Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jubilejas gads Jelgavas galvenā «kultūrista» Mintauta Buškevica skatījumā 4

Nu jau gandrīz aizvadītais gads mūsu pilsētas dzīvē nebija parasts – tas aizritēja Jelgavas 750 gadu jubilejas zīmē. Nebūs pārspīlēti sacīts, ka vai ikkatrs jelgavnieks iesaistījās kādā svētku pasākumā, kaut vai ar savu dalību (arī skatītāja lomā) Pilsētas svētku gājienā. Vislielākā slodze svētku pasākumu organizēšanā un veiksmīgas norises nodrošināšanā pilnīgi likumsakarīgi «gūlās» uz Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes «Kultūra» pleciem.

Īstie vērtētāji, protams, bija jelgavnieki un pilsētas viesi, bet kāds lielās jubilejas gads šķitis cilvēkam, kam jau darba pienākumos ietilpst būt pašā notikumu epicentrā, «Ziņas» jautāja «Kultūras» vadītājam Mintautam Buškevicam.

– Zinu, ka būs plusu un mīnusu kvalificētas analīzes gan pasākumu profesionālā līmeņa, gan, ko tur slēpt, arī finansiālajā jomā. Bet kamēr «pīrāgs vēl karsts» un   norit pēdējie jubilejas gada pasākumi, kāds ir sākotnējais vērtējums, vienkārši no «izdevās – neizdevās» viedokļa?

Noteikti – izdevās. Par to liecina kuplais apmeklētāju skaits, daudzās pozitīvās atsauksmes faktiski ik pēc katra lielā pasākuma un arī tagad, gada nogalē, rezumējot visus 2015. gada kultūras pasākumus.

Esam sagatavojuši arī multimediālu izstādi gan fotogrāfijās, gan videoversijās par Jelgavas jubilejas gadu – tā apskatāma kultūras nama vestibilā. Mēs redzam, ka pasākumu bijis tiešām daudz, liela bijusi to dažādība un arī apmeklētāju nav trūcis. Varbūt tas var izklausīties pēc lielības, bet jāatzīst, ka brīžiem pašiem jāpabrīnās par gada laikā iespēto, tādējādi izstāde uzmundrina arī mūs pašus.

Uzreiz jāatzīmē, ka visu paveikto nekādi nevar uzskatīt tikai par mūsu nopelnu – svētki noteikti neiegūtu tik plašu vērienu bez Jelgavas Domes, citu pašvaldības iestāžu, pilsētas uzņēmumu, daudzo amatierkolektīvu, visas pilsētas un iedzīvotāju atbalsta.

– Kādā sarunā uzreiz pēc 2015. gada Pilsētas svētkiem izteici domu, ka «vēriena un kvantitātes ziņā tik drīz pēc jauniem rekordiem necentīsies». Vai pārāk dārga tāda svinēšana?

Kad 2014. gada nogalē plānojām kultūras budžetu 2015. gadam, jubilejas organizēšanai gribējās piesaistīt lielākus naudas resursus. Protams, no pašvaldības dabūjām ne visu, ko vēlējāmies, tomēr atbalsts bija, un jauno budžetu veidojot, jābūt pretimnākošiem arī pret citām nozarēm.

Domāju, ka pareizs bija mūsu izraudzītais ceļš uz saviem māksliniekiem un kolektīviem. Veiksmīga bija mūsu sadarbība ar Nacionālo kultūras centru, jo tieši jubilejas gada laikā izdevās Jelgavai piesaistīt vairākus Latvijas līmeņa pasākumus –  gan vidējās paaudzes deju kolektīvu lielkoncertu, gan Dziesmu un mūzikas svētku koncertu «Latvieša dziesma Jelgavas vārtos».

Tomēr, kā teicu, galvenā slodze bija jāiztur mūsu pašu māksliniekiem, varbūt tāpēc arī svētki izdevās sirsnības pilni un labā nozīmē lokālpatriotiski. Ja uz skatuves ir jelgavnieki un arī skatītāju pulkā jelgavnieki, veidojas tāda pozitīvā mijiedarbība, un tādā mīlestības un sirsnības gaisotnē visas ieceres izdodas labāk.

Svētku un jubilejas pasākumu izdošanās atkarīga no visiem, gan tiem, kas organizē, gan tiem, kas piedalās, gan tiem, kas nevis tikai noskatās, bet ieinteresēti līdzdarbojas. Manuprāt, tas jau arī ir tas patriotisms.

– Bija jau arī starptautiska mēroga notikumi.

Jā, kaut ledus un smilšu skulptūru festivāli tradicionāli vairāk orientēti pilsētas ciemiņu piesaistīšanai un tiešā veidā nebija saistīti ar «Jelgavai – 750», tomēr jubilejas zīmols palīdzēja arī šiem pasākumiem piešķirt jaunas nianses un vaibstus. Tie ieguva jaunas formas un apmērus, iekarojot līdz tam novārtā atstātu iespējamo kultūrtelpu – Pasta salu.

Kulminācija, protams bija maija nogalē, kad notika Pilsētas svētki. Šoreiz nudien ar iepriekš nepieredzētu vērienu, turklāt domāti visiem pilsētniekiem neatkarīgi no vecuma. Gribu atzīmēt, ka tie bija galvenokārt bezmaksas pasākumi. Centāmies jelgavniekus un viesus pārsteigt, un domāju, ka tas mums arī izdevās.

– Tu domā multimediālo šovu?

Manuprāt, tas arī bija viens no spilgtākajiem Pilsētas svētku akcentiem. Tāpēc jau skatītāji to uzņēma ar ovācijām. Efektīgam strūklaku šovam klāt pieliekot ekrānu uz ūdens, radās īsta multimediāla fantāzija «Sapņi. Paaudzes. Jelgava. Jelgava dzimst. Jelgava dzīvo. Jelgava skan». Mēs arī to rādījām divas reizes pirmajā un trīs reizes otrajā vakarā, lai cilvēkiem, kas netika vienā laikā, dotu iespēju to redzēt citā. Bija cilvēki, kas noskatījās šo priekšnesumu visas piecas reizes. Ja pirmajā reizē nebija atrasta īstā vieta, lai pareizā leņķī redzētu, piemēram, ūdens ekrānu, tad, draugu un paziņu iedvesmots, otrajā reizē viņš sauca līdzi citus, bet trešajā pievienojās jauni šova redzēt gribētāji.

Visu interviju lasiet trešdienas, 30. decembra, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 4

:)

Labi ,Mintaut, ka Tev tik gudri,čakli darbinieki.Vēlu viņiem veiksmi Jaunajā gadā !

pirms 2 gadiem, 2015.12.30 15:15

:)

Labi ,Mintaut, ka Tev tik gudri,čakli darbinieki.Vēlu viņiem veiksmi Jaunajā gadā !

pirms 2 gadiem, 2015.12.30 15:15

O-ho hō

Lai sanāk garšīgs svētku rausis,
Lai ziemas salā nesalst ausis,
Lai zaļā egle koši mirdz.
Un Jauno gadu nosvin sirds!

pirms 2 gadiem, 2015.12.31 17:10

Paldies.

Sirsnīgs paldies pilsētas Domei un visai komandai, īpaši Kultūras nodaļai par brīnišķīgajiem svētku pasākumiem visa gada garumā, tas bija vienkārši super.
Jaunajā gadā visiem, visiem veselību un turpināt tādā garā!

pirms 2 gadiem, 2016.01.07 13:25

Citas ziņas