Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atzīmēs Lietuvas neatkarības atjaunošanas 99. gadadienu

Atzīmējot Lietuvas Republikas neatkarības atjaunošanas 99. gadadienu, gan Jelgavas lietuviešu biedrība «Vītis», gan Jelgavas katoļu draudze sadarbībā ar Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldi sestdien, 18. februārī, rīkos Lietuvas neatkarībai veltītas svinības.

Tās pulksten 11 sāksies ar dievkalpojumu Bezvainīgās Jaunavas Marijas katedrālē, ko vadīs bīskaps Antons Pavlovskis, kā arī Lietuvas bīskaps Jevgens Bartulis. Dievnamā dziedās arī Šauļu Universitātes kamerkoris «Bičiuliai». Pēc tam pulksten 13 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ar priekšnesumiem uzstāsies Jelgavas folkloras kopa «Dimzēns», Dobeles Lietuviešu biedrības ansamblis, kā arī kamerkoris «Bičiuliai». Jelgavas Lietuviešu biedrības vadītājs Aļģimants Burba piebilst, ka šos svinīgos pasākumus solījis pagodināt arī Lietuvas vēstnieks Latvijā Arturs Žurausks, kā arī Jelgavas pašvaldības pārstāvji. Gaidāmi arī lietuviešu draugi no Rīgas un Kauņas, tostarp Lietuvas tautsaimnieks Gedimins Adlis, kas labi runā latviski. A.Burba piebilst, ka svinību vieta Jelgavas muzejs izvēlēta arī tāpēc, ka šeit atradās Jelgavas ģimnāzija, kur ir mācījies vēlākais Lietuvas valsts prezidents Antans Smetona, kā arī četri Ministru kabineta priekšsēdētāji un daudzas izcilas Lietuvas personības.

Par lietuviešu viduslaiku valsts pamatlicēju tiek uzskatīts kunigaitis Mindaugs, kas kristījās un 1253. gadā Romas pāvesta vārdā tika kronēts par Lietuvas karali. Tomēr pēc Durbes kaujas 1260. gadā Mindaugs pārtrauca attiecības ar vāciešiem un pameta kristietību. 13. un 14. gadsimtā Lietuvas valsts pakļāva Krievzemes teritorijas. Pēc Polockas, Smoļenskas, Čerņigovas, Kijevas un citu austrumslāvu zemju iekļaušanas Lietuvā tā kļuva par vienu no lielākajām viduslaiku Eiropas valstīm, kas stiepās no Baltijas līdz Melnajai jūrai. Karojot ar Maskavas kņazisti, Lietuvas teritorijas austrumos samazinājās. Livonijas kara laikā 1569. gadā Lietuva un Polija noslēdza ūniju, apvienojoties vienā valstī – Žečpospoļitā. Vēlāk Lietuva tika iekļauta Krievijas impērijā, no kuras tā atbrīvojās 1918. gadā. Otrā pasaules kara laikā Lietuvas valsts tika okupēta 1940., 1941. un 1944. gadā. Kopā ar Latviju un Igauniju Lietuvas valsts starptautiski atzītu neatkarību atguva 1991. gadā. Lietuvas valsts svētkus svin 16. februārī – šajā datumā 1918. gadā Lietuvas Padome pasludināja neatkarīgu Lietuvas valsti.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Citas ziņas