Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atklāta Ilzes Lībietes un Jura Ivanova veidotās heraldikas izstāde (FOTO)

Piektdienas, 30.oktobra, pēcpusdienā Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā  abu mākslinieku, Jelgavas Domes priekšsēdētāja Andra Rāviņa, viņa vietnieces Ritas Vectirānes un citu pilsētas kultūras un mākslas dzīves vadītāju un interesentu klātbūtnē tika atklāta savdabīga izstāde.

Savdabīga tāpēc, ka heraldika, atšķirībā no citām vizuālās mākslas nozarēm, ir stingri reglamentēta – «no vienas puses, heraldiskās likumības ierobežo, uzliek striktas prasības, no otras – tieši tā ir savas meistarības apliecināšanas iespēja,» uzsver Ilze Lībiete un Juris Ivanovs. Pie tam Kurzemes un Zemgales pašvaldību, dzimtu un korporatīvie ģerboņi ir arī pietiekami spilgti, lai piesaistītu arī «mākslās ne tik rūdīta skatītāja aci» – šajā ziņā tie var sacensties ar plakātu.

Šajā izstādē, tāpat kā dzīvē, I.Lībiete un J.Ivanovs runā vienā valodā: heraldika – tā ir nepieciešamība un prasme ideju izteikt lakoniskā vizuālā formā. Izstādē radzami tikai  abu autori jaunradītie ģerboņi – tapuši no 1996. līdz 2015.gadam, kad mākslinieki sen jau vairs nav nekādi iesācēji.

Galu galā Juri Ivanovu Valsts Heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece Ramona Umblija reiz nodēvējusi par praktiskās heraldikas dižmeistaru, jo tieši viņam 1988. gadā tika uzticēta Rīgas pilsētas vēsturiskā ģerboņa grafiskā izstrāde, kas nozīmēja tā atjaunošanu atbilstoši vēsturiskajiem, politiskajiem un mākslinieciskajiem nosacījumiem. Sekoja ilgs, rūpīgs un smalks darbs ar Latvijas valsts ģerboni. Tālāk –  pagastu, novadu, dzimtu ģerboņi, ko redzam arī šajā izstādē. 

Foto: Maksims Šaldajevs

Pievieno komentāru

Izstādes