Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Forē un Lūcija Garūta lauku tautas namā (FOTO) 5

Kamēr mēģinājums nav sācies un nav ieradušies ne koristi, ne jauktā kora «Vilce» diriģenti, «Ziņas» pārrunā aktuālākos jautājumus ar vienu no teritoriāli attālākās Jelgavas novada kultūras iestādes pārvaldītājām – Vilces pagasta tautas nama vadītāju Dainu Judinu.
Vilces ļaudis ar darbošanos amatiermākslā ir «uz tu», un pirms gadiem pieciem izremontētā celtne Dobeles un Bauskas šosejas malā nav no tām, kas stāvētu tukšā, brīžiem visiem uzstāties un mēģināt gribētājiem pat nepietiek vietas.

Līdzās daiļamatu meistariem un kora Vilces tautas namā aktīvi darbojas vēl trīs dažādu paaudžu deju kolektīvi, amatierteātris un senioru ansamblis. «Bez teātra būtu pat nepiedodami, jo mēs taču esam Mārtiņa Zīverta dzimtais pagasts,» D.Judina norāda uz Raimonda Līcīša (arī Vilces pagastā dzīvojoša savdabīga mākslinieka) darināto pazīstamā dramaturga portretu pie kabineta sienas. «Reizi piecos gados pie mums notiek Mārtiņa Zīverta lugām veltīts amatierteātru festivāls, nākamais būs 2016. gadā. Es pat biju nedaudz pārsteigta, ka pēdējos gados viņš tiek iestudēts arvien vairāk un vairāk. Arī mūsu teātris Regīnas Deksnes vadībā cenšas neatpalikt un iestudējis Zīverta «Minhauzena precības» un «Sievasmāti»,» uzskaita tautas nama vadītāja.

Tikmēr no Rīgas klāt ir arī sarunas galvenie vaininieki – jauktā kora «Vilce» diriģenti, šoreiz pat trijatā: līdz ar vecākiem Kristiānu un Pēteri Vaickovskiem ieradies arī pavisam jaunais Jēkabs Vaickovskis (māsiņa Madara palikusi mājās).

– Ja pareizi sapratu, jauktais koris «Vilce» reizē ir gan jauns, gan diezgan sens kolektīvs?
Daina Judina: Koris Vilcē bijis jau no pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem. Kad deviņdesmitajos gados sākās juku laiki un daudz kas apstājās, savu darbību apturēja arī koris.

– Bet jaunā veidolā koris «Vilce», kā rakstīts arī novada mājas lapā, radies 2012. gada 8. maijā, klātesot novada virsdiriģentam Intam Teterovskim. Kā saprast šo frāzi – «klātesot novada virsdiriģentam Intam Teterovskim»?
Pēteris Vaickovskis: Ints Teterovskis, kā daudziem zināms, ir Jelgavas pilsētas un novada koru virsdiriģents. Viens no viņa uzdevumiem ir arī saorganizēt, lai novads dziedātu.

Daina Judina: Atzīšos, ka es biju tā, kas viņu uzrunāja, pēc 40 gadu dzīves Rīgā atgriezusies savā dzimtajā pagastā. Man bija maz zināšanu par Jelgavas novada koriem, tāpēc bija daudz vieglāk pajautāt Intam Teterovskim. Man bija tāda izpratne, ka korim diriģenti jāmeklē Rīgā, jo tie, kuri diriģēja novadā, bija nostrādājuši jau ilgāku laiku ar vairākiem koriem, un tas ne vienmēr ir pats labākais, kaut gan pašam un arī pirmajā brīdī citiem šķiet, ka viss ir labākajā kārtībā. Jaunie nāk ar jaunām idejām.

– Koncertā «Requiem» komunistiskā genocīda upuru piemiņai, kas vakar izskanēja Rīgas vecajā Sv.Ģertrūdes baznīcā un svētdien pulksten 16 būs Jelgavā, Sv.Annas baznīcā, kopā ar kori «Vilce» piedalās vēl divi Rīgas kori. Cik saprotu, tie arī ir jūsējie?
Kristiāna Vaickovska: Tagad tā var teikt, jo Latvijas Universitātes kamerkori «De Coro» faktiski dibinājām mēs ar Aināru Rubiķi, kurš tagad kļuvis par vienu no slavenākajiem Latvijas diriģentiem, tikai orķestra diriģēšanas lauciņā. Tā ka es ar «De Coro» darbojos visilgāk.

Pēteris Vaickovskis: Vēl koncertēs tāda, vismaz pēc nosaukuma, «ekstra» kā Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas jauktais koris. Un tas nav tikai nosaukums, kā gadās ar kādas bankas vai tamlīdzīga uzņēmuma kori. Tiešām dzied tikai advokāti ar ļoti nelieliem izņēmumiem (piemēram, advokāts ar kundzi). Šim nopietnajam korim ir ne mazāk nopietns krusttēvs – maestro Gido Kokars.

Visu interviju lasiet ceturtdienas, 26.marta, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 5

M-02

kāda starpība kāds koris, lauku vai ... ? vai tev vienkārši pilsētas piedūmotās smadzenītes?

pirms 3 gadiem, 2015.03.27 23:49

līga

visas lielākās klačenes un kā tad bez vilces ''skolotajām''-.....smiekli nāk...

pirms 3 gadiem, 2015.03.29 19:47

Līga kāpēc sevi tā necieni, ka vārdu raksti ar maz

žultsbekai smiekli nāk....labāk būtu nākusi dziedāt....

pirms 3 gadiem, 2015.03.30 17:19

Citas ziņas