Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pirmoreiz klātienē skatāmi Jelgavā dzimušā Bostonas mākslinieka Māra Platā darbi (FOTO)

1936. gada 4. septembrī Jelgavā dzimušais mākslinieks Māris Platais kristīts tieši Sv.Trīsvienības baznīcā, kas pirmajai personālizstādei Latvijā un Jelgavā piešķir īpašu intrigu, inspirējot arī nosaukumu – «Atgriešanās Trīsvienības baznīcā».

Pabeidzis Jelgavas skolotāju institūta pamatskolas 1.klasi, 1944.gada rudens pusē  M.Platais kopā ar vecākiem devās bēgļu gaitās uz Vāciju. 1949.gadā viņš ar ģimeni pārcēlās uz Bostonu, ASV, kur pievērsās tēlotājmākslai. Mācījies Bostonas Mākslas muzeja Mākslas skolā.

Kad beigusies pirmajām gadam piešķirtā stipendija, nācies studijas pārtraukt, lai sapelnītu naudiņu, tādēļ četrus gadus pat dienēts Amerikas desanta spēkos. Arī atsākot studijas, strādāti blakus darbiņi – M.Platais nav kautrējies piepelnīties ne veterānu slimnīcā par trauku mazgātāju, ne par par kravu nesēju (ekspresi). Darbs par taksistu šajā sarakstā jau uzskatāms par prestižu.

Vispirms darbojies tā saucamajā komerciālajā mākslā – taisījis ilustrācijas, dizainu instrumentiem, iesaiņojumiem. «Tas bija pirmsdatoru periods, tāpēc šādi darbiņi bija pieprasīti,» konstatē M.Platais, plašāka intervija ar kuru publicēta 20. augusta laikrakstā «Zemgales Ziņas».

«Tas bija astoņdesmito gadu sākumā, kad varēju gleznot tikai to, kas pašam patīk. Uz audekla tomēr varēja daudz brīvāk un plašāk izteikties nekā uz maza papīra gabaliņa,» atzīst M.Platais. Būdams izteikts reālisma tradīciju turpinātājs, Māris Platais ir pārliecināts ainavists un strādā gan tušas zīmējumā, gan ofortā, gan arī akvareļa un akrila glezniecībā.

«Pasaulē neeksistē tikai viena veida māksla. Tāpat kā mūzikā – citam patīk opera, citam kamermūzika, citam džezs un rokenrols. Galvenais, lai būtu kvalitāte.

Tāpat arī vizuālajā mākslā – gan Amerikā, gan Latvijā ir tik daudz variāciju, ka spēj tikai izsekot līdzi. Ir reālisti, ir abstrakcionisti, ir grafiķi, ir datormākslinieki, diemžēl skulptūru pamazām sāk izkonkurēt trīsdimensiju māksla. Bet gan jau patiesās vērtības paliks. Galvenais, lai pašmērķīga dižošanās nenomāktu patiesu talantu,» uzskata M.Platais.

Izstādes atklāšanā Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa galerijā M.Platais bija ieradies kopā ar meitām Sintiju un Reičelu. Sintija Jelgavā ir pirmo reizi, bet pats mākslinieks (protams, neskaitot bērnības gadus) – jau sesto. Viņa pirmā personālizstāde būs atvērta līdz 30.septembrim. Ienākumus no izstādes Māris Platais ziedo trūcīgajiem bērniem. 

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Izstādes