Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavā atvērta starptautiska māksliniecisku Puškina grāmatsējumu izstāde 2

Līdz 15.novembrim Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā atvērta starptautiska Aleksandra Puškina oriģinālsējumu izstāde "Puškins. Iesietais vārds", kurā piedalās Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Krievijas mākslinieki, aģentūru LETA informēja muzeja direktores vietniece Marija Kaupere.

Viņa skaidroja, ka grāmatai mūsdienās ir īpaša vieta ne tikai kultūrā, bet arī mākslas telpā. Šajā izstādē skatītājam iespējams aplūkot grāmatu kā unikālu mākslas parādību. Izstāde iepazīstina ar Aleksandra Puškina daiļrades interpretāciju, kur katra grāmata demonstrē īpašu ādas dizaina mākslinieka Puškina tēmas redzējumu, īpašu mākslas pasauli.

"Sējums, ja to veic mākslinieks, padara grāmatu par mākslas darbu. Eiropā ir profesija - grāmatsējējs. Parasti tie ir mākslinieki, kuri izvēlējušies ļoti šauru specializāciju un apguvuši sarežģītu tehnoloģiju. Tie ir meistari, kas mākslā nonākuši, būdami izcili tehnikas meistari ar ilgu praktiskā darba pieredzi," skaidroja Kaupere.

"Ir daudzas starptautiskas izstādes konkursi, kurās ādas dizaina mākslinieki no visas pasaules eksponē vienas un tās pašas, lielākoties mazas tirāžas, kolekcijas grāmatu sējumu versijas. Mākslinieki šo grāmatu saņem atsevišķu salocītu lapu - burtnīcu - veidā. Tās manuāli jāiesien grāmatas blokā, jāsalīmē un jāizveido dekoratīvi vāki ar muguriņu un priekšlapu. Grāmatai jābūt viegli atveramai, kas sagādā grūtības jaunajiem meistariem. Bieži tiek darināta kaste - futrālis, kas ir tikpat interesanta kā pati grāmata," aprakstīja muzeja pārstāve.

Viņa skaidroja, ka mūsdienās grāmatu sējumi bieži tiek darināti no stikla, metāla, auduma, manuāli izgatavota papīra. Tiek izmantotas arī jaunākās tehnoloģijas - lāzergriezums un digitālā druka. Taču joprojām vispopulārākais materiāls esot dabīgā āda un tradicionālās metodes ādas mākslinieciskajā apdarē, turklāt sējuma dizains atspoguļo stilu vēsturi un laika garu.

Baltijas valstīs pastāv spēcīga Tallinas Mākslas akadēmijas ādas sējumu mākslas skola. Arī Latvijā, Rīgā, un Lietuvā, Šauļos, apgūst iesiešanas mākslu. Tallinā notiek starptautiskas mākslas sējumu izstādes "Scripta Manent", kas pulcē dalībniekus no visas pasaules, skaidroja Kaupere.

Šajā izstādē, kas jau ir bijusi eksponēta Puškina mājā un Krievijas Nacionālajā bibliotēkā Pēterburgā, Igaunijā, Narvā, un Igaunijas Nacionālajā bibliotēkā Tallinā, pārstāvēti Puškina darbu oriģinālsējumi. Izstādē Jelgavas muzejā eksponēti igauņu, latviešu un lietuviešu mākslinieku darbi.

"Darbi ļauj skatītājam gūt patiesu baudījumu, sastopoties ar grāmatu. Grāmatu mākslas tradīcijas un jaunu izteiksmes formu meklējumi veiksmīgi papildina viens otru, parādot grāmatu kā īpašas plastiskas formas, kas var ārēji transformēties, saglabājot iekšējo piesātinājumu, unikalitāti," par šo kolekciju teikusi Jeļena Grigorjanca.

Foto: anthonyburgess.org

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Resnais

Pirms 145 gadiem Puškins viesojās pie Pliekšāna Tušķos.

pirms 4 gadiem, 2015.09.20 13:55

Zane

Ak, cik žēl, ka ne pie tevis Gintermuižā!

pirms 4 gadiem, 2015.09.20 20:54

Izstādes