Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mārtiņdienu gaida, gatavojot mūzikas instrumentus 1

Gaidot Mārtiņdienu un jautro budēļos iešanas laiku, šodien ikviens radošajā darbnīcā Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī bija aicināts uzzināt, kā no vienkāršiem materiāliem pagatavot mūzikas instrumentus, ar kuriem pavadīt ķekatnieku dziesmas un rotaļas. 
Mūzikas instrumentiem jābūt tādiem, lai jau iztālēm varētu saklausīt, ka tuvojas ķekatnieki. Tā, piemēram, Zanda Kursīte atnākušajiem iemācīja, kā no divžuburu zara, stieples un pudeļu korķiem viegli pagatavot tālu skanošu instrumentu.

Ķekatniekam lieti noder arī dažādi pūšami instrumenti, ko var izgatavot no sausām niedrēm vai dobjiem lakstaugu kātiem. Tāpat skaņa rodas, sasitot pirkstaiņu galiem piešūtas pogas – gan mūzikas instruments gatavs, gan rokām silti rudens vējos. Kamēr bērni taisīja grabuļus, mammas pievērsās vēja zvanu darināšanai no niedrēm.

Z.Kursīte teic, ka ķekatu tradīcijas dzīvotspēja mūsdienās atkarīga no daudz kā – no vides, no ģimenes, arī noskaņojuma, jo būs tādi cilvēki, kas ķekatās neies nekad. Pašas Z.Kursītes ģimenē ķekatās iešana ir īpašs pasākums. Jau laikus tiek gatavoti mūzikas instrumenti, maskas, atkārtotas dziesmas un rotaļas. Agrāk ķekatnieki bija gaidīti ikvienā mājā, jo latvieši ticēja, ka tie mājā ienes svētību, veselību un auglību, bet ar trokšņiem aizbaida ļaunos garus. Tagad gan, ejot ķekatās, Z.Kursīte teic, ka vienmēr iepriekš cilvēkiem tiek pajautāts, vai drīkst ierasties.

Darbnīcā lietderīgi un interesanti laiku pavadīja arī Markuss ar krustmāti Tatjanu Pafrāti. Tatjana teic, ka šādas darbnīcas ir labs veids, kā, sasaistot mūsdienu iespējas ar tradīcijām, bērniem parādīt, kā agrāk cilvēki svinējuši svētkus. «Lielākais ieguvums ir, ka bērni visu var pagatavot paši savām rokām. Tā viņi mācās un arī daudz atceras,» ir pārliecināta Tatjana. Viņa piebilst, ka darbojoties var iemācīties daudz vairāk, nekā par tradīcijām tikai izlasot grāmatā.

Mārtiņdiena iezīmē rudens izskaņu un ziemas sākumu, kad beidzas klusais veļu laiks un sākas ķekatās jeb budēļos iešana. Tā turpinās visu ziemu līdz pat Meteņiem. 

Foto: Ruslans Antropovs

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Citas ziņas