Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Galvenā balvu smilšu skulptūru festivālā paliek Latvijā (ar foto) 1

8. starptautiskais smilšu skulptūru festivāls Jelgavā ir noslēdzies, vēl gan svētdien notiks svētku programma, taču mākslinieki, uzzinājuši konkursa rezultātus, drīz vien dosies uz savām mājām, un arī festivāla žūrija pabeigusi savu darbu. 

Šī gada tēma „Kino” paver ļoti plašas iespējas: var attēlot iemīļotus un populārus tēlus un sižetus, gan mūsdienu varoņus, gan sen kino nostabilizējušos personāžus, gan ar kinematogrāfijas saistītus stāstījumus – to, kas notiek ap kino. Tādējādi par kino vēstīja 15 mākslinieki no Bulgārijas, Kanādas, Krievijas, Ķīnas, Lietuvas, Ungārijas un, protams, Latvijas.

Vērtējot darbus, bija jāņem vērā sižeta risinājums un nolasāmība, tēlnieciskais veidojums, profesionalitāte. Tas nebija viegls uzdevums, jo mākslinieciskais līmenis bija samērā līdzens, augsts. Jāteic, ka acīm ieraugāmo festivālā izsvēra gan paši mākslinieki, gan īpaša žūrija – pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, tēlnieks Bruno Strautiņš, LLU arhitektūras profesore Aija Ziemeļniece, pilsētas iestādes „Kultūra” vadītājs Mintauts Buškevics un Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis.

Kā no mākslinieku viedokļa, tā no ekspertu skatījuma 1.vieta piešķirama latviešu tēlniecei Inesei Valterei, kura bija izvēlējusies smiltīs attēlot leģendāro kino režisoru Alfrēdu Hičkoku. Māksliniece pratusi atveidot ne tikai portretisko līdzību, bet profesionāli sakausēt vienā veselā kompozīcijā paša režisora tēlu ar viņa 1968.gadā radītā trillera „Putni” „varoņiem”. Lielas domstarpības nebija arī attiecībā uz 2.vietu – Lietuvas skulptora, bieža Jelgavas  ledus un smilšu skulptūru festivālu dalībnieka un vietu ieguvēja Donata Mockus smalki izstrādāto kovboja tēlu, kas mums visiem atsauc atmiņā daudzus jo daudzus vesternus un kam dots nosaukums „Mežonīgie rietumi”. Kā vieniem, tā otriem nebija arī citu domu, ka 3.vieta piešķirama Krievijas skulptoram Andrejam Košeļevam par „Detektīvstāstu”, kas izklāsta par detektīva darba smagumu un komplicētību un kas pārliecināja ar to, kā viņš tiek galā ar visai sarežģīto tēmas risinājumu.

Žūrija piešķīra arī trīs veicināšanas prēmijas, ko dalīja latviešu tēlniece Agnese Rudzīte – Kirillova, lietuvietis Tautvils Poviļonis par veiksmīgo Čarlza Čaplina tēla „tulkojumu” smiltīs un krievs Aleksandrs Skarednovs. Savu simpātiju balvu piešķīra arīdzan „Igate”, kas deva priekšroku Konstantinam Jevdokimovam no Krievijas par „Autora” interpretāciju.

Vēl stundu pirms pusnakts tika vērtas vaļā trīs kvēlskulptūras, ko radinājuši Mārīte un Aleksndrs Djačenko un Katrīna Vīnerte no Jelgavas, kā arī viesmāksliniece no Šauļiem Vitalija Kurtinaitiene.

1.VIETA 

Inese Valtere/ Latvija 

„Alfreds Hičkoks (1899–1980)”

Bija un ir zīmols. Nepārspēts trilleru žanra meistars, kino vizuālās valodas ģēnijs. Viņam piemita izcila, ārkārtīgi precīza spēja dramatizēt un uz ekrāna projicēt kolektīvos dēmonus, bailes, neirozes. Hičkoks mīlēja provokatīvi mest izaicinājumu sava laika morālajiem un Holivudas cenzūras pieņemtajiem standartiem, tajā pašā laikā ļoti tieši komunicējot ar publiku meistarīgi uzbūvētu, emocionāli iedarbīgu filmu formā.

2.VIETA 

Donatas Mockus/ Lietuva

„Mežonīgie rietumi” 

Galvenais varonis ir kāds vientuļš klaidonis. Tas ir kovbojs vai izveicīgs šāvējs... sasviedrējušā kreklā, ap kaklu ir lakatiņš... vecu, iesīkstējušu uzskatu sadursme ar jauno pasauli, jauno domāšanu. Mākslas žanrs literatūrā, kino, glezniecībā un tēlotājmākslā, 

kas attēlo notikumus Ziemeļamerikas mežonīgajos rietumos un romantizē ASV Rietumu dzīvesveidu.


3.VIETA 

Andrey Koshelev / Krievija

„Detektīvstāsts”

Komplicēts scenārijs.

ŽŪRIJAS SIMPĀTIJU BALVA 

Aleksandr Skarednov / Krievija

„Kino burvība”

Kino ir skaists attēls, kuram ir arī otra puse.

ŽŪRIJAS SIMPĀTIJU BALVA 

Agnese Rudzīte-Kirillova / Latvija

„Beigas ir tikai sākums”

 Daudzas no populārām Holivudas filmām bieži beidzas ar galveno varoņu satikšanos un palikšanu kopā, tā saucamo „Happy end”. Tieši šis standarts daudziem ir radījis iluzoru priekšstatu, ka dzīvē arī ir kā kino. Tomēr, ieskatoties vērīgāk filmas lentē, redzams, ka laimīgās beigas ir tikai ilūzija, jo pēc tam sākas patiesā dzīve ar daudzām tās negācijām.

ŽŪRIJAS SIMPĀTIJU BALVA 

Tautvilas Povilionis / Lietuva

„Čārlijs Čaplins” 3D. 

Viss vienā (melns, balts, vecs, jauns…).

CEĻU BŪVNIECĪBAS SABIEDRĪBAS „IGATE” SIMPĀTIJU BALVA

Konstantin Evdokimov / Krievija 

„Autors”

Kamēr cilvēki uz zemes raksta scenārijus filmām, kāds raksta scenāriju pats savam liktenim.


AS „GJENSIDIGE BALTIC” SIMPĀTIJU BALVA

Ferenc Monostori/ Ungārija

„Reakcija” 

Es kino apmeklētājiem piedāvāju aplūkošanai savu skulptūru. Man vienmēr patikušas cilvēka sejas dažādās emocijas, un 90 procenti no sejām lūkojas vienā punktā, tāpēc cilvēkiem, kuri aplūko skulptūru, ir iespēja pašiem sajusties kā filmai.

Festivāls turpināsies līdz svētdienai, 13. jūlijam, aicinām baudīt kultūras programmu gan lieliem, gan maziem.


Tiem, kas nepagūs apskatīt smilšu skulptūras šajā nedēļas nogalē, to varēs izdarīt no 15. jūlija. Skulptūru parka darba laiki katru darba dienu 11.00 – 19.00, sestdienās un svētdienās 11.00 – 21.00. Ieejas maksa: EUR 2.00, skolēniem, studentiem, pensionāriem EUR 1.00. Ieeja parkā no Lapskalna ielas, pie 1. kases. 


Sekojiet līdz informācijai par plānotajiem atpūtas un izklaides pasākumiem skulptūru parkā: www.festivali.jelgava.lv vai https://www.facebook.com/SmilsuSkulpturuFestivals.>


Festivālu organizē Jelgavas pilsētas dome un pašvaldības iestāde „Kultūra” ar ģenerālsponsoru ceļu būvniecības sabiedrības „Igate” un atbalstītājiem.


Pievieno komentāru

Komentāri 1

Zane

Prieks, ka Galvenā balva palika Latvijā! Pilsētas mēram žaketei 3 kabatas - diez, kāpēc tā?

pirms 4 gadiem, 2014.07.14 00:19

Citas ziņas