Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izrādē kultūras namā «Rota» trīs no «īstenajiem āriešiem» būs jelgavnieki 3

Gaidām savādus viesus. It kā tepat no Rīgas, no VEF Tautas teātra. Pavisam drīz – 10. decembrī pulksten 19 kultūras namā «Rota» ar izrādi «Garā nakts 1934».

Savādi ne jau tas, ka lugu sacerējis japāņu autors Jukio Mišima, mūsdienu globalizācijas laikmetā vai tad japāņus neesam redzējuši. Šoreiz gan uz skatuves būs nevis japāņi, bet vācieši. Īsti ārieši, jo lugas īstais nosaukums ir «Mans draugs Hitlers», izrādes režisors Agris Krūmiņš, lugu tulkojot (gan no krievu, ne japāņu valodas), nosaukumu nedaudz pamainījis. Kā pats atzīstas, varbūt arī izvairoties no liekas un nevajadzīgas spriedzes, ko varētu radīt oriģinālnosaukums (vēl visiem labā atmiņā diskusijas ap izrādi «Cukurs. Herberts Cukurs»).

«Vefiešu» variantā gan galvenais varonis nekādā gadījumā nav traktēts kā iespējams pozitīvais varonis. Vēl vairāk – darbība norisinās Berlīnē 1934. gadā, tā saucamajā «garo nažu naktī», kad Ādolfs Hitlers ar vienu nežēlīgu cirtienu izrēķinājās ar saviem politiskajiem pretiniekiem. Lugā tiek attēlotas Hitlera pēdējās sarunas ar bijušajiem draugiem un cīņu biedriem, pirms viņiem tiek pasludināts nāves spriedums. (Tad jau drīzāk var atrast asociācijas ar citu tirānu – Staļinu, kuram arī viena no iecienītākajām metodēm bija šādas klusas naktis, lai izrēķinātos ar saviem par šķietami bīstamiem kļuvušajiem domubiedriem.)

«Personāži ir dokumentālas figūras – Ādolfs Hitlers, reihskanclers, Gustavs Krupps, vācu rūpnieks un finanšu magnāts, kā arī divi nacistiskās partijas līderi un dibinātāji – Ernsts Rems un Gregors Štrassers. Izrādes forma – minimālistiska, askētiska.

Lai arī luga veidota pēc franču klasicisma paraugiem, ar vienotu darbības vietu un minimālām kustībām, izrāde iecerēta kā fiziski dinamiska ar straujām mizanscēnu maiņām, izmantojot visu skatuves platību. Stilistiski izrāde veidota ne kā sadzīviski vēsturiska ilustrācija, bet vairāk kā stāstījums, episks vēstījums, kad aktieri gan pilnā mērā iejūtas varoņu tēlos, gan arī brīžiem distancējas no tiem,» tā izrādi raksturo režisors A.Krūmiņš.

«Izrādes nolūks nav identiska dokumentālo personu attēlošana, vēsturiskie notikumi ir tikai fons, lai akcentētu darbā būtiskās, arī mūsdienām aktuālās idejas – spēju sajust katram sevi kā tautas daļu, kā spēku, kas var izmainīt pasauli, spēju pretoties, nepadoties, riskēt. J.Mišima samuraju ticības garā aicina ikvienu, mūsuprāt, arī pakļāvīgos latviešus, atmodināt sevī revolucionāro garu, būt lepniem, drosmīgiem un, ja tas nepieciešams, gataviem briesmu brīdī iet cīņā.»   

Režisors A.Krūmiņš, scenogrāfs Ints Sedlenieks, aktieri: Raivis Altrofs, Sergejs Harkovs, Maksims Kušnarevs, Ainārs Tamisārs.Tā sagadījies, ka trīs no «īstenajiem āriešiem» jeb šajā gadījumā izrādes veidotājiem ir jelgavnieki. Ja ne pēc pašreizējās dzīves un darba vietas, tad pēc būtības – noteikti. Vispirms jau režisors A.Krūmiņš, kurš savulaik labi iepazinis visdažādākās Jelgavas skatuves, būdams gan Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra aktieris un režisors, gan viens no Jelgavas Jaunā teātra dibinātājiem, darbojies arī Spīdolas ģimnāzijā.

Īslaicīgā viesošanās VEF teātrī nenozīmē, ka Agris būtu pametis savu pašreizējo dzīves un darba vietu Ventspili, kur joprojām ir pie pilsētas tautas teātra stūres. R.Altrofs Ā.Alunāna Jelgavas teātrī nospēlējis ne vienu vien izrādi, pirms trim gadiem par sniegumu režisores Kristīnes Zotovas iestudētajā Jevgeņija Griškoveca monoizrādē «Vienlaicīgi» iegūdams Gada aktiera balvu Latvijas amatierteātru skatē.

Kas attiecas uz A.Tamisāru, tad varam atklāt, ka viņš uz visiem laikiem nav kļuvis par vācu rūpnieku un finanšu magnātu Gustavu Kruppu, bet joprojām sastopams arī «Jelgavas kreklos» vai FK «Jelgava». 

Foto: Aleksandrs Vinks

Pievieno komentāru

Komentāri 3

autors

Režisors Agris Krūmiņš, aktieri Raivis Altrofs un Ainārs Tamisārs

pirms 3 gadiem, 2014.12.05 11:29

s

A.Tamisārs ir aktieris?:DDD

pirms 3 gadiem, 2014.12.09 08:29

Citas ziņas