Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Runās par uzdrīkstēšanos padomju laika mākslā 1

Jelgavas pilsētas bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Tautas Frontes muzeja nodaļu 27. aprīlī pulksten 17 aicina uz Jelgavas pilsētas bibliotēkas atjaunotajai Krišjāņa Barona zālei un mākslinieka Andreja Zvejnieka sienu gleznojumiem veltītu sarunu “Padomju stils pret padomju stilu. Uzdrīkstēšanās mākslas valodā”, informē bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja Baiba Īvāne-Kronberga.

Uz sarunu aicināti mākslas zinātnieks Jelgavas Mākslinieku biedrības priekšsēdētājs Māris Brancis, Oslo Vīgelanda muzeja mākslas teorētiķe Līga Legzdiņa-Olsena, vēsturnieks Andris Tomašūns un Tautas frontes muzeja pētnieks Dainis Īvāns. Sarunu vadīs komunikācijas zinātnes doktors Mārtiņš Kaprāns.

Sarīkojuma mērķis ir rosināt sarunu gan par 20. gadsimta 80. gadu Latvijas cilvēku brīvības alkām uz padomju ideoloģijas fona bibliotēkas piedāvātajā iedvesmas telpā – Krišjāņa Baronā zālē –, gan par mākslas attiecībām ar politiku agrāk un šodien. “Padomju stils pret padomju stilu. Uzdrīkstēšanās mākslas valodā” iecerēta kā saruna par iespēju sabiedrību uzrunāt politiski demokrātisku diskusiju aizliegumu laikā. Ar K.Barona zāles tapšanas, pastāvēšanas un atjaunošanas stāstu veicinot Latvijas vēstures izpratni, diskutēt par Jelgavas pilsētas bibliotēkas kultūrvēsturiskā mantojuma lokālo un nacionāla vērtību, par kultūras un sociālās atmiņas lomu demokrātisko pārmaiņu sagatavošanā.

Jelgavas pilsētas bibliotēka atrodas vienā no retajām 2. pasaules karā nesagrautajām pilsētas ēkām, tā ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis. 2017. gada decembrī noslēdzās bibliotēkas K.Barona zāles atjaunošana. Tās interjers izveidots 1986. gadā, un sienu gleznojumu autors ir mākslinieks Andrejs Zvejnieks. Padomju laikā mākslinieka Andreja Zvejnieka radītie darbi bija ļoti latviski un progresīvi. Šādi monumentālās glezniecības paraugi Latvijas kultūras telpā ir saglabājušies ļoti reti. Sienu gleznojumi simboliski stāsta par 20. gadsimta 80. gadu dzīvi padomju ideju un cenzūras norieta laikā, kad K.Barona zāles tautiskais risinājums bija uztverams kā zināms pretmets “proletāriskā internacionālisma” ideoloģijai.

“Padomju stils pret padomju stilu. Uzdrīkstēšanās mākslas valodā” būs UNESCO “Stāstu bibliotēkas” programmā iekļautā sarīkojumu cikla “Sienas, kas runā” otrais notikums. 26. un 27. aprīlī pulksten 13 Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 11. un 12. klašu skolēni apmeklēs mākslas teorētiķes Oslo Vīgelanda muzeja pedagoģes Līgas Legzdiņas-Olsenas vieslekciju un semināru vidusskolēniem par mākslas un politikas attiecībām, par vēstures ierakstīšanu mākslā, īpaši izceļot K.Barona zāles sienu gleznojumus kā piemēru šiem procesiem.


Pievieno komentāru

Komentāri 1

21x21jelgavnieks

Labprāt apmelētu šo pasākumu,ja vie tajā nepiedalītos A.Tomšūns!Apstipriniet-kas faktiski ir A.Tomašūns-arheologs,vēsurnieks,pasniedzējj???Kas???KUr viņš strādā,kas viņu apmaksā???Manā skatījumā,it sevišķi, pēc tā kā viņš 90-tajos gados,būdams Augstākās Padomes deputāts,Nekaunīgi izlika no dzīvokļiem Dambja ielā19 'skolotāju ģimenes ar visiem bērniem,pēc tam to māju ar Kurloviču noprivatizēja,iepriekš uz Spīdolas skolas rēķina kapitāli izremontēja!!!

pirms gada, 2018.04.22 11:08

Bibliotēkas