Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Muzeji saņems Ziemassvētku kaujām veltītu monētu

Jelgavas novada pašvaldībai uzticēts Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejam, Latvijas Kara muzejam un Ziemassvētku kauju muzejam nodot Latvijas Bankas kolekcijas monētas, kas veltītas Ziemassvētku kauju simtajai gadadienai, informē pašvaldībā. Novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune monētas muzeju vadītājiem pasniegs 5. janvārī konferencē «Ziemassvētku kaujām 100 gadi. Toreiz un tagad – kultūrvēsturiskais mantojums» Ģ.Eliasa muzejā.

Kā liecina Latvijas Bankas informācija, kolekcijas monētas priekšpusē redzama latviešu strēlnieku grupa, kā arī latviešu strēlnieku bataljonu kareivja krūšu nozīmē attēlotās saules stilizēts atveids ar sarkanas krāsas klātu centru, astoņiem lauztiem stariem un slīpi vietotu zobenu. Monētas aizmugurē redzama sniegpārsliņa, lodes trāpījuma atveids un uzraksts «Ziemassvētku kaujas». Kolekcijas monētas «Ziemassvētku kaujas» grafisko dizainu veidojis Kristaps Ģelzis, bet plastisko atveidu – Ligita Franckeviča.

Rūpējoties par kultūrvēsturiskā un mākslinieciskā mantojuma saglabāšanu, kolekcijas monētas tradicionāli tiek nodotas arī muzeju rīcībā. Ziemassvētku kaujām veltīto monētu izvietošanai savā ekspozīcijā saņems muzeji, kuru darbība ir cieši saistīta ar Ziemassvētku kauju piemiņu un vēsturisko faktu izziņu. Tādējādi Jelgavas novada pašvaldībai, kas Ziemassvētku kauju atceres pasākumus tradicionāli organizē un piemiņai uztur jau 26 gadus, uzticēta monētu pasniegšana Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejam, Latvijas Kara muzejam un tā filiālei Ziemassvētku kauju muzejam.

Latvijas Banka monētu laidusi klajā 6. decembrī, un tās pirmā daļa (aptuveni puse no kopējās 5000 tirāžas) jau ir izpārdota. Tuvāko mēnešu laikā tiks piegādāta otra monētas tirāžas daļa, un to varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs, kā arī tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās.

Kolekcijas monēta «Ziemassvētku kaujas» ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Tomēr, kā norāda Latvijas Bankā, maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 53 eiro, maksimālā tirāža – 5 000 eksemplāru. Monētas kaltas Lietuvā.


Foto: Latvijas Banka

Pievieno komentāru

Citas ziņas