bija maz. Zemgalē sausuma dēļ ziemāju raža ir par 20–30 procentiem zemāka nekā normālā ražas gadā, un līdzīga aina ir arī Latgalē, kur ziemāju raža ir sarukusi tādā pašā amplitūdā.

Pēc Baloža teiktā, graudu kopraža šogad Latvijā būs viena no vismaz pēdējos piecos gados zemākajām. "Pēdējos gados graudu kopraža visu laiku palielinājās, bet šogad ir pamatīgs kritums," viņš sacīja, atzīstot, ka daudzās citās Eiropas valstīs bija sausums, kas joprojām turpinās, un Latvija šajā ziņā diemžēl šogad nebija izņēmums.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes prognožu datiem par kopražām 2018. gadā, graudaugu kopraža būs par 24 procentiem zemāka salīdzinājumā ar 2017. gadu, kamēr kviešu kopraža samazinājusies par 33 procentiem, miežu kopraža palielinājusies par 21 procentu, auzu kopraža palielinājusies par 48 procentiem, bet rapšu kopraža samazinājusies par 33 procentiem. Ar graudaugiem apsēti par 2,6 procentiem mazāk hektāru nekā 2017. gadā.


Foto: Kārlis Ustups

Pievieno komentāru

Ekonomika