Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Foto: Godā ceļ Jelgavā iznākušās avīzes un žurnālus 2

«Jelgavas avīzes gadsimtu gaitā». Tā nodēvēta izstāde, kas, ceļot dienasgaismā krājumu, apskatāma Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā (JZB). Bibliotēkā atklāta arī Latvijas Bibliotēku nedēļai «Mantojuma sardzē» veltīta izstāde «Mūsu lepnums – grāmatas ar autogrāfiem» un «Grāmatu māksla Latvijā. «Zelta ābele» 1993–2013».

«Jelgavas var lepoties ar senām izdevējdarbības tradīcijām un pirmajām 1822. gadā izdotajām «Latviešu Avīzēm». Gadu gaitā pilsētā ienācis ievērojams skaits laikrakstu un vairāki žurnāli. Liela daļa no tiem ir arī mūsu krājumā,» atklājot izstādi, teic JZB direktore Aija Nadziņa.

Bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja Dagnija Avota stāsta, ka iecere par izstādes izveidošanu bijusi jau sen, taču pagājis laiks, kamēr visa periodika tika ievietota katalogā. Tajā patlaban atrodami 28 nosaukumi un 273 sējumi. Piemēram, bibliotēkas krājumos visvecākā žurnāla «Austrums» (1892, 1897) daži numuri, žurnāls «Vērotājs» (1905), laikraksts «Zemgales Komunists» (1944–1962), «Darba Uzvara» (1962–1989), RAF laikraksts «Starts» (1980 – 1986), «Jelgavas Ziņotājs» (1989 – 1992), «Zemgales Ziņas» (1994), kā arī neilgu laiku iznākušās «Latviešu Avīzes» (2002 – 2003), «Jelgavas Rīta Avīze» (2002 – 2003), «Jelgavnieks» (1988), kā arī citi laikraksti un žurnāli.

«Periodikas krājums ir īpaši pieprasīts, kad skolēni raksta savus darbus. Interesenti meklē arī specifiskas uzziņas, kas citur nav atrodamas,» stāsta D.Avota, atzinīgi vērtējot arī periodika.lv sniegtās iespējas. Viņa aicina atsaukties Trešās atmodas laikā iznākušā laikraksta «Jelgavnieks» īpašniekus. JZB rīcība ir tikai daži tā numuri, tāpēc grāmatu krātuve būtu priecīga ieskanēt pēc iespējas vairāk šī retā izdevuma kopiju. Iespējams, kādam saglabājusies arī interfrontes izdotā «Zemgales Balss».

Zinātniskajā bibliotēkā apskatāmas arī citas izstādes. Līdz aprīļa beigām Nozaru abonementā interesenti varēs iepazīties ar JZB grāmatām, kuras grezno īpaši veltījumi un autogrāfi. Jaunākā no tām – Jāņa Joņeva «Jelgava 94». Kopā bibliotēka savā krājumā apzinājusi 26 šādas grāmatas.

Savukārt ekspozīcijā «Grāmatu māksla Latvijā» skatāmas 60 mākslinieciski un saturiski vērtīgākās grāmatas, kuras 20 gadu laikā kļuvušas par konkursa «Zelta ābele» laureātēm. Šo izstādi lasītāji varēs redzēt maija beigām.

Latvijas Bibliotēku nedēļas laikā dažādi pasākumi notiek arī citās grāmatu krātuvēs. Piemēram, Miezītes bibliotēkā apskatāmas fotomateriālu, literatūras un bērnu grāmatu izstādes. Bibliotēka «Pārlielupe» 24. aprīlī pulksten 15.30 organizē mājās ceptas maizes degustāciju, bet 25. aprīlī pulksten 15 grāmatu krātuvē notiks audumu apdrukas radošā darbnīca. Šajā dienā visi interesenti laipni aicināti piedalīties arī zibakcijā «Lasām kopā». Piemēram, no pulksten 14 līdz 14.15 grāmatu lasītājus kuplā pulkā varēs redzēt pie Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas.

Foto: Agris Samcovs

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Hmm

Bet vai tad 20-to - 30-to gadu pirmskara "Zemgales Balss" bibliotēkā Jelgavā nemaz nav? :( Varbūt kāds var padalīties? Bēdīgi, ja tikai komunistu laiki un mūsdienas...

pirms 6 gadiem, 2013.04.23 11:46

bibliotekāre

Bibliotēkas periodikas krājumā ir 28 nosaukumi un 273 sējumi, arī Jūsu pieminētā "Zemgales Balss" :). Par to var pārliecināties elektroniskajā katalogā:
http://jelgava.biblioteka.lv/Alise/lv/home.aspx

pirms 6 gadiem, 2013.04.23 15:39

Izstādes