Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ciemos pie «Princeses, nāras un eņģeļiem» (FOTO)

Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas tornī līdz 3. februārim skatāma Dainas Dagnijas tekstilkolāžu izstāde «Princeses, nāra un eņģeļi». Tikšanās ar mākslinieci – šodien pulksten 16, informē Jelgavas Reģionālā tūrisma centra sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Ozoliņa.  

D.Dagnija paralēli glezniecībai kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem pievērsusies tekstilkolāžām. Tās viņa veido no dažādu krāsu audumu gabaliņiem, rokdarbiem, bižutērijas, fliteriem, podziņām un citiem materiāliem. Šajos darbos parādās mākslinieces fantāzijās ieraudzīti vai ceļojumos pamanīti tēli. Skatītāja priekšā pavērtajā krāšņajā un dzīvespriecīgajā pasaulē valda dažādu tautu sievietes savos viskošākajos tērpos, princeses, par kurām bērnībā sapņo būt meitenes, un latviešu tautumeitas. D.Dagnijas tekstilkolāžās parādās arī sargeņģeļi un nāra. 

«Māksliniece uzbur pasaku zemi, kur visi cilvēki ir laimīgi, saule mirdz ik dienas un siltums aplaimo ikvienu. Tur nav nelaimju, nesaticības, dramatisma, toties visi cits citu mīl,» izpētījis mākslas zinātnieks Māris Brancis.

D.Dagnija dzimusi 1937. gada 15. martā Rīgā. 1944. gadā ģimene devās bēgļu gaitās uz Vāciju, 1951. gadā pārcēlās uz ASV. Kopš bērnības viņa labprāt zīmēja, tādēļ izvēlējās mācīties mākslas skolā. D.Dagnija studējusi Detroitā, Ņujorkā, Losandželosā. Visbiežāk glezno liela formāta figurālus darbus, kas stāsta par mākslinieces pārdzīvojumiem un pārdomām. Viņas gleznas rādītas ASV, Kanādas, Eiropas valstu mākslas izstādēs, kopš 1987. gada arī Latvijā. No 1985. līdz 2001. gadam mācījusi glezniecību Demarestas Mākslas skolā Ņūdžersijā. Divas reizes ieguvusi Ņūdžersijas pavalsts stipendiju glezniecībā. 1974. gadā saņēmusi ģenerāļa M.Goppera fonda balvu, 1975. gadā Pasaules Brīvo latviešu apvienības Kultūras fonda atzinības rakstu par gleznu «Latviešu bērni».

2001. gadā D.Dagnija atgriezusies uz dzīvi Latvijā, viņai piešķirta Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendija. 

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes