Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rūtai Zumentei ne par vienu no bērniem un mazbērniem skolā nav bijis jākaunas (FOTO) 8

Kamēr politiķi dažādos līmeņos, cik nu kurš zinoši, spriež, kā izveidot Latviju par civilizētu Eiropas valsti ar humānu attieksmi pret ģimenēm ar bērniem, Vilcē, Austrumu ielā, vienā no kopsaimniecības laikā celtajām daudzdzīvokļu mājām savu septiņdesmito dzimšanas dienu ar lielu sirsnību pret bērniem un možu, kritisku prātu sagaida Rūta Zumente. Viņa laidusi pasaulē sešas meitas un sešus dēlus, no kuriem desmit dzīvo un strādā Latvijā. Septiņi no 28 mazbērniem šogad iet Vilces pamatskolā. Rūtai Zumentei ir arī četri mazmazbērni. 

Skolas direktore Dzidra Simanoviča šo ģimeni pazīst jau no septiņdesmito gadu vidus, kad Vilces pagastā sāka pedagoga gaitas. «Labā atmiņā man ir vecākā meita Ineta un otrā meita – Amanda, ko esmu mācījusi vēl mazajā Berķenes skolā. Visi bērni vienmēr bijuši sakopti, aprūpēti un ļoti sirsnīgi, atsaucīgi attiecībās ar citiem. Tādi ir arī mazbērni. Viņu mācībām vecmāmiņa ļoti seko līdzi, nāk uz vecāku sapulcēm un svētku pasākumiem,» stāsta direktore. Viņa piebilst, ka Rūta Zumente var būt paasa un saka tieši to, ko domā. Taču nekad šajā asumā nav ļaunuma, bet gan vēlēšanās košāk izteikties un lietas vērst uz labu. Skolas direktore jūt, ka vecmāmiņa ir lepna, ka ne bērnu, ne arī mazbērnu dēļ uz skolu kaunēties nav bijis jāiet.

Svētdienas pievakarē Vilces ciemā Rūtu Zumenti izdodas satikt ne viņas četristabu dzīvoklī, bet gan stāvu augstāk – kaimiņos, kur dzīvo meitas Ilutas ģimene. Tajā pēc ilgāka pārtraukuma trim vecākajiem bērniem (kuriem visiem jau ir pāri divdesmit) pirms četriem gadiem pievienojās mazā Evelīna. Bērnudārzā viņa neiet, bet, kamēr vecāki ir savās gaitās, darbojas, gatavojas skolai kopā ar vecmāmiņu. Mazmeitai palīdzot, dzīvoklis ir glīti sakopts. Klusi darbojas televizors, kurā skan Latvijas šlāgeraptaujas dziesmas. «Visi bērni un mazbērni man ir vienādi mīļi, bet tā iznācis, ka ar Evelīnu tagad esmu visvairāk kopā,» stingri nosaka Rūta Zumente. 

Ar domīgu smaidu vecmāmiņa atzīst, ka dzīve tāpat kā diegu kamols pa reizei sametas mezglā, satrūkst, bet tad atkal ir jāsasien. Viņas pašas dzīves kamols nav gluži līdzens. 1965. gadā deviņpadsmit gadu vecumā Rūta apprecējās un kļuva par Zumenti. Taču vēlāk no vīra šķīrās, visiem bērniem nav viens tēvs. Tagad viņa dzīvo kopā ar jaunāko dēlu Klāvu. Dzīvesdraugu Mārtiņu Giertu pāragri paņēma smaga slimība. Ļoti skumjš zaudējums, ko Rūta piemin jau pašā sarunas sākumā, bija divdesmitgadīgā dēla Mārtiņa bojāeja autoavārijā, kas notika turpat Vilces pagastā. Vienpadsmit pārējie bērni cīnās pa dzīvi tālāk. Vecākajai meitai Inetai, kas strādā par pavāri sociālās aprūpes centrā «Ziedkalne», ģimene ar trīs bērniem šogad kā pārsteigumu sarīkoja 50 gadu jubilejas svinības Jelgavas pilī. Jaunākajai meitai Ivonnai, deviņus mēnešus vecās Dārtas māmiņai, kas kopā ar dzīvesdraugu dzīvo Sesavas pagastā, ir 22 gadi. Rūta Zumente stāsta, ka apzināti nav vēlējusies kļūt par divpadsmit bērnu māti. Taču, ja «esi vainīgs», ka bērns ir pieteicies, jāuzņemas par to atbildība. Atbrīvoties no tās ir grēks.  

Visu rakstu lasiet piektdienas, 20. novembra, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Visi tāpat zin

mhm...visi mazbērni tik godīgi, ka lien svešās ģimenēs un bērni aug bez saviem īstajiem vecākiem....fuj

pirms 2 gadiem, 2015.11.20 13:29

....

Nu gudrite vareji parakstities ar isto vardu... ja taa saki tad par tewi labu naw ko teikt, par cilveku nevar spriest ja visu nezini par vinu sadus komentarus vari rakstit par sevi kada piezimju blocina. Rūtina malaciite taa tik turpinaat. Visu to labako tev. Un visi jus super.

pirms 2 gadiem, 2015.11.21 00:08

HAHA

Tu laikam esi labākā draudzene viņu mazbērniem kad visu zini ,Vai tik pašai nav bērni salasīti un vairāki vīri ja tā domā par citiem .Paskaidroju tam kam nepielec ,Bērni bez vecākiem neaug mamma dzīva tavu brīnumu bet mirušo tēti ,kad liedz mierā .kā arī mirušo patēvu kas arī aizsaulē ir aizgājis.

pirms 2 gadiem, 2015.11.20 15:13

Super

Vārds vietā ,jo tiešām viņai ir ļoti labi bērni ,visus mazbērnus nezinu ,bet necenšos aprunāt citus jo katram jāpaskatās uz sevi,vieglāk otru nolikt .Rūtiņ malacis savos 70.gados labi izskaties.

pirms 2 gadiem, 2015.11.20 15:18

kurmils

So neizsikstoso sugu visi zin,i iedzert,i izkauties,i blakus katram pagules

pirms 2 gadiem, 2015.11.23 10:43

ej tu nost

Mārtiņš dzēra nejēgā,dzērumā arī izraisīja autoavāriju kurā gājā bojā otrā mašīnā esoša ģimene. Jānim paveicies vairāk,dzer,bet vēl nav nelabu galu dabūjus. Vecākie dēli skolā mācījās uz divniekiem un trijniekiem,kāvās. Klāviņš sūdus taisa vienā gabalā.... tiešām ir par ko lepoties!

pirms 2 gadiem, 2015.11.24 10:11

Es

Aiztaisi muti tu neko par viņu nezināji!

pirms 2 gadiem, 2015.12.12 00:25

Es

Neaizskar Mārtiņa godu,ļauj viņam dusēt mierā

pirms 2 gadiem, 2015.12.12 00:37

Citas ziņas