Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rakstniece Ķuzāne un Malcenieka gleznas, ko skata ar lupu

Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā otrdien, 3. martā, pulksten 14 interesentiem būs iespēja tikties ar diviem Sēlijas dižgariem. Klātienē – ar Lūciju Ķuzāni, kurai tiks atvērta jaunā grāmata «No kurienes nākam», bet neklātienē – ar gleznotāju Nikolaju Malcenieku, kura darbus vēlams skatīt ar palielināmo stiklu.

«Rakstniece jau ir ļoti cienījamos gados, taču viņai noteikti var dot desmit, piecpadsmit gadu mazāk. Brauciens no Jēkabpils līdz Jelgavai viņai būs pa spēkam,» stāsta projekta koordinators un novadpētnieks Gunārs Spīdainis. Savukārt pati rakstniece jaunās grāmatas ievadā raksta, ka darbs ir veltīts to ļaužu piemiņai, kas dzīvoja toreiz, kad «visvecākie bērzi vēl bija bērziņi un dižozoli – ozoliņi». Tajā stāstīts par viņas tēva un mātes dzimtām. 

Rakstniece un skolotāja L.Ķuzāne visu mūžu bijusi uzticīga savai Augšzemei. Grāmatās viņa iemūžinājusi tās cilvēku dzīvi un likteņus. Viņa stāstījusi par rakstniekiem Jāni Jaunsudrabiņu un Jāni Veseli, kā arī Jūliju Dievkociņu, kas traģiski gāja bojā 1905.–1907. gada revolūcijā. Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas vadītāja Lāsma Zariņa informē – lai saņemtu L.Ķuzānes grāmatu, gan jāpierakstās rindā, jo tā ir izdota lasītājiem. 

Savukārt par N.Malcenieku (1916–1988) G.Spīdainis stāsta, ka no viņa miniatūrajām pastkartīšu formāta gleznām dveš liels personības spēks un dzimtenes mīlestība. Pat septiņdesmit gadu vecumā māksliniekam bijusi «ērgļa acs», kas ļāva gleznot tik smalkus darbus. Galvenā izstādes īpatnība – daudzi tajā aplūkojamie darbi apskatāmi, izmantojot lupu.

N.Malcenieks bijis sabiedriski darbīgs vīrs. Pēc kara viņš Saukas pagastā uzņēmies atjaunot vietējo luterāņu draudzi, taču kritis čekas nežēlastībā un ilgus gadus pavadījis izsūtījumā Kolimā, Krievijā. N.Malcenieka audžudēls ir pazīstamais aktieris Mārtiņš Vilsons. 

Pievieno komentāru

Citas ziņas