Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavā varēs aplūkot izcilu glezniecības vecmeistaru darbus (FOTO)

Valsts svētku priekšvakarā Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā tiek atvērta latviešu glezniecības pīlāru Johana Valtera (1869–1932), Jaņa Rozentāla (1866–1916) un Vilhelma Purvīša (1872–1945) gleznu izstāde. Izstāde muzejā būs aplūkojama no 18. novembra līdz 30. decembrim.

Mākslas darbi ir no Zuzānu kolekcijas, kas ir lielākā privātā mākslas darbu kolekcija Latvijā.

Kā skaidro muzejā, latviešu profesionālās glezniecības spožāko meistaru trijotne ir savstarpēji cieši saistīta, jo viņi vienā laikā studē Pēterburgas Mākslas akadēmijā, kur sākas tuvināšanās, kas vēlāk pāraug draudzībā. 1897. gada vasarā J.Valters un V.Purvītis Valtera dzimtajā Jelgavā glezno savus slavenos diplomdarbus, lai pretendētu uz pirmās pakāpes mākslinieka grādu. Pirms atgriešanās Pēterburgā viņi sarīko izstādi Jelgavā, kas gūst lielu ievērību.

Savukārt J.Rozentāla personālizstāde Jelgavā notika 1910. gadā. Pēc studiju beigšanas V.Purvītis par konkursa darbu “Pēdējie stari” ieguva ārzemju komandējumu un 1898. gadā studiju nolūkā kopā ar J.Rozentālu un J.Valteru devās uz Vāciju, pēc tam uz Franciju un Austroungāriju. 1898. gadā J.Valters Jelgavā ierīkoja studiju, kuru apmeklēja gan latviešu glezniecības vecmeistars Ģederts Eliass (1887–1975) un Sigismunds Vidbergs (1890–1970), gan ievērojamais lietuviešu mākslinieks Petrs Kalpoks (1880–1945) un vairāki Baltijas vācu gleznotāji. Ģ.Eliass apmeklējis arī V.Purvīša studiju Rīgā. Saistībā ar V.Purvīti minams arī kāds skumjš fakts – daļa viņa gleznu gāja bojā, degot Jelgavai 1944. gada vasaras nogalē.

Grāmatā “Starp Baltiju un Berlīni. Gleznotājs Johans Valters-Kūravs (1869–1932) kā mākslinieks un skolotājs” Dr.art. Kristiāna Ābele citē gleznotāja un rakstnieka Herberta fon Hērnera vēstuli Jānim Siliņam: “Valters mums tolaik nozīmēja modernās mākslas simbolu. Valters bija ne tikai gleznotājs, bet vienlaikus arī teicams mūziķis, vijolnieks. Viņi abi ar Purvīti Jelgavas mākslas cienītāju sabiedrībā kļuva par, tā sacīt, “lielo modi”, un jelgavnieki daudz strīdējās, kurš no viņiem būtu nozīmīgākais.”

V.Purvīša un J.Valtera 1897. gada vasaras beigās Jelgavā sarīkotajai izstādei šogad aprit 120 gadu.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes