Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izdots trešais Jelgavas skolēnu literāro darbu krājums (FOTO)

Šogad iznācis jau trešais skolēnu literāro darbu krājums. Dzejoļu un eseju rakstītājiem, kas nāk arī no mazākumtautību skolām, jau otro gadu pievienojušies Jelgavas Mākslas skolas audzēkņu zīmējumi – skolotājas Ilzes Emses-Grīnbergas vadībā.

Projekta vadītāja kultūras darbiniece Vija Zelmene Jelgavas Latviešu biedrībā darbojas kopš deviņdesmito gadu sākuma jeb savas aiziešanas pensijā, kad «nevarēja izbraukāt uz Rīgu». Pirms pieciem gadiem viņa biedrībā izveidoja teātri, kas turpina iestudēt lugas. Taču viens no viņas perspektīvākajiem projektiem ir Jelgavas skolēnu literāro darbu krājumu izdošana, ko laipni finansē «Jelgavas izglītības pārvalde». 

«Kad es sapratu, ka man vairs nav jāmaisās Rasmai Urtānei pie Jelgavas literātu almanaha «Zemgales vācelītes» izdošanas, bailīgi piezvanīju skolotājām Maritai Asarītei un Ilzei Ulmanei un jautāju, ko viņas domā par ideju izdot skolēnu darbus. Atbilde bija pozitīva,» stāsta V.Zelmene. «Latviešu valoda taču ir mūsu pamatu pamats. Tāpēc ļoti augstu vērtēju šo Vijas Zelmenes attīstīto virzienu,» atzīst biedrības priekšsēdis P.Rēvelis.

Saistībā ar svaigi izdoto krājumu «Jelgava laiku lokos» aicinājām V.Zelmeni uz atsevišķu sarunu. Viņa atklāja, ka darbu autori tiks sveikti 16.septembrī pulksten 17.30 Ģederta Eliasa muzeja Zaļajā zālē. Šogad paredzēts arī sumināt zīmējumu autorus, kuru ieguldījums ir īpašs – izmantots 21 zīmējums. Savukārt no iesniegtajiem 256 dzejoļiem vajadzīgo punktu skaitu savāca 64 labākie jaunie autori. Interesanti, ka septiņu ekspertu vērtējums par lielu daļu no skolēnu darbiem sakrita. 

Žūrijas locekļi šogad bija Jelgavas Valsts ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Elita Indriksone, Jelgavas 4. vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Ilze Klāva, Jelgavas Latviešu biedrības dzejnieku kluba «Pieskāriens» dzejnieki Harijs Krūze un Jānis Zariņš, Jelgavas Ādolfa Alunāna teātra aktieris un režisors Arvīds Matisons, «Zemgales Ziņu» žurnālists Gaitis Grūtups, tāpat SIA «Signum» valdes priekšsēdētājs Vitālijs Upenieks. Arī turpmāk žūrijā tiks aicināti cilvēki «no malas». Rezultāts atzīts kā ļoti labs, īpaši sadarbība ar Jelgavas Mākslas skolu.

Dzejoļu krājums «Jelgava laiku lokos» izdots 1000 eksemplāros. Grāmatas eksemplārus saņems ne vien dzejoļu un zīmējumu autori, bet arī bibliotēkas, literāro darbu konkursā pārstāvētās skolas, kā arī Jelgavas Latviešu biedrība.

Krāsainā izdevuma atklāšanā aicināts piedalīties ikviens dzejas mīļotājs, taču, kā norāda pasākuma radītāja V.Zelmene, šogad autori savus darbus nelasīs, jo programma plānota citāda, vairāk kā spēle. Piedalīsies arī 4.vidusskolas mūziķi, bet detaļas cienījamā režisore vēlējās paturēt noslēpumā. 

Izvērtējot šāgada kompilāciju, V.Zelmene norādīja, ka grāmatiņa kļuvusi vēl krāsaināka un vairāk ir sākumskolas un pamatskolas bērnu darbu. Šogad bērni rakstīja par Jelgavu. Viņasprāt, ļoti konkrēta tēma rada pārāk daudz vienādu dzejoļu, tādēļ uz priekšu ir doma piedāvāt pēc iespējas brīvāku tematu, lai vairāk atklātos tas, kas īsti notiek bērnu dvēselēs. 

Oktobrī un novembrī eksperti jau vērtēs skolēnu dzeju par mājiniekiem. Aicinātas iesaistīties visas Jelgavas skolas, arī tās, kas līdz šim to nav darījušas.

Kad jautāta, kurš no bērnu darbiem uzrunājis īpaši, V.Zelmene atšķīra Jelgavas 4. vidusskolas 10. klases skolnieces Katrīnas Kreiles dzejoli: 

Netīšām iesēti uz viena lauka,

Mēs viens pie otra līdzās augām.

Jauna dzīvība saullēktā plauka,

Par māsām un brāļiem viens otru saucām.


Mēs spraucamies pretī saules stariem,

Un smiedamies apgāzām bērnības traukus.

Mūsu laime dziedāja caur ievu zariem,

Un spēks uzara tumšzaļos laukus.


Dzidros avotos mūsu smaidi mirdz,

Un vējš mūs apskauj vēsos rītos.

Pat ja viļņiem jālauž pušu sirds,

Turpat mēs viens otram blakus vītos.


Netīšām iesēti uz viena lauka,

Aizgājām mēs katrs savu ceļu.

Saulrietā mīlestība plauka,

Jaunu pasauli veļot.

Šodien pēcpusdienā Raiņa parkā skolēni iepazīstināja ar saviem dzejoļiem personīgi.

V.Zelmene īpaši pateicas visiem Jelgavas Latviešu biedrības pārstāvjiem, kas nesavtīgi piedalījušies grāmatas tapšanā. V.Zelmene atgādina, ka rīt Jelgavas Latviešu biedrība svin 135 gadu dibināšanas un 25 gadu atjaunošanas jubileju.

Par Jelgavas Latviešu biedrību lasiet piektdienas, 11.septembra, laikrakstā «Zemgales Ziņas».

Foto: Ernests Treijs

Pievieno komentāru

Citas ziņas