Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šajā dienā pirms 60 gadiem jāvārdu viens otram teica Veronika un Francis Gailiši 4

Todien bija neparasti dziļš sniegs, apmēram desmit grādu sals, ik pa laikam gar acīm aizvirpuļoja kāda sniegpārsla, kad 23 gadus vecie Veronika un Francis Varakļānu baznīcā solīja mīlestību un uzticību. Kopš tās dienas rokrokā nodzīvoti daudzi skaisti gadi, sagaidīti mazmazbērni. Rīt visa ģimene sanāks kopā, lai nosvinētu pāra Dimanta kāzas.

Veronika un Francis iepazinās 1954. gadā, un jau nākamā gada ziemā dzēra kāzas. Francis bija draugos ar Veronikas brālēnu, kurš jauno puisi māsīcai slavējis. «Brālēns man teica, kāds Francis bezgala labs un cik labi viņš visu ko prot. Tad vienu dienu abi atbrauca pie mums uz mājām Dekšāru sādžā, Varakļānu pagastā. Paciemojās un aizbrauca,» atminas Veronikas kundze. 
Par pirmo tikšanos turpina Francis: «Brālēns pierunāja, aizbraucām. No skata likās ļoti simpātiska meitene, vienkārša, ar pievilcīgu auru.» Tikšanās reizes bija retas, jo Francis dzīvoja vairāk nekā 40 kilometru attālajā Rēzeknē, sabiedriskais transports arī tā nekursēja.

Nepagāja ilgs laiks, kad jaunieši sapratuši, ka turpmāko dzīves ceļu vēlas iet kopā. 22. janvārī ciema padomes priekšsēdētājs abus Dekšārēs sarakstīja. Veronikas kundze atminas kādu atgadījumu no tās janvāra nakts. «Mūsu pagalmā bija sudrablapsu ferma, es – vadītāja. Taisni tajā naktī viena lapsa bija aizmukusi. Žogs taisīts no gariem alkšņiem, tajā tāda maza spraudziņa, lapsa bija tikusi ārā no sprosta. Nākamajā rītā ar slēpēm braucām meklēt, redzējām, kur pēdas ved,» stāsta Veronika. Kažokādām audzētā lapsa ieskrējusi kāda saimnieka pagalmā, taču atrast to neizdevās, un kuplaste tika norakstīta. 

Pēc sarakstīšanās katrs dzīvojis savās mājās – Veronika Dekšārēs, Francis Rēzeknē –, bet trīs nedēļas vēlāk abi laulājās baznīcā. Kā zināms, tajā laikā laulības baznīcā netika atbalstītas. Veronika kolhoza priekšsēdētājam to svētdienu 13. februārī prasījusi zirgus, lai varētu tikt uz baznīcu, taču viņš nedevis – nedrīkstot. Tad nu braukuši, kā varējuši – vieni ar zirgiem, citi ar mašīnām. Francis ar tuviniekiem no Rēzeknes ieradies ar vilcienu. Viņš nosmej: «Interesanti – līgavainis uz baznīcu brauca ar vilcienu, līgava ar zirgu.» 

Visu rakstu lasiet piektdienas, 13.februāra, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš un no personīgā arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Citas ziņas