Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavā apskatāma unikālu Dievmātes tēlu gleznu izstāde (FOTO) 3

Šogad aprit 800 gadu, kopš pāvests Inocents III pasludināja Livoniju par Jaunavas Marijas zemi jeb Terra Mariana. Atzīmējot šo vēsturisko notikumu, tapusi unikāla ceļojošā izstāde “Svētlaimīgu mani teiks visas paaudzes (Lk 1, 48). Dievmātes tēls Latvijā”, kas no šodienas līdz 12. augustam skatāma Jelgavas katoļu katedrālē. 

Līdzās citiem astoņiem Dievmātes tēliem, iespējams, pirmo reizi varēsim atkal uzlūkot Jelgavas Uzvaras Dievmātes gleznu, kas vairākus desmitus gadu tika uzskatīta par zudušu.

Izstādi veidojusi izcila komanda - Rīgas Augstākais reliģijas zinātņu institūts, tā direktore Žanete Narkēviča, jelgavnieks priesteris Mihails Volohovs, mākslinieks Mārtiņš Krūklis, eksperti mākslas vēstures jautājumos  Rūta Kaminska un Ojārs Spārītis.

Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas katoļu katedrālē izstādes apmeklētāji varēs iepazīties ar astoņiem Jaunavas Marijas attēliem, kas nākuši no dažādām Latvijas vietām, tostarp Jelgavas Uzvaras Dievmāti, kas tikai pirms nepilniem diviem gadiem tika atrasta kādā Latgales mājā. 

Kā atzīmē mākslas zinātniece Kristīne Ogle, šīs gleznas atrašanās ir liels notikums Latvijas kultūras vēsturē, jo svētglezna ir augstvērtīgs ikonogrāfisks darbs. Glezna tapusi 18. gadsimtā, kad pēc publiskas Dievmātes goda apvainošanas Jelgavas pilsētas rāte jelgavniekam Pēterim Plagmanim kā sodamēru uzlika finansēt jaunas svētgleznas tapšanu. 

Katram no izstādē apskatāmajiem Dievmātes tēliem ir kāds īpašs vēstījums: kāds mākslinieciski augstvērtīgs, cits ar nepārprotamu kultūrvēsturisko nozīmi, bet vēl kāds – sevišķi iemīļots ticīgo vidū. Katram attēlam līdzās lasāmi detalizēti apraksti – katras svētgleznas stāsts. 

Ceļojošā izstāde līdz 12. augustam būs apskatāma Jelgavā, lai tālāk dotos uz Aglonas baziliku, bet pēc tam turpinātu savu ceļu pa dažādām Latvijas pilsētām. Ikviens izstādes apmeklētājs aicināts uz apcerīgu lūgšanu un Jaunavas Marijas skaistuma kontemplāciju, kā arī Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma labāku iepazīšanu.

Izstāde ir veltījums Māras zemes Karalienei pateicībā par viņas drošo patvērumu mūsu tautai cauri gadsimtiem.

Foto: Diāna Šmite

Pievieno komentāru

Komentāri 3

oktobrēna-pioniere-komjauniete

tā kā neprotu baznīcā uzvesties, jāiztiek bez gleznu apskates...

pirms 4 gadiem, 2015.08.03 14:16

hibrīdJelgavnieks - laucinieks

es arī neprotu uzvesties.

pirms 4 gadiem, 2015.08.03 15:33

Izstādes