Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atklāta gleznotāja Jāņa Zemīša (1940–2008) piemiņas izstāde (FOTO)

Tā nav pirmā reize, kad Jelgavā redzami šā mākslinieka darbi. «Šķiet, tā bija Jāņa Zemīša sešdesmitgade, kad pie mums tika sarīkota gleznotāja jubilejai veltīta personālizstāde,» atceras Ģ.Eliasa muzeja direktores vietniece Marija Kaupere. «Vēl viņa daiļradi esam baudījuši kopizstādē, ko mākslinieks sarīkoja kopā ar meitu Ēsteri, bez viņa gleznām neiztika arī «B-13» grupas (tāda deviņdesmitajos gados radās ar Latvijas Mākslas akadēmiju saistītu domubiedru vidē) izstādē, kā arī mūsu pilsētā rīkotajā oficiālajā Mākslas akadēmijas pasniedzēju skatē.»
Kopumā J.Zemīša daiļradei raksturīga harmonija, līdzsvarotība un lietu kārtība. Stabila kompozīcija, nosacītas krāsas, ko apliecina arī šī piemiņas izstāde Jelgavas muzejā.  

Profesionālo izglītību J.Zemītis guvis Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā (1954–1958) un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā (1958–1964), ko absolvēja profesora Eduarda Kalniņa vadībā. Gleznotājs un pedagogs J.Zemītis savā daiļrades sākumposmā gleznojis vēsturiskā žanra daudzfigūru kompozīcijas, portretus, bet vēlāk pievērsies ainavām un klusajām dabām. Izstādēs piedalījies no 1966. gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs no 1970. gada, asociācijas «B-13» (1993–1998) biedrs no 1993. gada.

Regulāri piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Krievijā (Maskavā, Pēterburgā), Vācijā, Anglijā, Zviedrijā, Izraēlā, Francijā un citviet. Darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības īpašumā, kā arī daudzās privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs. No 1993. gada līdz mūža beigām bijis Latvijas Mākslas akadēmijas profesors. Mākslinieka daiļradē bija periods, kad viņš daudz gleznoja kāršu spēles variācijas, kas eksponētas arī šajā izstādē. «Kaislību nav, ir rūpīgi, pat it kā bezkaislīgi (kaislības palikušas aizkadrā) likts pasjanss. Kārtis, glāze, balta lapa uz neitrāla fona. Kāršu raksts mainās, bet kopējā noskaņa saglabājas. Mūsu «kāršu spēlmanis» ir arī romantiķis. Par šo stīgu liecina tauriņi, bet uz melna fona,» tā šo periodu J.Zemīša daiļradē raksturojusi mākslas zinātniece Sarmīte Sīle. 

Izstādes atklāšanā muzicēja pianists Jānis Maļeckis, pateicību tēva daiļradi popularizētājiem izteica  mākslinieka J.Zemīša dēls Kārlis Zemītis.

Jāņa Zemīša daiļrade Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 1. martam.

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes