Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dokumentēs dzīvi un izvilinās jelgavnieku domas (FOTO/VIDEO) 17

Ar kopīgu mērķi nebaidīties no visa jaunā, divi jelgavnieki – Reinis Debners un Rihards Lonskis – viesojās «Ziņu» redakcijā, lai pastāstītu par savu apņēmību veidot sociālos projektus gan dzimtajā pilsētā, gan arī tālāk. Jaunieši aizpilda visai tukšu nišu Latvijā – sociālo eksperimentu filmēšanu. «Iepazināmies, kad kopā ar Reini lēcu ar gumiju. Zināju, ka Reinis nodarbojas ar filmēšanu, tādēļ sāku ar viņu konsultēties,» stāsta Rihards. Pirmā doma bijusi sociālie eksperimenti, jo viņu īpaši uzrunājuši ārzemēs filmētie dažādie video, piemēram, kur cilvēki notēlo pēkšņu neveselību – kā apkārtējie uz to reaģē vienā vai otrā valstī (visi abu jauniešu videoprojekti skatāmi zemāk).

«Krievijā reti kurš reaģēja uz pakritušu cilvēku, tādēļ nolēmām izmēģināt to pašu arī Latvijā.» Filmēta arī maka «netīša» atdošana, un cilvēki abos projektos bijuši ļoti atsaucīgi, kas priecē. Reinis atzīst, ka šie video sanākuši diezgan spontāni. Nav arī vēl tik lielas pieredzes un kvalitatīvas tehnikas, tādēļ par paša montēto pirmo darbu Rihards spriež, ka rezultāts varētu būt labāks. Nu jau puiši piedomā pie scenārija, video apstrādes, lai uzlabotu attēlu.

Svētkos viņi realizēja ideju aptaujāt cilvēkus, ko tie domā, ar kādām sajūtām sagaida svētkus un ko novēlētu pārējiem. Šoreiz gan atsaucība bijusi vājāka. Toties janvāra pirmajās skolas dienās bijis ļoti patīkami saņemt pozitīvas atsauksmes – pateicoties sociālajiem tīkliem, vienaudži filmēto ātri pamanījuši.

Rihards ir Jelgavas Valsts ģimnāzijas 11. klases audzēknis, Reinis vidusskolu jau absolvējis, bet abi kā viens ļoti cer, ka radīs iespēju studēt kino, vislabāk ārzemēs. Rihards filmēt gribējis jau sen, taču nav bijis ar ko. Ceļojuma laikā Andorā beznodokļu zonā viņš ieraudzījis divreiz lētāku «GoPro» kameru nekā Latvijā un iztērējis visu līdzpaņemto ceļa naudu. Otrs Riharda hobijs, ja tā var teikt, ir sports – regbijs. Ja paveiksies, jaunietis cer profesionāli nodarboties ar šo sporta veidu Anglijā. Pašlaik Rihards Valsts ģimnāzijā kopā ar klasesbiedreni izstrādā zinātniski pētniecisko darbu – veido animācijas filmu no plastmasas cilvēciņiem, un tēma ir drošība internetā.

Arī Reinis ir sportisks un atlētisks ielu vingrotājs, kas nodarbojas arī ar alpīnismu un gumijlēkšanu, patīk arī spēlēt teātri. Vienīgais mīnuss ir atrast tam piemērotas vietas, lai nebūtu problēmu ar likumu; arī iegūt sertifikātu esot visai dārgi un vairākas nedēļas jāiet kursos. «Man patīk palīdzēt cilvēkiem pārvarēt bailes, un es diezgan daudz daru šajā jomā. Pēc tam cilvēki ir ļoti priecīgi un pateicīgi.» Bet vai nav bail riskēt ar citu dzīvību? «Man tas ir droši,» Reinis tikai nosaka. Viņš alpīnismu apguvis klubā «Remoss». Arī filmēšanā un montāžā Reinis jau ir iemēģinājis roku, tostarp kāzu video.

Reiņa sapnis ir veidot īsfilmas – gan kā mākslas, gan dokumentālus darbus. Abi jaunieši ir labs tandēms, jo Rihards vēlas palīdzēt Reinim ar īsfilmām, savukārt Reinis labprāt iesaistās drauga sociālajos projektos.

SOCIĀLAIS EKSPERIMENTS: Paliek Slikti Rīgā


SOCIĀLAIS EKSPERIMENTS: Maka nozaudēšana Jelgavā

Ziemassvētku vēlējumi no jelgavniekiem!

Aizvadot Veco Gadu!Spilvenu cīņas Jelgavā!

Pievieno komentāru

Komentāri 17

Skatītāja.

Patika eksperiments ar maka izmešanu, bet, godīgi sakot, "Paliek slikti Rīgā" man šķita stulbs. Tā var zaudēt uzticību. Paliks kādreiz slikti uz ielas, cilvēki nodomās, ka kārtējais sociālais eksperiments. Un es varu derēt, ka šajā eksperimentā Rīgā vairākas reizes jau tika izsaukta neatliekamā palīdzība, tādējādi arī viņus čakarējot. Spriežu, ka puiši nemaz neapdomāja sekas, filmējot šo video.

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 13:10

Kritiķis

Sveiki, izteikšu viedokli, tādu, ka malači ka vispār kaut ko darat, bet tomēr lai kaut ko darītu vajag macīties. Pilnveidojiet sevi mājās, pie spoguļai vai vienalga kur, bet visu nofilmēto neliekiet internetā.
Ieteikums jaunajā gadā-runājiet bez tiem emm un ā jā un hmmm, tas izskatās ļoti truli !

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 13:50

...

Riebjas man šie idiotiskie eksperimenti.... Kad nav ko darīt, tad........!

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 14:01

Rāmis

Pietiek mums ārzemju eksperimentu, bet muļķot mūsu tautu, pašiem esot šai jomā analfabētiem, vienkārši neglīti.

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 14:09

heh

Jo vairāk visu šo (anti)sociālo kampaņu, jo mazāka ticība tam, ko redzi ielās... Vai tiešām vajag visu notrulināt, lai nekam vairs patiesi neticam, ja kas tiešām notiek?

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 14:45

interesanti

Dumji un maldinoši šie sociālie eksperimenti. Bet jāatzīst, ka vīrieši ir daudz iejūtīgāki un gatavi sniegt palīdzību, nevis sievietes. Tas gan liekas jocīgi, ņemot vērā, ka parasti liekas, ka iejūtīgākas tieši ir sievietes.

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 15:30

Yes

Vēl labs sociālais eksperiments bija par to, ka čalis uz ielas sāk fiziski iespaidot savu meiteni. Un tad varēja redzēt - cik cilvēki pat neatskatoties pagāja garām.
Sociālie eksperimenti ne uz pusi nav sabiedrībā tik daudz, cik ir reālās situācijas, tāpēc novēlu ikvienam izprast, ka palīdzība līdzcilvēkiem un cilvēcība jebkurā situācijā ir vērtīga.

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 15:36

no

Reālās situācijas ir vairāk, bet par tām daudzkārt vairāk tiek reklamēti, popularizēti sociālie eksperimenti. Izpratnei būtu jānāk jau no mazotnes no ģimenes, no skolas, bet ne jau no šādiem "eksperimentiem" kā rezultātā, sastopoties ar reālo situāciju, cilvēkiem sāk rasties šaubas.

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 17:50

no

Un kā būtu, ja tāda eksperimenta laikā, kur tiek iespaidota sieviete, tas čalis dabūtu ar kādu elektrošoku? Vai tiktu pie lūzumiem? Būtu lielisks eskperiments, vai ne? It sevišķi priekš tā veicējiem.

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 17:59

wer.

Pretīgi, ņirgāšanās par cilvēkiem, autori ar galvu nedomā par eksperimenta sekām. Reālajā situācijā neviens vairs nepalīdzēs, domās, ka kārtējais eksperiments.
Reini un Rihard, kad ziņās lasīsiet par kādu uz ielas nosalušu, nomirušu cilvēku, atcerieties savu eksperimentu un padomājiet- varbūt viņa nāve ir uz jūsu sirdsapziņas?

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 18:46

skatītājs

Malači puiši, ka darbojās un filmē! Tie Eksperimenti tiešām ir interesanti, galvenais nepadodieties pie pirmās kritikas. Cilvēkiem parasti ir viegli uzrakstīt kaut ko sliktu, bet viņi nezin cik jums grūti un daudz laika paiet, lai kaut ko tādu izveidotu! Esmu viens no jūsu faniem, gaidu jaunus video!

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 19:41

Aleksandrs

Zēni malači, nebaidās un darbojas, tas ir galvenais!

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 21:04

w

Izdosies un darbosies - kad tevi sitīs uz ielas tauta ies garām, smaidīs un domās ka eksperiments.Galvenais lai slimnīcā uzņemšanā kur tevi aizvedīs dakteri nepadomā ka tu viņus arī gribi izeksperimentēt:D

pirms 3 gadiem, 2015.01.08 07:56

Kristīne

Prieks, ka ir kāds, kurš uzņemās to darīt arī Latvijā. Ne katrs kaut ko tādu var. Tagad var redzēt, ka cilvēki ir diezgan atsaucīgi un nav vienaldzīgi par to, kas notiek apkārt. Lai veicas.! :)

pirms 3 gadiem, 2015.01.07 21:46

Jelgavnieks

Interesanti videoklipi, gribās redzēt vēl šāda tipa videoklipus.

pirms 3 gadiem, 2015.01.08 16:59

vēl viens Jānis

švauksti un slīmesti - īsti šodienas latvieši....

pirms 3 gadiem, 2015.01.09 07:20

Citas ziņas