Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lībiešu krasts un austrumu filozofija – līdz 29.janvārim Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā (FOTO) 2

Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas (JZB) izstāžu galerijā līdz 29.janvārim apskatāma gleznotājas Ritas Leles darbu izstāde «... ārā no rāmjiem». 

R.Lele (1957) nākusi no Vaides lībiešu Hausmaņu dzimtas, dzimusi Kolkā, pastāvīgi dzīvo un strādā Mazirbē. Tiek pieskaitīta lībiešu mākslinieku saimei, lai gan, kā «Ziņām» izdevās noskaidrot īsā sarunā vēl pirms izstādes atklāšanas, pati nemēdz īpaši uzsvērt savu lībisko izcelsmi un neuzskata, ka tādēļ viņas gleznas būtu pelnījušas kādu īpašu attieksmi. Lībiskā piederība tomēr netiek aizmirsta – R.Lele piedalījusies visās lībiešu izcelsmes mākslinieku izstādēs «Līvõd kuņšt» gan Latvijā, gan Igaunijā un Somijā.  

Glezniecība nav pirmais R.Leles vizuāli mākslinieciskās izpausmes veids, vispirms bijušas mācības Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Dzintara un metāla apstrādes nodaļā (1972–78). Aicinājumu gleznot R.Lele sākotnēji izkopusi pati, bet Latvijas Mākslas akadēmijas diploms un bakalaura grāds iegūti 1993. gadā.

R.Lele galvenokārt strādā ainavas žanrā, rosinot skatītāju meditatīvā vērojumā apjaust dabas, cilvēka un visuma vienotību. Viņas pieeja glezniecības procesam sakņojas austrumu filozofijas izpratnē – lai panāktu darba enerģētisko piesātinātību, nepieciešama īpaša koncentrēšanās, noteikts ritms. Ainavās dominē savdabīgi lībiešu krasta motīvi. Māksliniece pievērsusies arī klusajai dabai, portretam, figūrai, bet reālistisko dabas tēlojumu bieži papildina simboli un zīmes.

Izstādes atklāšanā varēja ne tikai pabūt ar R.Leles gleznām, bet arī iepazīties ar viņas grāmatu «Mākslas filozofija kā dzīves veids». 

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 2

KĻŪDA

ŠOGAD 29. NOVEMBRIS JAU PAGĀJIS! VAI LĪDZ 2016. G. 29.11.?

pirms 4 gadiem, 2015.12.08 20:54

Izstādes