Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Inese Mičule piepildījumu atrod tradicionālajā kultūrā

Ar latviešu folkloras un tradīciju pārzinātāju Inesi Mičuli tiekamies pašā darbīgākajā laikā – dažas dienas pirms Ziemassvētkiem. Februārī apritēs divi gadi, kopš Inese Ozolnieku vidusskolā veic direktores vietnieces ārpusklases darba jomā pienākumus. Viņa arī audzina 12. klasi, vada skolas folkloras kopu, un šajā svētku laikā viņas kabineta durvis ilgu laiku nestāv aizvērtas. Pa laikam tās paveras, un ienāk vai nu kāds kolēģis, vai arī skolēns.

Ārpusklases darba organizators skolā gribot negribot ir cilvēks, kuram ik dienu nākas komunicēt ar neskaitāmu daudzumu cilvēku, un rodas iespaids, ka ar Inesi tas izdodas pavisam viegli. Sarunas gaitā viņa atstāj sirsnīga un atklāta cilvēka iespaidu. «Šajā darbā nekad nav garlaicīgi,» mirdzošām acīm atzīst Inese. Kopš 2011. gada viņa arī vada Dobeles folkloras kopu «Leimaņi», ar kuru kopā tiek svinēti tradicionālie svētki. 

«Ziemassvētkus man sanāk svinēt trīs reizes. Vispirms skolā, tad ar folkloras kopu «Leimaņi» un visbeidzot mājās ar ģimeni,» stāsta Inese. Ozolnieku vidusskolā ir vairākas Ziemassvētku tradīcijas. Pirmssvētku nedēļā, kad skolā atzīmes jau ir izliktas, tradicionāli norit Ziemassvētku kauss. Tad skolēni zināšanas gūst netradicionālā veidā. Piemēram, mazākie sacentušies, kurš no papīra lapas izplēsīs garāku virteni, bet lielākie matemātikas stundā klases garumu mērījuši ar cirkuļiem. 

Tāpat skolas tradīcija ir Ziemassvētku balle, ko organizē vienpadsmitklasnieki, kā arī svētku koncerts vecākiem – tā scenārija autors šogad ir skolas teātra pulciņa vadītājs Rihards Svjatskis. Vakar koncertā uzstājās visu interešu izglītības pulciņu dalībnieki – tika gan dziedāts, gan dejots, kā arī spēlēts teātris. «Skolas Ziemassvētku koncerts iedod pirmo Ziemassvētku sajūtu, lai arī vairāk sanāk būt aiz skatuves. Tad ir tā, ka tu dzirdi Ziemassvētkus, pat ja nav sniega aiz loga,» atklāj Inese.

Inese nāk no ģimenes, kurā ar tradicionālo kultūru saistīts nav neviens. Pati Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā pabeigusi matemātikas novirziena klasi un domājusi, ka savu dzīvi saistīs ar matemātiku, kas sirdij ir ļoti tuva. Taču Inese saka, ka nemaz neatceras, kā nokļuvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur iegūts bakalaura grāds etnomuzikoloģijā. Kaut darbs skolā aizņem ļoti daudz laika, pavasarī Inese cer pabeigt arī maģistra studijas, aizstāvot maģistra darbu par tradicionālo mūziku un tās kontekstiem Zemgalē. «Zemgali līdz šim neviens pētnieks nav skatījis. Man ir atbildības sajūta pret Zemgali, tās folkloras kopām, tāpēc darbu gribu uzrakstīt patiešām labu, lai to pēc tam varētu izmantot arī tālāk.»

Visu rakstu lasiet piektdienas, 19.decembra, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš un no Ineses personīgā albuma

Pievieno komentāru

Citas ziņas