Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavā nākamsvētdien svinēs Masļeņicu 5

Ievērojot senās slāvu tradīcijas, «Masļeņica» Jelgavā tiek rīkota kā jautra atvadīšanās no ziemas un pavasara sagaidīšana. Šogad jautrības pilnie, atraktīvie svētki «Masļeņica» ar jaunu programmu aktiera Vladimira Astapenko vadībā notiks 2. martā pulksten 12 Jelgavas kultūras nama deju zālē un turpināsies pulksten 13 skvērā aiz kultūras nama, informē Sabiedrības integrācijas pārvalde.

«Masļeņica» ir seni slāvu svētki ar daudzveidīgām paražām un tradīcijām, kas saglabājušās cauri gadsimtiem līdz mūsdienām. Pasākuma dalībnieki varēs klausīties dažādas slāvu tautasdziesmas, dejot un piedalīties rotaļās. 

Dalībniekiem būs iespēja nogaršot pankūkas, kas ir «Masļeņicas» viens no būtiskākajiem atribūtiem, kam ir arī rituāla nozīme. Pankūkas simbolizē sauli, kas spoži spīd, padarot dienas siltākas, gaišākas un garākas, protams, neiztiks arī bez lelles dedzināšanas, pie reizes sadedzinot sliktās domas, kas pa ziemu sakrājušas. «Masļeņica» aiziet, un kopā ar to aiziet arī ziema, un tās vietā atnāk pavasaris, pauž pasākuma rīkotāji. 

«Masļenicu» svin nedēļas garumā, katrai nedēļas dienai piedēvējot savu nosaukumu, nozīmi un noteiktas tradīcijas. Pirmā «Masļeņicas» diena ir «Sagaidīšana» - šajā dienā jācep pankūkas, ka arī no salmiem un citiem pieejamiem materiāliem jāizveido «Masļeņicas» lelle. Nākamajā dienā tiek atzīmēta «Saspēles diena», kurā visi dejo un piedalās rotaļās. Trešā diena - «Kārumniece», kad znots nāca ciemos pie vīramātes uz pankūkām, kuras viņš pats pirms nākšanas sagatavoja. «Svinēšana» jeb «Plašā ceturtdiena» domāta tam, lai visi saimnieciskie darbi būtu padarīti un varētu atlikušajās nedēļas dienās plaši svinēt «Masļeņicu». Piektdiena – «Sievasmātes vakarēšana» –, kad ar atbildes apmeklējumu sievasmāte ar saviem radiniekiem un draugiem iet ciemos pie znota. Sestajā dienā ar salmu lelles dedzināšanu aizvada ziemu līdz nākamajam gadam. Pēdējā «Masļeņicas» dienā – «Piedošanas Svētdienā» – ir pieņemts lūgt piedošanu visiem radiniekiem un draugiem, uz ko parasti atbild: «Dievs piedos!».

Pievieno komentāru

Komentāri 5

kārumnieks

superr...visu nedēļu varēs ēst pankūkas!!!!!!

pirms 4 gadiem, 2014.02.21 14:09

Metinātājs Bērziņš

Kādas pankūkas???Pat zirgam ir skaidrs ka Masļenicā no lielas pannas ēd gliemežus un rīko seminārus par čuru problēmām!

pirms 4 gadiem, 2014.02.21 16:19

i

nu pirmo reizi vārds ko daudz maz jēdzīgu uzrakstīja

pirms 4 gadiem, 2014.02.22 17:39

Karlis

No trīslitru burkas spēkavīriem masļenica

pirms 4 gadiem, 2014.02.22 19:44

Citas ziņas