Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

«Ceļš uz brīvību» sākas Ķurbjos (FOTO)

Pagājušā nedēļā LTV7 ceļu pie skatītājiem sāka četrsēriju filma – ceļojuma dienasgrāmata «Baizeļu piedzīvojumi Kaukāzā». Tā vēsta par četriem jaunības draugiem – Normundu Kalvi, Jāni Peizumu, Andi Pikānu un Oskaru Prauliņu –, kurus septiņdesmitajos gados Pierīgā, Jaunciemā, vienoja mopēdi, bet mūsdienās tūkstošiem kilometru gari ceļojumi ar motocikliem.

Visu četru vīru profesijas ir saistītas ar tehniku. Transporta un loģistikas uzņēmuma «Kurbads» direktors Andis Pikāns ir arī šīs filmas producents. Bet viens no «baizeļiem» – Jānis Peizums – dzīvo smilšakmens atsegumu rotātā Svētes krastā Vilces pagasta Ķurbjos, vairāk nekā simt gadu vecās lauku mājās.

Jānis stāsta, ka jau astoņdesmito gadu vidū, pārnākot mājās no obligātā karadienesta, nolēmis, ka noteikti dzīvos laukos. Vecāki bija iegādājušies pussagruvušo trešdaļu no Ķurbju mājām Vilces pagastā. Atmodas sākumā Jānis nolēma kļūt par «Breša zemnieku» un izpirka visus Ķurbjus. Viņš atceras 1990. gada vasaras dienu, kad pie mājām uz brīdi piestājusi balta automašīna. Neviens ārā nav kāpis. «Pēc dažiem mēnešiem mēs izlasījām, ka Zviedrijā miris dramaturgs Mārtiņš Zīverts. Es domāju, ka tas bija viņš – atbraucis paskatīties uz Ķurbjiem, kur dzīvoja bērnībā,» spriež Jānis. 

Deviņdesmito gadu sākumā saimniecībā bija astoņas slaucamas govis, 14 aitas un zirgs. «Taču drīz es sapratu, ka no lauksaimniecības man nekādas atdeves nav. Kūtī lieku iekšā to, ko biju nopelnījis garāžā,» saka Jānis Peizums. Tā viņš nolēmis palikt pie plaša profila autoremonta, ar ko saistīts jau no pusaudža gadiem. Jānis motociklu vai automašīnas bleķus varot salikt kopā aizvērtām acīm.  

Ķurbju saimnieks atklāj, ka «baizeļu» vārds, kas paņemts no kādas astoņdesmito gadu dienvidslāvu filmas varoņa, neko īpašu nenozīmē. Taču savulaik to «valkājuši» vai puse Jaunciema jauniešu, kam bijuši tuvi motocikli un piedzīvojumu kāre. 

Pirms dažiem gadiem Jaunciemā Jānis kopā ar Andi, Kalvi un Oskaru saticies kāda jaunības drauga bērēs. Tad nu, kaulainajai spītējot, nolēmuši, ka vismaz reizi gadā vajag priecīgi satikties. Vēlāk sapratuši, ka ar tikšanos vien ir par maz – vajag kopā kaut kur braukt! «Baizeļiem» radās ideja apbraukt bijušās Padomju Savienības četrpadsmit republikas.

Jāpiebilst, ka Andis Pikāns jau bija kļuvis pazīstams ar savu 40 tūkstošu kilometru motoceļojumu 2006. gadā no Rīgas uz Melnburnu Austrālijā. No šā ceļojuma «baizeļi» aizņēmās braucienu nosaukumu «Ceļš uz brīvību!»

Visu rakstu lasiet piektdienas, 10.aprīļa, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš un no personīgā arhīva

Pievieno komentāru

Citas ziņas