Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Viena žoga divas puses – Izraēla un Palestīna (turpinājums) (FOTO)

Apmeklējot tirdziņus un suvenīru veikalus Palestīnā, tāpat kā citās valstīs, var atrast dažādus izstrādājumus, kurus grezno valsts karogs, netrūkst krāšņu lakatu, kas tipiski tieši viņiem, un citu kolorītu izstrādājumu, bet gandrīz katrā no šīm tirdzniecības vietām plašā izvēlē atrodamas lietas ar grafiti attēliem. Palestīnā valda teju vai mākslinieka Benksija (Banksy) kults. Benksijs ir britu izcelsmes grafiti mākslinieks un filmu autors, kura vārds un identitāte plašākai publikai nav zināma. Viņš mēdz uzrasties visnegaidītākajās pasaules vietās un uz sienām atstāt savus grafiti, parasti par politiski vai sociāli būtiskām tēmām. Vairāki viņa zīmējumi rotā mūri, kas norobežo Izraēlu no Palestīnas, tāpat savus darbus mākslinieks atstājis arī Gazas sektora teritorijā. Medijos nereti izskan dažādi paziņojumi par mākslinieka identitāti, bet neviens no tiem nav ticis apstiprināts. Dzirdētas pat versijas, ka Benksijs patiesībā ir sieviete, kā arī – septiņu mākslinieku grupa.

Bētlemē apskatām divus īpašus grafiti – baltu dūju ar bruņuvesti mugurā, kas arī tiek uzskatīta par Benksija mākslas darbu (tā gan tapusi uz ēkas sienas, nevis uz Izraēlu un Palestīnu norobežojošā mūra), un attēlu, kurā maza meitenīte pārbauda Izraēlas kareivi. Šis ir ļoti populārs darbs, kura reprodukcijas redzamas daudzviet Palestīnā. Pārsteidz gan tas, ka oriģinālais darbs tagad ir aiz stikla un tam apkārt izveidots suvenīru veikals. Tātad Benksija slavenais grafiti nu vērojams veikalā.

Šajā dienā Bētlemē apmeklējam arī bēgļu nometni. Bēgļu nometnēm Palestīnā (tādas ir vairākas) ir visai sena vēsture. Nenoliedzami, sena ir ne tikai šīs valsts, bet arī konfliktu vēsture reģionā.

Foto: Agnese Leiburga. Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 28. jūlija, «Zemgales Ziņās»

Pievieno komentāru

Ceļojumi