Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gunārs Lazda jaunībā strikti pateicis, ka nekad nebūs skolotājs 9

Rīta saulē zaigojoši un rasas lāsēm piebiruši zirnekļu tīkli, kas noausti starp krāsainajiem asteru ziediem dārzā, jau kādu laiku liek manīt, ka tuvojas rudens. Arī 1. septembris, kad tās pašas rudens vēstneses nonāks skolēnu, pēc tam viņu pedagogu rokās, vairs nav tālu. Gunārs Lazda 45 gadus ir nostrādājis par pedagogu, bet nu jau sesto ir atpūtā.

Gunārs Lazda dzīvo tēva mājās Iecavā un novērtē to, ka apkārt ir tik daudz dabas: «Pēc darba mežā es pārnāku mājās noguris, taču uzlādējies – daba cilvēku atjauno.» Skolotājs Iecavā beidzis pamatskolu. «Es ienīdu skolu un skolotājus visu padomju laiku, kad skolotāji staigāja ķitelīšos, baltu krādziņu. Bija nobijušies no jaunā režīma, baidījās, ka kaut ko būs pateikuši ne tā, kā vajadzētu. Visa tā atmosfēra bija tāda saspīlēta,» skolas laika sajūtas raksturo Gunārs Lazda.

Atminoties skolas gadus, viņš stāsta par stingro režīmu: «Atceros, pirmajā klasītē puikas dauzās, un pēkšņi no sienas nokrīt divas bildes – Ļeņins un Staļins –, saplīst stikls. Skolā tas bija notikums. Pēc mirkļa sēde, tiek skaidrots, kurš kuru grūdis, vai slēgs no skolas laukā. Visi trīcam. Nākamais gadījums bija otrajā klasītē, kad puikas mētājās ar tāfeles lupatu. Trāpa atkal pa vadoņa portretu. Ienāk skolotājs, tūlīt ir sēde, vecāku sapulce – kā kaut ko tādu var darīt, jo Staļins taču ir mūsu tēvs un skolotājs.»

Par katru slikto atzīmi bijis jāpaliek pēc stundām. «No skolas mājās man bija jāiet caur silu, bet silā ir Iecavas kapi. Biju palicis pēc stundām, astoņi vakarā, sēžu sila malā un raudu. Vienmēr es gāju kopā ar kādu, taču, palicis viens, nevarēju tumsā iziet cauri silam. Un tad es nolēmu, ka vairāk par četrām klasēm skolā nemācīšos.»

Taču tā vis nenotika. Gunāra Lazdas brālis izmācījies par biologu, ieguvis doktora grādu un kļuvis par zinātnieku. Pats Gunārs noteicis, ka nemūžam nebūs skolotājs, būs celtnieks, un aizgājis mācīties celtniecību. Taču sanācis tā, ka sācis strādāt skolā. Tad bija vajadzīga arī pedagoģiskā izglītība – Liepājā iegūta pamatskolas skolotāja izglītība, un visu mūžu nostrādāts skolā. «Tā ir dzīvē – vienmēr gadās tas, ko tu vismazāk gaidi. Nespļauj akā, no kuras tev vēlāk jādzer,» saka skolotājs, kurš 20 gadu nostrādājis profesionāli tehniskajā sistēmā, tai skaitā arī Jelgavas profesionāli tehniskajā vidusskolā (tagadējais Jelgavas tehnikums), un tikpat tagadējā Jelgavas 1. internātpamatskolā. 

Gunārs Lazda bijis arī toreizējā Tehniskā liceja (Jelgavas tehnikums) direktors. «Tie bija ļoti smagi gadi. Es piecos gados biju septītais direktors. Tur mācījās grūtāki skolēni, taču viņi nebaidījās darba. Es viņus pat vērtēju augstāk par vidusskolas beidzējiem, kuri domā – es jau neiešu rakt zemi vai vēl kaut ko. Tie bija darba rūķīši, kaut arī viegli negāja,» atceras skolotājs.

Gunārs Lazda atzīst, ka skolotāja darbs ir ļoti jauks un interesants. «Īpaši internātskolā izveidojas tuvas attiecības ar bērniem – mēs viņiem pieķeramies. Tagad skolēni apsveic jubilejās, reizēm atbrauc ciemos. Visi salidojumi ir ļoti sirsnīgi,» atklāj skolotājs.

Ilgajā darba mūžā pedagogs novērojis, ka skolēni strauji mainās un skolā strādāt ir arvien grūtāk. Kādreiz skolēnu vērtību sistēma mainījusies ik pa desmit gadiem, bet kopš valsts neatkarības atjaunošanas bērnu domāšana mainoties jau reizi trīs gados. 

Visu rakstu lasiet piektdienas, 22. augusta, «Zemgales Ziņās». Foto: Guntars Gūte un no personīgā arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Matemātikas skolotāja

Jūs bijāt labs direktors: prasīgs un labestīgs, saprotošs un atsaucīgs. Paldies. Lai Jums laba veselība un piedodiet, ka izmantoju šādu iespēju lai paustu savu atzinību.

pirms 4 gadiem, 2014.08.22 09:28

RR

Piekrītu, nekā laba nesaskatīju...

pirms 4 gadiem, 2014.08.22 11:01

Dainis K

Reti nesimpātisks un vēl tā nekoptā bārda.

pirms 4 gadiem, 2014.08.22 17:58

sieviete

Man gan patīk

pirms 4 gadiem, 2014.08.23 22:28

Audzēknis

Priecājos, ka prese raksta par senioriem.
Gunār, Jūs Jelgavā atceras ar labu vārdu.

pirms 4 gadiem, 2014.08.22 19:20

Audzēkne

Mūsu foršais skolotājs!!!Paldies Jums par visu, esmu lepna ka Jūs bijāt arī mans skolotājs.

pirms 4 gadiem, 2014.08.22 22:39

Pičs

Superīgs skolotājs! Kaut vairāk tādu būtu!!!

pirms 4 gadiem, 2014.08.22 23:30

Genovefa K.

Smaidiigs,sirsniigs,labestiigs.Veseliibu,prieku!

pirms 4 gadiem, 2014.08.24 22:08

Citas ziņas