Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mūzikas nams DAILE ar divām viesizrādēm Jelgavā

Pirmdien, 19.oktobrī, Jelgavas kultūras namā pulksten 18 tiks izrādīts Jāņa Lūsēna, Erika Ādamsona un Ineses Zanderes iestudējums mazajiem skatītājiem un ģimenēm «Čigānmeitēns Ringla», bet 27.oktobrī pulksten 19 tiks rakstīta «Vēstule draugam» vai, kā to iedēvējuši idejas autori un iestudējuma dalībnieki Kaspars Znotiņš un Vilis Daudziņš, – «Im. un Oj. Sarakste», kas ir Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša dzejas rindas un ieraksti no I.Ziedoņa kancelejas grāmatām. Šai izrādei muzikālo partitūru veidojis Jēkabs Nīmanis.

Jelgava – draudzīga pilsēta
Pagājis krietns laiciņš, kopš komponista J.Lūsēna nu jau pirms astoņiem gadiem radītās un vadītās apvienības «Ars Nova» mākslinieki piepildīja Jelgavas kultūras nama zāli, izrādot mūziklus «Agrā rūsa» (J.Lūsēns, Pēters Brūveris), «Kaupēn, mans mīļais» (J.Lūsēns, Māra Zālīte) un «Sniega karaliene» (J..Lūsēns, Inese Zandere). Tad viesos braukšanu nācās uz brīdi pārtraukt, jo «Ars Nova» tika pie savām telpām – tapa Mūzikas nams DAILE, kas savu īsteno darbību sāka O.Vācieša 80.dzimšanas dienā (2013.gada 13.novembrī), kad lielus panākumus guva koncertizrāde ar Latvijas izcilā dzejnieka vārdiem «Pus es» ar Ģirtu Ķesteri galvenajā lomā. 

«Mūsu iepriekšējās viesošanās reizes Jelgavā bijušas abpusēji sirsnīgas,» stāsta  «Mūzikas nama DAILE» projektu vadītāja Anita Lūsēna, «tāpēc ne mūsu kolektīvam, ne komponistam Jānim Lūsēnam nebūtu nekādu iebildumu tās parādīt arī jūsu viesmīlīgajā pilsētā. Tikai tehniski to ļoti grūti īstenot, jo vairākums mūzikas instrumentu ir visai smagnēji un netransportabli. Tāpēc šoreiz vedam «Čigānmeitēnu Ringlu» un «Vēstuli draugam», un ne jau tāpēc, ka tās būtu mazāk kvalitatīvas.»

«Čigānmeitēns Ringla» 
Iestudējums ir pasakas un mūzikas kopskanējums teātra mazākajiem skatītājiem un ģimenēm. Tā pamatā ir E.Ādamsona pasaka, kurai J.Lūsēns radījis libretu un mūziku dziesmām ar E.Ādamsona un I.Zanderes tekstu. Izrādē darbojas pieci lomu atveidotāji. Īpaši aizraujoši, pēc Anitas Lūsēnas vārdiem, ir vērot aktieru pārtapšanu vairākos tēlos, kuri izrādē pēc libreta kopumā atveido divpadsmit lomu.

Režisore – Paula Pļavniece, scenogrāfe – Marija Rozīte, kostīmu māksliniece – Ieva Veita, horeogrāfe – Katrīna Albuže. Lomas atveido: Baiba Neja, Liena Šmukste, Kaspars Pūce, Artūrs Putniņš un Mārtiņš Upenieks.

«Erika Ādamsona dzejā rakstītais stāsts ar Margaritas Stārastes ilustrācijām pie manis nonāca pavisam nejauši. Laiku īsinādams, sāku to lasīt, līdz tā aizrāvos, ka nemanīju – stāsts jau galā. Pirmo reizi lasot šo darbu, iztēlojos to kā izrādi bērniem. Laikā, kad katrs bērns iebāzis savu degunu mobilajā tālrunī vai datora draudīgajās dzīlēs, ir svarīgi atgādināt, ka ir arī rotaļas, stāsti, kuros ar fantāzijas un iztēles palīdzību mēs varam būt jebkas un nokļūt jebkur. Tāds arī ir šis stāsts – sapnis, kurā aktieri ar vienkāršiem, atraktīviem paņēmieniem kļūst gan par visdažādākajiem cilvēkiem, gan dzīvniekiem, ar savu aktierspēli pārvēršot nakti par dienu, bet ziemu – par vasaru. Ļoti ceru (tāds arī ir izrādes mērķis), ka šis skatuves darbs atgādinās bērniem, cik jautra un pasauli izzinoša var būt rotaļāšanās un stāstu stāstīšana,» domā komponists J.Lūsēns. «Tā kā katru vakaru simtiem tūkstošu māmiņu stāsta savam mazulim kādu pasaku vai stāstu, tad lai šis stāsts par čigānu meiteni Ringlu kļūst par vienu no tiem.»

Izrādei tapusi programma ar dažādām spēlēm, atjautības uzdevumiem un CD, kurā ierakstītas visas 10 izrādes dziesmas.

Dažādās vēstules draugam
Savukārt O.Vācieša (Viļa Daudziņa) un I.Ziedoņa (tikai nejaukt ar to Dzejnieku, kurā Kaspars Znotiņš pārtapis Jaunā Rīgas teātra izrādē «Ziedonis un Visums») vēstules ir humora un ironijas pilns padomju laika tēlojums. Tas izpaužas ne tikai tekstā, bet reizēm arī noformējumā, kad vēstules tiek rakstītas, piemēram, uz veidlapām ar attiecīgajiem padomju laika rekvizītiem.

Vēstules abu dzejnieku starpā bija trāpīgas un parāda abu dzejnieku precīzo jušanu vienam par otru – kā viņi abi viens otru ir sapratuši un izjutuši. Tās ataino abu dzejnieku un lielas personības vientulību, zināmā mērā pat smeldzi. Vēstulēs abpusēji bieži izskan vārdi par to, cik reti iznāk satikties, kā viņi mēnešiem ilgi viens no otra pazūd, tajā pat laikā parādot arī to brālību, kas starp abiem pastāvēja.
Vēstules ir smalkas ironijas caurstrāvotas, tāda ampelēšanās starp abiem dižgariem, kas tiek izspēlēta uz skatuves. «Vēstuli draugam», kas ir tieši vienu stundu gara, jelgavnieki kopā ar aktieriem lasīs 27.oktobrī. Muzikālo partitūru veidojis Jēkabs Nīmanis. 

Biļetes abām izrādēm pieejamas «Biļešu Paradīzes» tirdzniecības vietās (arī Jelgavas kultūras namā) un www.bilesuparadize.lv

Publicitātes foto

Pievieno komentāru

Citas ziņas