Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šovakar – trīs izrādes 2

Šodien pulksten 16 Jelgavas kultūras namā agrākā jelgavnieka režisora Agra Krūmiņa vadītais Ventspils teātris izrādīs krievu klasiķa Antona Čehova «Kaiju». Režisors atzīst, ka uzdrīkstēšanās iestudēt šo darbu liecina par teātra un viņa paša briedumu, kā arī veiksmi, kad visas zvaigznes sastājušās tā, ka iestudējumam ir jābūt.  

«Dīvainā kārtā pats Čehovs 1895.–1896. gadā sarakstīto «Kaiju» nosaucis par komēdiju. Tajā tik tiešām netrūkst gaišuma un humora. Taču luga finālā strauji apraujas ar galvenā varoņa pašnāvību un atstāj neziņā par varoņu tālāko dzīvi,» saka režisors. Viņaprāt, krievu klasiķis ar savu «Kaiju» parāda, ka mākslas pasaule nav patvērums, caur kuru var aizbēgt no dzīves. «Mēs nevaram ticēt un gribēt, lai cilvēks būtu visuvarens. Taču ir tādas lietas, ko tas nevar iespaidot, viņš, piemēram, nevar piespiest otru sevi mīlēt,» teic A.Krūmiņš, akcentējot darba galveno tēmu – mīlestību. Režisoraprāt, otra galvenā lugas tēma ir izturība, spēks, prasme ciest. «Tie, kas neiztur, iet bojā, stiprie paliek. Nežēlīgs dabiskās atlases princips?» retoriski jautā A.Krūmiņš. Viņš piebilst, ka diemžēl lugas tēli nav tādi varoņi, ka spēj sevi ziedot citiem, neprasot pretī ne pateicību, ne uzmanību, ne novērtējumu, ne arī mīlestību. «Kaijā» līdztekus daudzajām mīlestības līnijām un harmoniskajai dabas klātbūtnei ir arī daudz nežēlības. Bet tā ir tieši tāda, kāda arī ir dzīve.

«Čehovs mums atgādina, lai neesam pārāk iedomīgi, ka cilvēks ir vājš un trausls un ka ir lietas, kas nav mūsu spēkos. Mums jāprot nest savs krusts. Varbūt tas pat ir jāmīl,» teic režisors. 

A.Krūmiņš aicina skatītājus nepielīdzināt Ventspils aktierus profesionāļiem. «Amatierteātriem lugas iestudēšanas process dažkārt ir svarīgāks par rezultātu,» saka režisors. Taču viņš atzīst, ka mākslas baudījumam no šā iestudējuma vajadzētu būt. 

Ventspils teātris ar A.Čehova «Kaiju» 2013. gadā piedalījies Latvijas amatierteātru skates finālā, spēlējis Dailes teātrī. Turklāt galvenās lomas tēlotājs Kaspars Doniņš togad ieguva Gada jaunā aktiera titulu. Režisors piebilst, ka izrādes kostīmu māksliniece Dana Maļavkina ir agrākā jelgavniece, kas Ventspilī kļuvusi par plaši iecienītu šuvēju.    

Režisors lepojas, ka uz dzimto Jelgavu atvedis vai katru Ventspils teātrī iestudēto lugu. Tur viņš strādā jau trīspadsmito gadu. A.Krūmiņš atzīst, ka «Kaiju» bija domājis iestudēt Jaunajā teātrī Jelgavā, taču toreiz neizdevies sapulcināt aktieru ansambli. Toties 2013. gadā Ventspilī visas zvaigznes sastājušās savās vietās, darbs pie izrādes ildzis gadu.

Stundu vēlāk – pulksten 17 – būs skatāma Jelgavas Jaunā teātra viesizrāde Ozolniekos. Jelgavas Jaunā teātra luga «Savienojumi» iestudēta pēc franču dramaturga Žana Anuija lugas motīviem. Režisors Rihards Svjatskis. Izrāde notiks Ozolnieku tautas namā.

Savukārt pulksten plkst.18 uz Antona Čehova lugas «Mežainis» iestudējumu ielūdz LLU Studentu teātris Čakstes bulvārī 5a.Pievieno komentāru

Komentāri 2

Zane

Mjā, šodien ir 26.janvāris. Kas Jums portālā strādā, ļoti bieži jālasa pāris mēnešus veci raksti?

pirms 3 gadiem, 2015.01.26 13:06

viena

Pilnīgi piekrītu par novecojušām ziņām, ļoti novecojušām, piemēram, decembrī par 9. un 12.klašu skolēnu pēdējo zvanu!

pirms 3 gadiem, 2015.01.26 17:11

Citas ziņas