Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atvērts krājums «Uguns ledū» un apbalvoti Aspazijai veltīto domrakstu konkursa uzvarētāji (FOTO) 1

63 «Aspazijas» un 7 «Raiņi» – mazliet ciniski varētu vērtēt domrakstu konkursa, kurā savus darbus iesniedza septiņi desmiti censoņu no visas Latvijas, dalībnieku skaitliskās proporcijas. Bet diez vai uztraukumam ir pamats – to, ka dzeja, sevišķi pusaudžu vecumā, visos laikos vairāk bijusi meiteņu privilēģija – šādam «Ziņu» korespondenta vērtējumam pēc sarīkojuma piekrita arī žūrijas komisijas vadītāja, Latviešu valodas un literatūras skolotāju asociācijas biedre, Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas pedagoģe Elizabete Leite.

Pie tam ne jau Aspazijas dzejas analīze vien bija piedāvāto tematu skaitā – trīs Preiļu pamatskolas audzēkņi (Agris Čodars, Matīss Buks un Egons Rebainis) bija izvēlējušies tematu «Nu runā, dvēsele, tas ir tavs laiks!», starp žūrijas piedāvājumiem bija arī Māras Zālītes dzejoļu krājuma «Debesis, debesis» analīze, varēja paraudzīties uz dižo dzejnieci no Aspazijas pētnieces Saulcerītes Vieses skatījuma.

Par uzvarētājiem nominēja 15 domrakstu autorus, pareizāk, autores:
Eletra Žurila (Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 9.b klase); Valērija Sadovina (Vecumnieku novada Misas vidusskolas 12.klase); Elizabete Beāte Lāma (Talsu novada Vakara un neklātienes vidusskolas 7.klase); Viktorija Zakarkeviča (Rēzeknes 5.vidusskolas 11.klase); Paula Elmere (Ogres Valsts ģimnāzijas 11.d klase); Helēna Grīnfelde (Aizkraukles novada ģimnāzijas 12.c klase); Dagnija Sondore (Rēzeknes tehnikuma 3.D kurss); Līga Pentjuša (Rēzeknes 5.vidusskolas 8.c klase); Liene Ģērmane (Ogres Valsts ģimnāzijas 12.c klase); Sabīna Rakitko (Ķekavas privātskolas «Gaismas tilts 97» 7.klase); Valērija Rakša (Daugavpils Krievu liceja 10.klase); Evija Kitova (Viļakas Valsts ģimnāzijas 12.c klase); Vitnija Dīmane (Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas 10.klase); Ligita Ķibilda (privātskolas «Klasika» 11.a klase); Megija Podberjozkina (Draudzīgā aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas 9.klase). Diemžēl līdz balvām nedaudz pietrūka 4 Jelgavas novada un 2 pilsētas pārstāvjiem, kuri arī iekļuva fināla septiņdesmitniekā. 

Uzvarētājām tika pa jaunajai izlasei «Uguns ledū», kas piedāvā iespēju lasīt Aspazijas dzeju ne tikai latviešu, bet arī vācu, krievu un angļu valodā. To izdevusi biedrība «Aspazijas mantojums», kuras priekšsēdētāja Ināra Andžāne arī bija sveicēju pulkā. Domājams, ne sliktāka dāvana bija dzirdēt labāko domrakstu fragmentus – katrā ziņā klausītājiem brīžiem tas šķita ne mazāk interesanti nekā klausīties Aspazijas dzeju aktrišu Aijas Magones latviskajā un Ņinas Ņeznamovas krieviskajā (visu cieņu aktiermeistarībai!), kā arī Agneses Zeltiņas angliskajā (kāpēc gan?) izpildījumā.

Bet no priekšnesuma emocionalitātes viedokļa visvairāk zaudēja tie, kas nokavēja pašu sākumu – kad Agijas Pizikas vadītās vecākās grupas «Rotiņas» (koncertmeistars Māris Treijs) «Mazā sirmā kumeliņā» pa ceļu atjāja pasaciņa... 

Taču Aspazijas gads vēl tikai sākas. Jelgavas novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Dzintra Zimaiša un galvenā speciāliste Ingrīda Baumane atgādināja, ka 14.martā Zaļenieku kultūras namā notiks pasākums «Aspazijai-150». Un reizi 5 gados Jelgavas novada Dome sadarbībā ar Aspazijas dzimto vietu Zaļenieku pagastu kādai Latvijas dzejniecei, dramaturģei vai Aspazijas daiļrades pētniecei piešķir prēmiju par nozīmīgu ieguldījumu sabiedrības izaugsmes veicināšanā. Pirmo Aspazijas prēmiju 1990.gadā piešķīra Saulcerītei Viesei, iepriekšējo – 2010.gadā – Liliānai Štauerei. 2015.gadā -?

Foto: Rihards Lonskis

Pievieno komentāru

Komentāri 1

ES

Bet no priekšnesuma emocionalitātes viedokļa visvairāk zaudēja tie, kas nokavēja pašu sākumu – kad Agijas Pizikas vadītās vecākās grupas «Rotiņas» (koncertmeistars Māris Treijs) «Mazā sirmā kumeliņā» pa ceļu atjāja pasaciņa... (IZLASIJĀT RINDKOPU?) KO DARĪJĀ " ROTIŅAS" ?

pirms 3 gadiem, 2015.03.09 10:25

Citas ziņas