Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Pieskāriens” uzticīgs dzejas tradīcijām (FOTO)

Latviešu dzejnieka Raiņa dzimšanas dienā – 11. septembrī – Raiņa parkā notika dzejas lasījumi. Tradīcija, kuras organizēšanu jau vairākus gadus turpina Jelgavas dzejas klubs “Pieskāriens”.

No milzīgas atsaucības un plašu tautas masu intereses padomju laikos, kad dzeja bija līdzvērtīga svaiga gaisa malkam, līdz pagurumam un pamirumam 20. gadsimta deviņdesmitajos gados, kad jaunatgūtā neatkarība skurbināja, bet dzejnieki jaunajos apstākļos šķita nedaudz apmulsuši. Nav tik viegli pēkšņi zaudēt tautas garīguma karognesēja lomu. Jaunu atdzimšanu Dzejas dienas piedzīvoja 21. gadsimta sākumā, kad tika atrasts veids, kā padarīt dzejas intīmo valodu pievilcīgu plašam klausītāju lokam. Meklējumi un atradumi pierāda, ka sekmīgi var sadzīvot gan vecās, gan jaunās dzejas popularizēšanas formas.

Jaunas vēsmas ienākušas arī tradicionālajā – nenogurstošo Rasmu Urtāni dzejas kluba “Pieskāriens” vadībā nomainījis Jānis Zariņš. Ar savas dzejas priekšlasījumiem pie Raiņa pieminekļa dzirdējām gan viņus abus, gan vairākus citus dažādu paaudžu “Pieskāriena” dzejdarus. Pēc viņiem ar saviem pašsacerētajiem dzejoļiem uzstājās Jelgavas skolu audzēkņi, un brīžiem, ja vien atņemtu vizuālo momentu, būtu grūti pateikt, vai vārsmu autors ir skolēns vai jau dzīvē pieredzējis cilvēks.

Jānis Zariņš ar spalvas brāļiem gatavojas vēl kādam nozīmīgam pasākumam – 23. septembrī pulksten 17.30 kultūras nama Mazajā zālē notiks kluba “Pieskāriens” nu jau vienpadsmitā dzejas kopkrājuma, kura tapšanā piedalījies 41 autors, atvēršanas svētki.

Pirmās “citādās” Dzejas dienas Jelgavā organizēja režisore un producente Elīna Apsīte 2011. gadā. Tur netrūka ne ansambļu, ne laikmetīgās dejas, ne īsta, ne ēnu teātra. Pagājušajā gadā Pasta salā pie Tējas namiņa pirmo reizi Jelgavas kultūras dzīvē notika dzejas slams. Dzejnieku aprindās šo dzejas atdzīvinātu stāstīšanu bieži vien dēvē par sacensībām. Dzejas slams šai pašā atraktīvajā vietā notiks arī rīt, 12. septembrī, no pulksten 17, kam sekos “Kārdinājums ar jūru” – dziedātājas Antas Eņģeles un bajāna virtuoza Marko Ojalas koncertprogramma, bet noslēgs dzejas performance “Kārdinājums ar dzeju”.

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Citas ziņas