Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lielvircavas muižā – izstāde par Igaunijas skolām muižās

Lielvircavas muižas zālē līdz 5. augustam apskatāma starptautiska ceļojošā fotoizstāde no Igaunijas, informē Jelgavas novada pašvaldība.

Fotoizstādē atspoguļotas Igaunijas skolas pēc 1919. gada, kad noslēdzās muižu laikmets un tika atsavinātas vairāk nekā tūkstoš muižu, lai tās iekārtotu par skolām. Pateicoties Igaunijas muižu asociācijai, izstāde tiek demonstrēta Lielvircavas muižā, kā arī gada gaitā tā būs pieejama citās Latvijas skolās pilīs un muižās. Līdz pat rudenim ceļojošo izstādi Zemgalē varēs apskatīt vēl arī Vilces, Svitenes, Skaistkalnes un Dzimtmisas muižā. 

Izstādes mērķis ir parādīt daļu no kultūras mantojuma, kas tiek izmantots arī mūsdienās. Šiem vēstures pieminekļiem ir atrasts jauns izmantojums, un tas pilda funkcijas, kas atstāj ietekmi uz sabiedrību. Tādējādi šīs vietas un ēkas turpina dzīvot – vecajam stāstam pievienojot jaunas nodaļas.

Līdz ar skolu sistēmu reformu skolas piedzīvoja telpu trūkumu, tādējādi pašvaldības tukšās muižas un to teritoriju varēja izmantot savām vajadzībām. Valsts lēmumam izvietot skolas atsavinātajās muižu ēkās bija pozitīvs rezultāts – bērniem bija iespēja mācīties labākos apstākļos, kā arī muižas ieguva jaunu nozīmi.

Situācija Igaunijas valsts skolās uzlabojās, jo skolēniem vairs nebija jāmācās mazās, šaurās telpās, tagad bija iespēja mācīties labi apgaismotās, plašās muižas zālēs. Muižas ēkas tika pielāgotas tam, lai tās varētu pildīt savu jauno funkciju – tika apstrādātas sienas, tika izveidota sporta zāle, dažkārt ēkai tika uzbūvēti papildu stāvi.

Šodien muižu skolās vērtības ir mainījušās, un tās ir devušas nozīmīgu ieguldījumu, lai saglabātu Igaunijas kultūrvēsturisko mantojumu. To galvenais uzdevums ir kalpot kā publiskajai izglītības iestādei vai apmeklētāju centram. Pašlaik 70 skolas, kas darbojas muižās, ir lepnas par savu īpašo, iedvesmojošo mācību vidi un attiecas vērīgi pret mantojumu. Pēc neatkarības atjaunošanas valstī populāras kļuva sarunas par mantojumu, kur lielu nozīmi ieņēma arī jautājums par muižām. Tika ierosināts no jauna atklāt muižu dārgumus.

Kultūras mantojumu padome un Kultūras ministrija uzsāka muižu skolu atjaunošanas programmas. Lielu atbalstu Igaunijas kultūrmantojuma atjaunināšanai un muižu skolu attīstīšanai sniedza ES – no 2004. līdz 2015. gadam tika atjaunotas četrpadsmit muižu ēkas, kā arī tika īstenoti tikpat daudz attīstības projektu.

Izstāde Lielvircavas muižā apskatāma no otrdienas līdz sestdienas pulksten 10–17, iepriekš piesakoties pa tālruni 22024127.


Publicitātes foto

Pievieno komentāru

Izstādes