Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Franču kultūras vakara retrospekcija Billītēs (FOTO)

Ik gadu septembra otrajā nedēļas nogalē norisinās Eiropas kultūras mantojuma dienas. Šāgada 9. un 10. septembrī pasākumi notiek sešdesmit vietās visā Latvijā, tostarp Jelgavā, Jelgavas un Ozolnieku novadā.

Dzejnieku Edvarta Virzas un Elzas Stērstes mājā Ozolnieku novada Salgales pagasta Billītēs sestdien notika 20. gadsimta vidus franču kultūras vakara retrospekcija, ko ar novada tautas nama un pašvaldības, kā arī pagasta pārvaldes atbalstu rīkoja mājas tagadējie saimnieki – ievērojamo literātu dzimtas pārstāvji.

“Eiropas kultūras mantojuma diena Billītēs notiek jau trešo reizi,” pastāstīja ievērojamo literātu mazmazmeita Diāna Jance. “Pirmā reize bija deviņdesmitajos gados, kad vēl dzīva bija mana vecmāmiņa Amarillis Liekna. 2014. gadā bija Birutas Baumanes gleznu izstāde, šogad viss pieskaņots notikumam – tā saucamās “franču grupas” mantojumam.”

Pagājušā gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados Edvarta Virzas un Elzas Stērstes mājā “Billītes” skanēja dzeja un mūzika – vasarās abi dzejnieki bieži uzņēma viesus no galvaspilsētas, arī draugus un kolēģus no Eiropas. Dalīšanās ar zināšanām, interese par cittautu kultūru, vēsturi un zinātni vienmēr ir bijusi svarīga daļa no tālaika inteliģenta cilvēka dzīvesveida. Apspriesta tika galvenokārt franču literatūra. Mākslinieks Kurts Fridrihsons un dzejniece Elza Stērste pulcēšanās reizēs īpaši ienesa franču salonu garu.

Pēc Otrā pasaules kara “franču grupas” tikšanās pamatā notika galvaspilsētā, jo Billītes to agrākajiem īpašniekiem bija atņemtas. Pēc Latvijas okupācijas un Otrā pasaules kara beigām Rīgā izveidojās latviešu inteliģentu grupa, kas no 1946. gada regulāri pirmdienās pulcējās aktieru Irmas un Arnolda Stubavu dzīvoklī Dzirnavu ielā. Apspriesta tika galvenokārt franču literatūra, katrs dalībnieks varēja ņemt līdzi arī savus domubiedrus. Mākslinieks Kurts Fridrihsons pulcēšanās reizēs ienesa franču salonu garu.

Liktenīga bija Andrē Žida Staļina ideoloģiju atmaskojošā darba “Atgriešanās no Padomju Savienības” (Retour de l' U.R.S.S, 1936) pārspriešana. Pēc kādas denunciācijas 1950. un 1951. gadā grupas dalībniekus apcietināja un apsūdzēja nacionāli buržuāziskajā nacionālismā un dalībā pretpadomju nacionālistiskās sanāksmēs. Notiesāja 13 cilvēku. PSRS Valsts Drošības ministrijas Īpašā apspriede piesprieda viņiem no 7 līdz 25 gadiem ilgu ieslodzījumu soda nometnēs.

2017. gadā varam atzīmēt 70. gadadienu no senās, ap 1947. gadu notikušās pulcēšanās, kas tā saucamajai “franču grupai” kļuva liktenīga.

Saistībā ar šo notikumu 9. septembrī notika atvērto durvju diena Billītēs. Pasākumā piedalījās arī Elzas Stērstes mazmeita Anna Žīgure. Tajā varēja noskatīties režisora Andra Rozenberga dokumentālo filmu “Sods par sapni” un spēlfilmu “Pēdējā vasara” (režisore Skilla Ilze Rikarde).

Visu pasākuma laiku varēja skatīt mākslinieka Kurta Fridrihsona gleznu izstādi, kuras centrā bija glezna “Dzintars”, kas tagad nonākusi Diānas Jances īpašumā.

Vakara pusē sekoja atmiņu koncerts “Sods par sapni” ar operdziedātāju Kristīni Gailīti un pianistu JVLMA profesoru Aldi Liepiņu, kā arī franču un latviešu dzejas lasījumi ģitāras melodijās Billīšu dārzā zem balkona.


Foto: Aivars Eglītis

Pievieno komentāru

Citas ziņas