Pasniegs Ģederta Eliasa balvu par lauku tēmas atspoguļojumu glezniecībā

Vienam no visu laiku izcilākajiem un ražīgākajiem Latvijas lauku žanra gleznotājiem Ģedertam Eliasam (1887–1975) 23. septembrī aprit 130 gadu. Šim notikumam par godu Jelgavas pilsētas pašvaldība ir nodibinājusi Ģederta Eliasa balvu par lauku tēmas atspoguļojumu Latvijas glezniecībā. Balvas pretendentu izstādes atklāšana un pirmās balvas pasniegšanas ceremonija notiks 5. septembrī pulksten 15 Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā.

“Ģederta Eliasa glezniecība ir kā Latvijas lauki – krāšņa, bagāta un pamatīga savā daudzveidībā, jo mākslinieks gleznojis gan savas dzimtās mājas “Zīlēnus”, gan klusās dabas ar lauku veltēm, gan lauku ziedus, gan attēlojis lauku darbus visos gadalaikos, gan, pāri visam, iemūžinājis krietnus lauku cilvēkus – savus vecākus,” stāsta muzeja direktores vietniece Marija Kaupere. Viņa norāda – Ģ.Eliass allaž pratis piešķirt vienkāršām lietām pārlaicīgu skanējumu. “Savā garajā radošajā mūžā viņš ir gleznojis daudz un ne tikai lauku žanra darbus. Viņa darbu klāstā atradīsim gan Rīgas, gan Parīzes ainavas, arī lieliskus aktus un portretus. Mākslinieks pievērsies dažādiem mākslas virzieniem, un arī te radīti darbi, bez kuriem grūti iedomāties latviešu glezniecību. Piemēram, fovisma virzienu viņa daiļradē un latviešu glezniecībā lieliski pārstāv glezna “Maija ar saulessargu”.”

“Rakstot un runājot par mākslas jautājumiem, Ģederts Eliass allaž uzsvēris mākslas nozīmi, latviešu mākslas sasniegumus, kā arī iepazīstinājis sabiedrību ar citu tautu mākslu, jo ne vien 20. gadsimta 20. gadu sākumā rakstījis presē, bet 20. gadu beigās un 30. gados Latviešu konversācijas vārdnīcā vadījis Mākslas nodaļu, līdztekus strādājot par mācībspēku Latvijas Mākslas akadēmijā. Daudzi no viņa audzēkņiem vēlāk kļuva par izciliem māksliniekiem un mākslas pedagogiem,” stāsta M.Kaupere.

Godinot mākslinieka, pedagoga un mākslas vēsturnieka piemiņu, muzejā, kas nosaukts viņa vārdā, kopš mākslinieka 100. dzimšanas dienas divās zālēs ir izveidota gleznu ekspozīcija, muzeja skvērā stāv Ģedertam Eliasam veltīts piemineklis. Tagad tiem pievienosies arī Eliasa balva, ko par godu izcilā latviešu glezniecības vecmeistara zemgalieša 130. dzimšanas dienai nodibinājusi Jelgavas pašvaldība. Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs un viens no žūrijas pārstāvjiem M.Brancis stāsta, ka pavisam konkursā saņemts 51 autora pieteikums no visas Latvijas un izstādē būs apskatāmi ap 60 darbu ar lauku ainavām. Konkursam iesniegtie darbi būs apkopoti īpašā kopkatalogā.

Uzvarētājs balvā saņems 3000 eiro un Nellijas Skujenieces izgatavotu medaļu.

Pievieno komentāru

Izstādes