Dialogs ar latviešu glezniecības karalieni. Šoreiz klātienē (FOTO)

Vērīgākie mākslas cienītāji Jelgavā un mūsu pilsētas viesi jau paguvuši novērtēt izcilās latviešu gleznotājas Džemmas Skulmes personālizstādi «Dialogi», kas no 16. jūlija līdz 4. septembrim skatāma Ģ.Eliasa Vēstures un mākslas muzejā. (Par izstādi informējis arī portāls zz.lv, bet pilna intervija ar mūsu glezniecības granddāmu lasāma laikraksta «Zemgales Ziņas» 14. jūlija numurā.)

Piektdienas, 22. jūlija, pēcpusdienā Ģ.Eliasa Jelgavas un mākslas muzejā īsteniem mākslinieces fascinējošā talanta cienītājiem bija iespēja tikties ar latviešu glezniecības karalieni Džemmu Skulmi klātienē. Domas asums un karalienes stāja nepakļaujas laikam – Džemma pati šķiet kā laika pavēlniece. Tomēr visīstākais dialogs veidojas nevis mutvārdu sarunā, bet ar mākslas tēlu starpniecību.

Taču dialogam, kā vairākkārt uzsvērusi māksliniece, jābūt abpusējam. Māksliniekam un skatītājam jāaug kopā. «Manam mūža darbam ir šāds moto: «Es veidojos, es mainos, arī tu mainies. Drusku es tevi, skatītāj, spiežu mainīties, par varītēm. Tev var nepatikt, bet tev ir jāsaprot!»» uzskata gleznotāja.

«Var teikt – Skulme piedāvā sevi. Labi, ja jums kas iepatīkas, ja nepatīk, arī labi,» māksliniece atklāti pasaka, ka necenšas par varītēm izpatikt skatītājam un viņas darbos velti meklēt fotogrāfisku līdzību ar atveidojamo tēlu. Džemmas Skulmes skatītājs ir domājošs skatītājs – tikai tad iespējams pilnvērtīgs dialogs.

Tā nav uzslava, bet objektīvs secinājums – tik augsta līmeņa laikmetīgo glezniecību (bet Džemma pat neiet kopsolī ar laiku, viņa to vienmēr kaut nedaudz apsteidz) mūsu «Academia Petrina» telpās negadās redzēt bieži. Steigsimies izmantot šo iespēju, ko jelgavniekiem sagādājusi izstādes kuratore mākslas zinātniece Inga Šteimane un mūsu muzeja darbinieki (kā vienmēr, neiztrūkstoša ir direktores vietnieces Marijas Kauperes rūpe, lai jelgavniekus sasniegtu augstas kvalitātes māksla). Protams, ar dāsnu mākslas mīļotāju atbalstu.Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes