Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pie skatītājiem ceļu sāk filma “Operācija “Kāzas””

Otrdien, 24. oktobrī, pulksten 22 LTV 1 Latvijas pirmizrādi piedzīvos Izraēlas un Latvijas kopražojuma dokumentālā filma “Operācija “Kāzas””, kas vēsta par vienu no dramatiskākajiem notikumiem padomju ebreju kopienā 70. gados – 11 ebreju plānu, it kā lielā grupā braucot uz kāzām, nolaupīt lidmašīnu, lai aizbēgtu no PSRS.

1970. gada jūnijā jaunu cilvēku grupa, tai skaitā arī rīdziniece Silva Zalmansone, divi viņas brāļi un vēlākais vīrs Eduards Kuzņecovs izplānoja lidmašīnas nolaupīšanu. Taču Valsts drošības komitejas darbinieki viņus notvēra, arestēja. Eduardam Kuzņecovam un Markam Dimšicam, kas bija plānojis vadīt nolaupīto lidmašīnu, piesprieda tolaik augstāko soda mēru – nošaušanu. Šim notikumam bija globāla ietekme, jo starptautiskā spiediena rezultātā PSRS bija spiesta šos cilvēkus pēc vairākiem cietumā pavadītiem gadiem apžēlot, turklāt uz brīdi tika pavērts dzelzs priekškars, ļaujot no Padomju Savienības izceļot daudziem tūkstošiem ebreju.

Filmas režisore ir Silvas Zalmansones un Eduarda Kuzņecova meita Anata Zalmansone-Kuzņecova, kam šis ir pirmais lielais darbs. “Manā uzvārdā ir abu manu vecāku uzvārdi. Es uzaugu, klausoties stāstus par šo notikumu, tie ir daļa no manas ģimenes vēstures, bet tie tāpat pieder arī pasaulei. Tie atgādina, ka brīvība ir vērtīga dāvana un sapnis par savu etnisko dzimteni palīdz cilvēkiem izturēt visskarbākos pārbaudījumus,” teic Anata Zalmansone.

Filma “Operācija “Kāzas”” ir pirmā Latvijas un Izraēlas kopražojuma filma, tās radošajā komandā Latvijas pusi pārstāv komponists Kārlis Auzāns, operators Andrejs Verhoustinskis, datorgrafikas mākslinieks Armands Blumbergs un producents Guntis Trekteris (studija “Ego Media”), filmas tapšanu ir atbalstījis arī Latvijas Nacionālais kino centrs.

Plašāk par filmas pirmizrādi Rīgā lasiet ceturtdienas “Zemgales Ziņās”.


Publicitātes foto

Pievieno komentāru

Citas ziņas