Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Gleznu izstāde liecina par jauno autoru «Dvēseles spēku» 2

Piektdien Jelgavas kultūras namā atklāta izstāde «Dvēseles spēks», kurā savus darbus rāda Rīgas Celtniecības koledžas audzēkne Diāna Vinogradova un Igaunijas mākslinieks, Vispasaules kājgleznotāju asociācijas biedrs Meliss Lukss. Izstāde tapusi ar fonda «Nāc līdzās!» atbalstu.

Īpaša izstāde. Varbūt ne tik īpaši pagaidām ir abu jauno mākslinieku radītie darbi, lai gan abiem ir neapšaubāmas potences kļūt par spēcīgiem un savdabīgiem māksliniekiem. Īpašas ir grūtības, ko šajā ceļā nācies pārvarēt.

Igaunijas mākslinieks Meliss Lukss kopš bērnības ir invalīds un savus mākslas darbus rada ar kāju pirkstu palīdzību. Kājas tiek izmantotas ne vien gleznošanā, bet arī strādājot ar datoru, spēlējot klavieres vai darot citas lietas. Piemēram, izstādes apmeklētāji varēja saņemt M.Luksa darbu fotoreprodukcijas ar izstādes tapšanas brīdī tapušiem «kāju autogrāfiem». 

«Man tas ir tikpat ierasti kā jums, kuri darbā izmanto rokas. Esmu gleznojis visu savu dzīvi. Vispirms sāku zīmēt ar roku palīdzību, tāpat kā to dara citi. 1980. gadā saņēmu vecu rakstāmmašīnu un sāku uz tās rakstīt. 1984. gadā atklāju, ka man daudz vieglāk strādāt, izmantojot kāju pirkstus. 1993. gadā iestājos asociācijā, kas apvieno cilvēkus, kuri glezno ar mutes vai kāju palīdzību,»  par savu aktīvo izstāžu darbību stāstīja M.Lukss. 

Māksliniekam patīk gleznot dabu, ūdeni, visvairāk jūru. Galvenokārt tiek strādāts ar eļļas krāsām. Melisa darbi jau eksponēti izstādēs Igaunijā, Somijā, Ungārijā, Vācijā un nu jau vienpadsmito reizi arī Latvijā. Viņš ir arī dzīvespriecīgs un nebaidās grūtību, un, pateicoties datorprasmēm, var komunicēt ar citiem bez jebkādām problēmām.

Protams, Meliss par savu dzīvesprieku un sniegtajām iespējām vislielākajā mērā var būt pateicīgs saviem vecākiem, kuri bija klāt arī izstādes atklāšanā, kuras laikā tēvs pat pamanījās ar savām asprātībām uzjautrināt arī klātesošos viesus.

Citāds dzīves stāsts ir Diānai Vinogradovai, kura ir pavisam parasta (protams, ļoti talantīga) meitene, kam savā dzīvē nācies iztikt bez vecāku atbalsta. Diānas mājas kopš bērnības ir Ķemeru bērnunams «Sprīdītis».

Jelgava Diānai palikusi atmiņā ar festivālu «Nāc līdzās Zemgalē!», kur viņa ar savu gleznu «Balerīna» kļuva par laureāti. «Tur arī mēs iepazinām Diānu,» atklāja fonda «Nāc līdzās!» vadītāja Sarma Freiberga, «un tagad palīdzam viņai gan ar materiālu iegādi gleznošanas studijām, gan organizējot izstādes.»

Diāna beigusi Jūrmalas Mākslas skolu, viņai piešķirtas godalgas Jūrmalas pilsētas izstādēs. Pašlaik D.Vinogradova Rīgas Celtniecības koledžā apgūst arhitekta palīga profesiju. «Tā tomēr ir stabila profesija, un gleznošana laikam paliks kā vaļasprieks,»  sarunā ar «Ziņām» Diāna bija reāliste. «Kaut gan, kas to var zināt...».

Savu māku pasākumā demonstrēja arī jelgavnieki – mūsu pilsētu, izstādes atklāšanā atskaņojot Viļņa Salaka un savas skolotājas Birutas Derumas skaņdarbus, godam pārstāvēja Jelgavas Mūzikas vidusskolas 4.kokles klases audzēkne un nu jau vairāku starptautisko festivālu laureāte Megija Bruce.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Sarma

No šiem cilvēkiem var ņemt dzīves gudrību ikviens no mums. Paldies visiem, kas atnalstīja šo izstādi un, lai jelgavniekiem tā nes prieku :)

pirms 6 gadiem, 2013.09.09 19:24

s

...liela daļa nespēj ar visām četrām dzīvē neko sakarīgu izdarīt....

pirms 6 gadiem, 2013.09.10 10:20

Izstādes