Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Muzejā – Rasas Kalniņas-Grīnbergas darbu izstāde (FOTO)

Uz savu pirmo personālizstādi Jelgavā Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā aicina Rasa Kalniņa-Grīnberga. Tēlniecības darbu izstāde «Atskatoties», kam, Jelgavas mākslinieku biedrības priekšsēdētāja Māra Branča vārdiem runājot, dots simbolisks nosaukums, jo garajā mūžā strādāts daudz, arī radīts daudz, apliecinot mākslinieces spēcīgo radošo enerģiju, būs skatāma līdz 26. februārim.

Izstādē eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja un mākslinieces personīgās kolekcijas. Pagājušā gada decembrī ar izstādi «Atgriešanās» Dobeles Novadpētniecības muzejā tika nosvinēta nozīmīga tēlnieces Rasas Kalniņas-Grīnbergas dzīves un darba jubileja.

Māksliniece dzimusi 1936. gada 23. novembrī, bērnības un agrīnas jaunības gadus pavadījusi Dobelē, taču 1963. gadā viņa ar ģimeni pārcēlās uz dzīvi Jelgavā, kļūdama par īstenu pilsētas lepnumu. Kopš bērnības izjutusi veidošanas prieku, viņa iestājās Kuldīgas Daiļamatniecības skolā, taču drīz vien to likvidēja. R.Kalniņa-Grīnberga mācības turpināja Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Tēlniecības nodaļā, kuru absolvēja 1956. gadā. Tālāk vēlējās studēt Mākslas akadēmijā, diemžēl togad Tēlniecības nodaļā nebija uzņemšanas, tādēļ gadu mācījās Tallinas Mākslas institūtā.

Atgriezusies mājās, topošā māksliniece turpināja apgūt tēlniecību Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā, kuru profesora Kārļa Zemdegas vadībā beidza 1962. gadā ar diplomdarbu «Pavasaris». Kopš 1960. gada Rasa Kalniņa-Grīnberga piedalās izstādēs ar figurālām kompozīcijām un galvenokārt ar portretiem. «Tieši tie ir viņas daiļrades spēcīgākā puse, uzsverot modeļa personību un garīgo pasauli. Portreta risinājumā liela vieta ierādīta arī ārējo formu ritmiem un silueta izteiksmībai,» stāsta M.Brancis. 1973.–1974. gadā kopā ar arhitektu Alfonu Ķišķi veidojusi monumentālo skulptūru «Māte ābele» Ančupānos (Rēzeknes novadā), par ko saņēmusi LPSR VĻKJS prēmiju.

1984. gadā vara kalumā realizēts piemineklis Jelgavas atbrīvotājiem no fašisma. 1983. gadā tapis Elīnas Zālītes portrets Apes vidusskolā un 1988. gadā kopā ar tēlnieku A.Zelču – piemiņas akmens Dāvim Ozoliņam.

1987. gadā Dobelē notika pirmā un līdz pagājušā gada decembrim vienīgā Rasas Kalniņas-Grīnbergas personālizstāde.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes