Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sievai dāvinātais kino templis (FOTO) 12

19. un 20. gadsimta mijā, kad Jelgava strauji attīstījās, auga iedzīvotāju skaits, Pils salā pie Driksas tilta pēc arhitekta jelgavnieka Paula Eplē projekta jūgendstilā tapa Pils teātris, kas vairāk bija domāts filmu demonstrēšanai. Tajā skatītāju zāle bija lielāka nekā pusgadsimtu vēlāk uzceltajā Jelgavas kultūras namā. Tagad, kad jelgavniekos diskusijas raisījis uzņēmēju plāns Lielupes labajā krastā pie promenādes celt tirdzniecības centru, neviļus rodas jautājums, kā pils apkārtni apbūvēja agrāk.

Starp rakstītiem vēstures avotiem nav izdevies atrast tieši Pils teātrim veltītu plašāku publikāciju. Taču tas vairāk garāmejot tiek minēts presē, ceļvežos, kas daļēji pieejami Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā. Jelgavas vēstures pētnieks Valdis Bogdanovs 1998. gadā izdotajā laikrakstā «Jelgavas Avīze» min, ka šis teātris bija barona Korfa dāvana savai sievai Ernai. Teātris tika pabeigts 1914. gada martā.

Jelgavnieks un vēsturnieks Viktors Guščins šajā saistībā uzdod mīklu: «Cik ilgā laikā uzbūvēja Pils teātri?». Viņš ar domubiedriem izpētījis, ka laikrakstā «Dzimtenes Vēstnesis», kur 1913. gada 11. un 13. maija numurā aprakstīti Jelgavas parki, nav ne miņas par to, ka Pils parkā kaut kas varētu tikt būvēts. Toties šā paša izdevuma 13. septembra numurā ir citāts no krievu laikraksta «Deņ» («Diena» – krievu val.), kurā teikts, ka pilsētā bijuši protesti pret mežonību. Proti, kā var Pils parkā būvēt kinematogrāfu vai pat cirku! 1913. gada jūlijā pilsoniski aktīvie jelgavnieki manījuši, ka Pils salā tiek cirsti koki un turp vesti būvmateriāli. 1913. gada 27. septembrī «Jaunās Latviešu Avīzes» jau konkrēti raksta, ka teātra ēkai pilsēta uz 50 gadiem iznomājusi 364 kvadrātasis parka teritorijas. 

Visu rakstu lasiet piektdienas, 27.marta, «Zemgales Ziņās». Foto: Gaitis Grūtups un no Normunda Reča kolekcijas 

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Ir jaatjauno

tik skaista eka butu jabuve no jauna, ta butu istarota Jelgavai

pirms 3 gadiem, 2015.03.27 10:06

zb

Kamēr pa Jelgavu plosīsie ZZS bandīti ar kretīnu Rāviņu pa priekšu, Jelgavā vēsture nebūs cieņā. Visas Jelgavas pirmskara mājas tiek mērķtiecīgi nīdētas. Netiek remontētas, netiek krāsotas. Netiek noņemti melīgie gadskaitļi 1947 vai 1949 no mājām kuras būvētas vēl pirms pirmā pasaules kara. Akadēmijas ielā kur saglabājušās skaistās celtnes, vairoga nams, un citi, tiek betonēts bruģis un uzstādīti kaut kādi drausmīgi metāla apgaismes un ceļazīmju stabi!!!!! Kāpēc nevarēja vienu no nedaudzajām Jelgavas vēstures liecībām izcelt ar skaistiem klasiska stila apgaismes stabiem. Kalto bruģi. Skaistiem retro elementiem. Atjaunot veco skaisto ēku fasādes. Tā vietā Rāviņa banda betonē visur kur var un kur nevar un uzspļauj Jelgavas vēsturei!!!! Nost ar ZZS bandītiem!!,

pirms 3 gadiem, 2015.03.27 19:17

der spiegel

Par to, kas atrodas uz ēku fasādēm atbildīgi paši īpašnieki (iedzīvotāji), bet par Zemgales prospektu skumji - tur, kur vēl ietve bija vēsturiskajā bruģī (pie speciālās skolas) tagad klāj betons. iela kļūvusi vēl bezpersoniskāka kā iepriekš - kārtējā šoseja - tā vietā, lai izceltu to kā vienīgo, kur joprojām pilsētas centra apbūve saglabājusies... žēl.

pirms 3 gadiem, 2015.03.30 16:20

hmmm

pilsetai vajadzeja uzstat, lai visu jauno ko buve taisa tuvu vecajai arhitekturai - vismaz no ekas fasades viedokla. Uz pagalmu pusi, lai iet ta pati skarda bundzha, bet fasadei uz ielas pusi jabut tadai, lai nevis degradetu vidi, bet uzlabotu

pirms 3 gadiem, 2015.03.27 11:40

zb

Kamēr Jelgavas domē kropļi garīgie, neceri. Nost ar ZZS !!!

pirms 3 gadiem, 2015.03.27 19:18

nehmm

Jelgavas vēsturisko skatu sabojāja krievi pēc kara, uzceļot sērkociņu kārbas pilsētas centrā, karā nobombīto skaisto vēsturisko ēku vietā. Tāpat jau tagad ir vesels ķīselis izskata ziņā. Kāda vairs starpība

pirms 3 gadiem, 2015.03.28 22:15

andris

Kam vajaga to stulbo DEPO ,vai tik tiešām Jelgavai ir nepieciešama pretī pilij tā skārda buņdža,vai tas kas dod atļauju celt to bezjēdzību,nesaprot ka ir arī citas cēlākas celtnes skaitai vietai pilsētas centrā,lielupes krastā.Vai naudas vara ir saēdusi jelgavas prātu un aptumšojusi gudros jelgavas iedzīvotājus.

pirms 3 gadiem, 2015.03.27 15:51

vieta

DEPO vieta būs nevis pretī pilij, bet tilta otrajā pusē

pirms 3 gadiem, 2015.03.27 17:48

a

Nepatīk depo šķūni promenādē , vajag iedzīvotāju aptaujā nobalsot pret. Viss tautas rokās. Nerakstiet te, sūtiet protestus domei.

pirms 3 gadiem, 2015.03.27 19:24

skaidrā

Tajā laikā iebilda pat pret skaistu jūgendstilā ieturētu celtni Pils tuvumā, bet mums par depo skārdeni būtu jāpriecājas vai vienkārši jāklusē, jo veči lietas sakārtojuši.

pirms 3 gadiem, 2015.03.30 16:22

Citas ziņas