Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uz savas izstādes atklāšanu muzejā aicina Anda Lāce

Šovakar pulksten 19 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā uz savas izstādes atklāšanu aicina Anda Lāce. 

Izstādē apskatāma šogad tapusi septiņu lielformāta gleznu sērija «Nogrieznis» un 2014.–2015. gadā, sadarbojoties ar komponisti Eviju Skuķi un mākslinieku Kristu Pudzenu, radīta gleznu un skaņas instalācija «Pārsāts». 

«Izstiepju rokas virs galvas un redzu – es esmu nogrieznis. No saliektiem roku pirkstu galiem līdz pēdām. Mana dzīvība ir nogrieznis, kas ir daļa no kādas bezgalīgas līnijas. Attālinājumā šis nogrieznis ieguļas taisns un gluds starp diviem gada skaitļiem, bet pietuvinājumā taisnais nogriežņa viducis met Oroboro cilpu, mēģinot piesavināties nemirstīgumu. Bet Oroboro, savu asti rijošā čūska, izrādās no karstuma un bailēm satricināts rāpulis, kas kļūdīgi sakampis pats savu asti un ierijis jau pārāk dziļi. Nav viegli atlaist un pārstāt kampt. Pārsātinājums ir neizturams. Domu, attēlu un skaņu gūzmā vārds «pārsātinājums» reducējas vārdā «pārsāts»,» tā savā jaunajā izstādē redzamo raksturo latviešu gleznotāja Anda Lāce (1982).

Izklausās paskarbi, sevišķi laikmetīgajā mākslā nesagatavotam skatītājam. Tomēr dzīvā sarunā A.Lāce prot ieinteresēt.

– Vai pēc nupat notikušās izstādes «Jelgavas zelts», kur skatītāji varēja vērot latviešu glezniecības un grafikas klasikas labākos paraugus, nav neliels risks nākt skatītāju priekšā ar izstādi «Nogrieznis», kas taču ir laikmetīgā māksla?

Es labi saprotu, ka lielākais vairums no muzeja apmeklētājiem nav pieradis pie laikmetīgās mākslas, skatās to ļoti reti vai neskatās nemaz. Un es pieņemu, ka daļa no skatītājiem varētu arī nebūt gatavi šai izstādei. Parasti tādos gadījumos tiek rīkotas kādas iepazīstināšanas lekcijas vai pārrunas ar skatītājiem par to, kas pašreiz notiek pasaules un Latvijas mākslā.

Es pašlaik šādi strādāju, tāda es esmu, un tieši tādas izpausmes formas mani pašlaik interesē. Tas jau nenozīmē, ka es noliegtu visas vērtības, kas bija pagātnē. Gan latviešu, gan vispār mākslā. Galu galā esmu taču ieguvusi klasisko izglītību.

Vēl Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā:

5. jūnijā pulksten 16 tiks atklāta mākslinieces Anitas Paegles izstāde «Vasaras sapņi» – grāmatu ilustrācijas, iedvesmas objekti, markas, monētas, apsveikuma kartītes.

5. jūnijā pulksten 18.30 tiks atklāta Dzintras Žvagiņas fotoizstāde «Bez rāmjiem». 

Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 4.jūnija, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Citas ziņas