Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Poēma par Tēvzemi, Tālo Ziemeļu balādes un konkurss par monētu mākslu

Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas galerijā līdz 27.martam iespējams aplūkot Nikolaja Malcenieka akvareļu un miniatūru izstādi "Poēma par Tēvzemi un Tālo Ziemeļu balādes". Mākslinieks galvenokārt gleznojis savas dzimtās zemes ainavas – Saukas apkārtni, dzimtās “Rutku" mājas. Daudzi no aplūkojamajiem darbiem ir tik miniatūri, ka tie skatāmi ar lupu. Bibliotēkā iespējams iepazīties  arī ar materiāliem par Nikolaja Malcenieka dzīves gājumu un daiļradi.

Par Nikolaju Malcenieku (1916–1988) iespējams dzirdēt tikai tos labākos vārdus. Gunārs Spīdainis, Saukas novadpētnieks un mākslinieka draugs, atklāja, ka mazās akvareļu glezniņas ceļoja pie draugiem kā apsveikuma kartītes. Pat 70 gadu vecumā Nikolajs Malcenieks spēja gleznot tik pat smalkus darbus kā jaunībā.

Nikolajs Malcenieks, saukts arī par Niku, piedzima Krievijā, kur viņa tēvs Jaroslavļas apgabalā bija muižas pārvaldnieks. Ģimene atgriezās dzimtenē pēc Pirmā pasaules kara. Nikolajs ieguva labu izglītību – mācības Rīgas ģimnāzijā un studijas Teoloģijas fakultātē, par spīti tam, ka nāca no astoņu bērnu ģimenes. Pats mākslinieks vēlējās kļūt par mācītāju Saukas baznīcā, tomēr nodomus izjauca Otrais pasaules karš, kas lika pamest dzimteni un pāris gadus strādāt svešumā par latviešu valodas un zīmēšanas skolotāju.

Tūlīt pēc kara, atgriezdamies mājās, Nikolajs redzēja, ka Saukas baznīca stāv pamesta un tajā nebija draudzes, tādēļ viņš atsāka dievkalpojumus. un sirds aicinājuma dēļ izpelnījās soda gadus Kolimas vergu nometnēs, kur no bada nāves viņu izglāba mākslinieka talants – viņš sāka zīmēt nometņu uzraugiem kartītes, lai tie varētu izdaiļot savas dzīvojamās telpas. 

Pēc atgriešanās Latvijā sešus gadus viņš nostrādāja par dežurantu Dailes teātrī, tā iepriecinot aktierus ar saviem skaistajiem mākslas darbiem. Tomēr Kolimas vergu nometne lika par sevi manīt vēl pēc tik ilga laika, jo tajā gūtā kaulu slimība, Nikolaju piespieda pārvietoties ratiņkrēslā. 

Mākslinieks, kuru dzīve nebūt nebija saudzējusi, bija tik dzīvespriecīgs un gaišs, ka cilvēki tiecās būt viņa sabiedrībā. Ikviens aicināts līdz 27.martam Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas izstāžu galerijā aplūkot Nikolaja Malcenieka izstādi! 

Zinātniskā bibliotēka arī informē, ka līdz 24. martam kā ik gadus tiek aicinātas Latvijas bibliotēkas iesaistīties balsošanā par Gada monētu – skaistāko un mākslinieciski interesantāko Latvijas Bankas klajā laisto 2014. gada kolekcijas monētu. Balsošanas laikā Latvijas Banka sadarbībā ar sabiedrību Tilde un Kultūras informācijas sistēmu centru piedāvā bibliotēku apmeklētājiem pārbaudīt savas zināšanas par monētu mākslu erudīcijas spēlē „Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes” interneta datu bāzē letonika.lv.

2014. gadā Latvijas Banka laidusi klajā sešas kolekcijas monētas – „Ainažu jūrskola”, „Baltā grāmata”, „Baltijas ceļš”, „Vecais Stenders”, „Gadskārtu monēta”, „Kurzemes baroks”. Nobalsot par kādu no sešām minētajām šīm monētām no 3. marta varēs Latvija Bankas mājas lapā www.bank.lv , savukārt, lai piedalītos erudīcijas spēlē, jādodas uz tuvāko bibliotēku un tīmekļa vietnē www.letonika.lv jāklikšķina uz saites, kas aizvedīs uz spēles jautājumiem par Latvijas Bankas izdotajām kolekcijas monētām un tajās atspoguļotajām vērtībām – ievērojamām personībām, kultūras pieminekļiem, mākslas darbiem, vēsturiskiem notikumiem un mūsu tautas simboliem. Atbildes uz šiem jautājumiem būs jāmeklē turpat letonika.lv vai Latvijas Bankas mājas lapā. Sīkāku informāciju par spēli un tās noteikumiem varēs iegūt spēles nolikumā vai jautājot bibliotekārei. Erudīcijas spēle līdz ar balsošanu par Gada monētu noslēgsies 24. martā.

Erudīcijas spēlē sacensība notiks individuālajā un bibliotēku līmenī. Bibliotēku apmeklētāji varēs sacensties par pareizajām atbildēm, savukārt bibliotēkas tiks vērtētas pēc aktivitātes. Sekmīgākie spēles dalībnieki un aktīvākās bibliotēkas saņems Latvijas Bankas un Tilde sarūpētās balvas, kuras tiks pasniegtas Gada monētas noslēguma pasākumā 28.aprīlī Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā.

Latvija var lepoties ar naudas mākslu, ar sasniegto šajā jomā 20 gadu laikā. Vairāk nekā 40 izcilāko Latvijas mākslinieku ir darinājuši Latvijas naudas zīmes – monētas un banknotes. Latvijas nauda ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. Latvijas naudas dizains ir augstu novērtēts visā pasaulē, ir saņemtas vairākas starptautiskas godalgas, jaunākais tā apliecinājums ir starptautiskajā konkursā "Pasaules gada monēta" Latvijas Bankas 2013. gadā izlaistā komponistam Rihardam Vāgneram veltītās kolekcijas monētas atzīšana par labāko sudraba monētu pasaulē. Arī pēc eiro ieviešanas 2014. gadā Latvijas Banka turpināja kolekcijas un piemiņas monētu izlaišanu ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu.

Letonika.lv ir uzziņu un tulkošanas interneta pakalpojums, kas aptver plašas digitālās enciklopēdijas, daudzvalodu tulkojošās, skaidrojošās un terminu vārdnīcas, bagātu attēlu krātuvi, latviešu literatūras klasiku. Te atradīsiet saturīgu un kvalitatīvu informāciju latviešu valodā par Latviju, tās vēsturi, kultūru, valodu, vidi un cilvēkiem.

Kultūras informācijas sistēmu centrs nodrošina datu bāzes letonika.lv bezmaksas pieeju visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās.

Jelgavā par monētām klātienē iespējams nobalsot Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā. Sīkāka informācija par kolekcijas monētām ŠEIT.

Pievieno komentāru

Citas ziņas