Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

FOTO: Jelgavas muzejā atklāta 9.Baltijas valstu medaļu mākslas triennāles ekspozīcija

Tagadējā tradīcija ik pa trim gadiem rīkot Baltijas valstu medaļu mākslinieku triennāles aizsākusies 1986. gadā Viļņā, bet iepriekšējās trīs medaļnieku kopizstādes (sākot ar 6.triennāli 2004.gadā) rādītas arī mūsu valstī – Jelgavā. Parasti Ģ.Eliasa Vēstures un mākslas muzejā, bet savdabīga izvērtās 8.triennāles ekspozīcija, kas 2011.gada vasarā ciemojās Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja atjaunotajā ēkā.«Jelgavai medaļas piestāv, jo tās šeit taisītas jau vēsturiski,» atgādina ievērojamais latviešu medaļu mākslinieks Jānis Strupulis, kurš, būdams Latvijas Medaļu mākslas kluba prezidents, uzņēmies galveno rūpi arī par tagadējo ekspozīciju, kas atkal mājvietu radusi Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā.

Varbūt nedaudz vīlušies būs tie skatītāji, kas pēc laikrakstā publicētās sarunas ar G.Strupuli, kurā vairāk tika akcentēta mākslinieka darbība naudas monētu izgatavošanā, cerēja «atrast naudu» arī Jelgavas ekspozīcijā. Taču pietiekami interesanti un dažādi ir arī medaļu mākslas darinājumi.

Šajā, pēc skaita jau ceturtajā Jelgavas ekspozīcijā, piedalās 27 Latvijas autori ar 98 pēdējos gados radītiem darbiem. Autoru vidū gan pieredzējuši meistari, kā  Andris Bērziņš, Ģirts Burvis, Vija Dzintare, Ligita Franckeviča, Māra Mickeviča, Inese Nātriņa, Nellija Skujeniece, Bruno Strautiņš un pats Jānis Strupulis, tā 6 debitanti, kuri pirmo reizi sadūšojušies atrādīt savu mākslu starptautiskā izstādē: Andris Abiļevs, Roberts Ābeltiņš, Rasa Deksne, Velga Eizenberga, Solvita Rulle un Atis Zariņš-Petravis.

Lietuviešiem ir vairākas spožas virsotnes, starp kurām J.Strupulis min Antanu Olbutu, Petru Repši, Aļģirdu Bosu, Petru Gintalu, Stasi Makaraiti, Romualdu Inčirausku, Skaisti Žilieni un citus. Lietuviešu autoru medaļas J.Strupulis vērtētas kā ekspresīvākas par latviešu autoru daruinājumiem, bet skatītājiem varbūt šķitīs citādāk?

Bet varbūt vairāk piesaistīs vienīgais Igaunijas pārstāvis triennālē – Tartu tēlnieks, gleznotājs un medaļu mākslinieks Staņislavs Nečvolodovs ar saviem ekspresīvajiem darbiem bronzā?

Foto: Agris Samcovs

Pievieno komentāru

Izstādes