Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bibliotēkas izstāžu zālē atklāta Ulda Rogas pasteļu izstāde (FOTO)

«Jelgava. Tālāk no centra. Studijas» – tāds nosaukums dots Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas izstāžu galerijā līdz 31.maijam skatāmajai izstādei. Atkal Jelgava – un atkal no cita skatu punkta.

«Dzimis esmu Bukaišos, kādreizējā Dobeles rajonā,» savu biogrāfiju un saites ar Jelgavu atklāj Uldis Roga. «Vidusskolu pabeidzu Bēnē, bet tur man gāja diezgan raibi, nekāds labais skolēns noteikti nebiju. Reizēm tiku arī sodīts, kas izpaudās visai īpatnēji – uz mēnesi vai diviem atskaitīja no skolas. Pa to laiku varēja iet pelnīt, kraujot vilcienu vagonus. Uz otru gadu gan nekad nepaliku, kad vajadzēja, eksāmenus nokārtoju un tiku nākamajā klasē. Pēc skolas divus gadus nostrādāju Dobelē par krāsotāju. Tad māte mani cieši «paņēma pie dziesmas», un 1962. gadā atbraucu dzīvot uz Jelgavu un iestājos Lietišķās mākslas vidusskolā Rīgā. Tad darbs Jelgavas kultūras namā. Līdz pat šim brīdim.» 

Mākslinieks U.Roga nemaz nedomā piebremzēt savus radīšanas tempus un samierināties vien ar pedagoģisko darbu, vadot Jelgavas kultūras nama zīmēšanas studiju. Šķiet, cik tad sen ar vērienīgu divstāvu personālizstādi, apvienojot to ar Māra Branča grāmatas «Jelgavas gleznotājs Uldis Roga» atvēršanu, tai pašā kultūras namā tika svinēta U.Rogas septiņdesmitgade. Laiks ir nepielūdzams – pagājuši jau trīs ar pusi gadu.

Pa šo laiku Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī bijusi U.Rogas 15 akvareļu izstāde «Citas bildes», kas ļāva paskatīties uz Jelgavu un citām tuvām un ne tik tuvām Latvijas vietām no mūsu pilsētā labi pazīstamā mākslinieka jau nepierastāka redzes leņķa.

Vēl pēc gada Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā varēja skatīt «Divi vienā...»,  kur U.Rogas darbiem (ne tikai ierastajiem akvareļiem un pasteļiem, bet arī eļļas gleznām) pievienojās koktēlnieka Arnolda Rogas (Ulda tēva, kuram 2013.gadā  apritētu 100 gadu) vairāk nekā 60 lielāku un mazāku skulptūru.

Taču arī Jelgava mēdz būt dažāda, jāprot tikai to ieraudzīt. Jau pagājušā pavasara Jelgavas Mākslinieku biedrības izstādē «Mākslas dienas 2014» U.Roga sagādāja pārsteigumu, uz mirkli atteikdamies no ierastā skata uz mūsu pilsētu, atrazdams šķietami negleznieciskus motīvus – purvainu vidi un krūmājus.

«Gleznotājs bez pārstājas strādā, atrodot arvien acij un sirdij tīkamus un nozīmīgus dabas un pilsētas nostūrus, tā apliecinot dzīves neatkārtojamību un vienreizību,» atliek piekrist vērtējumam, ko izteicis mākslas zinātnieks Māris Brancis.

Uldis Roga iecienījis gleznot Jelgavas ielas un nostūrus dažādos gadalaikos, kur vēl slēpjas pagātnes ēnas. Pirms ķerties pie akvareļiem, mākslinieks kļūst par kājāmgājēju un darina studijas pastelī. Par to stāsta arī jaunākā viņa darbu izstāde «Jelgava. Tālāk no centra. Studijas», kas veltīta pilsētas 750 gadu jubilejai.

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes